KE chce ułatwień dla podejmowania pracy w innym państwie UE

PAP, bsn
26.04.2013 , aktualizacja: 26.04.2013 17:54
A A A
- Komisja Europejska chce, by obywatelom UE było łatwiej znaleźć pracę w innym państwie członkowskim. Proponuje m.in. stworzenie krajowych punktów informacji i porad, by ci, którzy chcą pracować za granicą oraz pracodawcy, orientowali się w przepisach prawa.
Według KE pracodawcy w Unii Europejskiej, zarówno publiczni jak i prywatni, nie znają unijnych przepisów dotyczących podejmowania pracy w innym kraju UE. To główna przyczyna dyskryminacji pracowników ze względu na przynależność państwową. Z drugiej strony obywatele często nie wiedzą, do kogo w innym państwie członkowskim można się zwrócić w przypadku problemów związanych z pracą za granicą. KE chce to zmienić.- Swobodny przepływ pracowników jest jednym z podstawowych elementów jednolitego rynku UE. Ponieważ obecnie poziom bezrobocia w niektórych państwach członkowskich jest znacznie wyższy niż w innych, tym bardziej ważne jest to, by ułatwić osobom zainteresowanym pracą w innym kraju UE dostęp do jego rynku pracy - powiedział na konferencji prasowej w piątek komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor.

Dodawał, że "mobilność pracowników leży w interesie nas wszystkich", bo przynosi korzyści gospodarkom państw członkowskich oraz poszczególnym pracownikom. - Proponowane środki pomogą pracownikom pokonać przeszkody w podjęciu pracy w innym kraju UE - dodał.

Propozycja KE zakłada stworzenia krajowych punktów kontaktowych udzielających informacji, pomocy i porad, by pracownicy migrujący w obrębie UE, a także pracodawcy lepiej orientowali się w przepisach prawa. Proponowane rozwiązania zakładają również umożliwienie związkom zawodowym, organizacjom pozarządowym i innym organizacjom wszczynania w imieniu pracowników postępowań administracyjnych lub sądowych w sprawach dotyczących dyskryminacji.

Obecnie 3 proc. pracowników w UE (9,5 mln osób) mieszka i pracuje w innym państwie członkowskim. KE podała, że z przeprowadzonego w 2011 roku badania na temat migracji z ośmiu nowych państw członkowskich (Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Polski, Słowenii i Słowacji) wynika, że dzięki zatrudnieniu pracowników z tych krajów PKB Irlandii w latach 2004-2009 wzrósł o 3 proc., a Wielkiej Brytanii - o 1,2 proc.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX