Dziś Dzień Rodziny. Kilkaset tysięcy pracowników wyjdzie dziś wcześniej do domu

Marta Piątkowska
15.05.2013 , aktualizacja: 15.05.2013 14:01
A A A
To zasługa Międzynarodowego Dnia Rodziny i akcji społecznej "Dwie godziny dla rodziny", którą drugi raz z rzędu organizuje fundacja Humanites - Sztuka Wychowania.
W ponad stu firmach, które do niej przystąpiły, pracownicy wyjdą do domu dwie godziny wcześniej niż zwykle. Inicjatywa ma na celu promowanie relacji rodzinnych oraz systemu wartości młodego pokolenia. - Na co dzień brakuje nam czasu dla najbliższych, a Dzień Rodziny może być okolicznością do tego, żeby zatrzymać się na chwilę i porozmawiać o tym, co ważne - tłumaczy Zofia Dzik, prezeska fundacji.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Szkolne wspomnienia przez pokolenia". Organizatorzy zachęcają do porozmawiania z bliskimi o tym, co zostało lub zostanie w ich pamięci z tego okresu. Kto miał najbardziej surowego nauczyciela, jaka była najbardziej kryzysowa sytuacja. Lub odwrotnie - najśmieszniejsze wydarzenie. Nauka którego przedmiotu sprawiała największą radość i jaki sposób spędzania przerw jest lub był najbardziej popularny.

Fundacja podkreśla, żeby do hasła "rodzina" nie podchodzić w stereotypowy sposób. - Część pracodawców na propozycję wzięcia udziału w projekcie odpowiadała, że w strukturze ich firmy nie ma osób, które mają małe dzieci, a przecież rodzina to również dziadkowe, rodzice, bliscy i dalsi krewni - mówi Zofia Dzik.

Zofia Dzik podkreśla, że cały projekt będzie miał sens tylko wtedy, jeżeli podarowany czas zostanie przeznaczony na budowanie więzi i relacji, a nie np. na załatwianie zaległych spraw czy robienie zakupów.

- Jeszcze nikt nie policzył, jak duży wpływ na wydajność i jakość pracy mają relacje osobiste pracowników. W fundacji jesteśmy przekonani, że osoby, które mają udane życie rodzinne i głowę wolną od zmartwień na tym polu, są w stanie wykonywać swoje obowiązki efektywniej - przekonuje Zofia Dzik. W tym roku akcję poparła również Anna Komorowska.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX