Firmy zatrudniają innowacyjnie

Aneta Zadroga
27.05.2013 , aktualizacja: 27.05.2013 18:05
A A A
Fabryka Siled w Gdańsku

Fabryka Siled w Gdańsku (fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta)

Zatrudnienie w Polsce, mimo kryzysu, rośnie, ale tylko w innowacyjnych firmach - wynika z raportu ADP Polska podsumowującego zmiany zatrudnienia w pierwszym kwartale 2013 r.
Tylko sektor nowoczesnej gospodarki zakończył I kwartał 2013 r. wzrostem zatrudnienia - wynika z raportu ADP Polska, firmy specjalizującej się w outsourcingu naliczania wynagrodzeń i administracji kadr. Choć ogólnie rynek pracy odnotował regres, w innowacyjnych firmach zatrudnienie wzrosło o ponad 3 proc., a do końca roku zwiększy się o kolejne 2 punkty procentowe.

Jak wynika z danych GUS, w I kwartale zatrudnienie spadło o 0,8 proc., a bezrobocie wyniosło 14,3 proc. Tymczasem firmy inwestujące w innowacyjne rozwiązania zwiększyły zatrudnienie o 3,36 proc. - Nowoczesna gospodarka skupiła się na dywersyfikacji działalności, implementacji nowoczesnych technologii i wprowadzeniu atrakcyjnych systemów motywacyjnych. Wszystko po to, aby systematycznie się rozwijać, zwiększać zatrudnienie i przyciągać najlepszych rynkowych specjalistów - mówi Dariusz Terlecki, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ADP Polska.

Jak wynika z raportu, największy wzrost zatrudnienia odnotowały firmy z branży produkcyjnej nowoczesnej gospodarki, działające m.in. w zakresie automatyki, sterowania oraz utrzymania ruchu.

- Wciąż widoczne są jednak takie zjawiska, jak: duża rotacja pracowników z wyższym wykształceniem, sezonowość zatrudnienia, trudność w znalezieniu odpowiedniej liczby pracowników produkcyjnych oraz osób z doświadczeniem w zarządzaniu personelem - mówi Mariusz Urbański, Kierownik ds. personalnych Heesung Electronics Poland.

W usługach zatrudnienie wzrosło o 2,46 proc. w porównaniu do I kw. 2012 r. - Bardzo dobrze rozwijają się centra usług wspólnych, które oferują możliwość znalezienia pracy nie tylko specjalistom IT, ale także np. handlowcom. Znaczącej poprawy spodziewam się w III kwartale tego roku. Bezrobocie będzie spadało, niezmiennie poszukiwani będą specjaliści z obszaru IT, shared services oraz handlowcy - prognozuje Dominika Staniewicz, ekspert Business Centre Club oraz Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX