Premier: Nie zgodzę się na rozwiązania, które zwiększą bezrobocie

PAP, bsn
24.04.2013 , aktualizacja: 24.04.2013 16:39
A A A
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta)

Niezależnie od grożenia akcjami protestacyjnymi nie zgodzę się na propozycje związkowców, które de facto zwiększyłyby w Polsce bezrobocie - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicielami związkowców i pracodawców w Komisji Trójstronnej.
Premier wyjaśnił, że środowe spotkanie służyło głównie próbie wyjaśnienia związkom zawodowym najważniejszych powodów, dla których rząd proponuje rozwiązania zmierzające do uelastycznienia czasu pracy. - Powiedziałam w związku z tym bardzo otwarcie związkom zawodowym, że ich postulaty (...) jeśli w jakikolwiek sposób będą zagrażały rynkowi pracy, jeśli będą propozycje, które de facto oznaczają mniejszą ilość miejsc pracy na polskim rynku, to niezależnie od twardych słów ultimatum, niezależnie od gróźb akcjami protestacyjnymi, ja nigdy nie zgodzę się na takie działania, które mogłyby zwiększyć w Polsce bezrobocie -

powiedział premier.

Komisja Trójstronna omawia w środę m.in. rządowe projekty zmian w Kodeksie pracy. Chodzi m.in. o uelastycznienie czasu pracy poprzez wydłużenie do roku okresów rozliczeniowych, czy zmniejszenie stawek za godziny nadliczbowe. Komisja debatuje też nad: postulatem Solidarności, by płaca minimalna stopniowo wzrastała do wysokości połowy przeciętnego wynagrodzenia; rządowym projektem tzw. ustawy antykryzysowej, która zakłada państwowe dotacje dla przedsiębiorstw dotkniętych kryzysem; przywilejami emerytalnymi (pracodawcy chcą, by za pracowników odchodzących na wcześniejsze emerytury firmy płaciły wyższe składki) i propozycjami przyznania państwowych dotacji dla tzw. firm energochłonnych.

Większości tych propozycji sprzeciwiają się związkowcy. Solidarność do końca czerwca zdecyduje, w jakiej formie zaprotestuje przeciwko polityce rządu - czy będzie to strajk, czy też wielodniowa akcja protestacyjna w Warszawie. Przystąpienie do protestów rozważa też Forum Związków Zawodowych.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX