Wolontariusze pomagają żyć normalnie

Monika Kosz-Koszewska
28.05.2013 , aktualizacja: 28.05.2013 11:34
A A A
Mają studia, pracę, matury na głowie. Mimo wszystko potrafią znaleźć czas, by wyciągnąć rękę do rodzin, w których dziecko zmaga się ze śmiertelną chorobą. Dzięki akcji "Gazety" i Toyoty wolontariusze Fundacji "Pomóż Im" prowadzącej białostockie hospicjum dla dzieci będą mogli zdziałać więcej.
Fundacja "Pomóż Im" prowadzi jedyne w województwie podlaskim domowe hospicjum dla dzieci. Opiekuje się też małymi pacjentami walczącymi z chorobą nowotworową w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Pomaga ich rodzicom przetrwać ten najcięższy okres, a dzieciom zapomnieć o bólu, chemioterapii i naświetlaniach.

Codziennie do ponad 20 podopiecznych hospicjum wyjeżdżają lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, przemierzając często setki kilometrów. Odwiedzają ich także wolontariusze, którzy czasami stają się wręcz częścią rodziny - pomagają w zakupach, wizytach u lekarza, czy choćby kąpieli niepełnosprawnego dziecka. Mali pacjenci dostają od fundacji specjalistyczny sprzęt medyczny i służący do rehabilitacji, na który opiekunów nie byłoby stać. Jednak na tym nie koniec, bo pomocą objęte jest też na przykład rodzeństwo chorych dzieci, któremu wolontariusze pomagają uczyć się i odrabiać lekcje. Dzięki działalności hospicjum rodziny w żałobie mogą liczyć na wsparcie psychologów.

To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie liczne kwesty, akcje charytatywne i inne działania promocyjne skupiające uwagę na podopiecznych organizacji. Fundacja uczestniczy w ogólnopolskiej kampanii hospicyjnej "Pola Nadziei", organizuje też szereg własnych akcji, jak choćby czerwcowy bieg charytatywny Koloraton. We wszystkich inicjatywach ogromną rolę odgrywają wolontariusze.

- W tym roku mamy ich około stu, w tym czterdziestu najbardziej zaangażowanych. To przeważnie studenci i licealiści, ale też osoby starsze, które wspierają rodziny. Często dowiadują się o fundacji pocztą pantoflową, czasami sami szukają instytucji, w której chcieliby się udzielać i zdobywać nowe doświadczenia, bo są na przykład studentami pedagogiki czy kierunków medycznych - mówi Jolanta Skarżyńska, koordynatorka wolontariatu w fundacji.

Wolontariusze kwestują, pomagają w biurze, a przede wszystkim odwiedzają regularnie domy małych pacjentów. Konrad Zuzda, tegoroczny maturzysta, pomaga rodzeństwu cierpiącej na chorobę zwyrodnieniową mózgu Patrycji, do którego dojeżdża kilkadziesiąt kilometrów. Za swoją działalność został w tym roku doceniony w ogólnopolskim konkursie "Ośmiu Wspaniałych". - Zajmuję się zwłaszcza Łukaszem, jej bratem. Uczę go tabliczki mnożenia, organizuję wyjścia, bawimy się w harcerzy. Chłopak jest z tego bardzo zadowolony, a ja stałem się takim przyszywanym starszym bratem - opowiada. W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku Konrad organizuje także czas wolny małym pacjentom. - Co tydzień organizuję z innymi wolontariuszami "szaloną środę". Są środy kinowe, podczas których na oddziale oglądamy filmy. Jest popcorn i cola. Są też dni kulinarne, z karaoke, zajęciami plastycznymi. Wszystko po to, by oderwać dzieci od bolesnej szpitalnej rzeczywistości - dodaje wolontariusz.

Wybór fundacji to bardzo świadoma decyzja. - Półtora roku temu postanowiłem, że zacznę w życiu robić coś pożytecznego. To miał być test dla mnie, bo wybieram się na studia medyczne, więc chciałem sprawdzić, jak będę reagował na kontakt z chorym człowiekiem. Okazuje się, że czasami wystarczy być przy kimś blisko, razem z nim pomilczeć, zbędne są słowa - wyjaśnia Zuzda. - Nawet jeśli mam natłok swoich zajęć, zawsze potrafię wygospodarować chwilę, aby przyjść na oddział. Wierzę, że kiedy pójdę na studia, nie zabraknie mi na to czasu.

Akcja "Gazety" i Toyoty

3 czerwca obłożymy "Gazetę" okładką - reklamą Toyoty. Dzięki tej reklamie spełnimy marzenia chorych dzieci, którym pomaga poznańska Fundacja Niesiemy Nadzieję. W akcji wspieramy też białostocką Fundację "Pomóż im" na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla dzieci.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX