Więźniowie produkują wino

bsn, PAP
31.05.2013 , aktualizacja: 31.05.2013 12:34
A A A

shutterstock

Na ciekawy pomysł wpadły władze włoskiej kolonii karnej położonej na wysepce Gorgona u wybrzeża Toskanii. Tamtejsi penitencjariusze zajmą się produkcją wina.
Prace więźniów same w sobie nie są przełomowym pomysłem, na ogół jednak są to proste prace fizyczne. Takie rozwiązania stosowane są również w Polsce, gdzie więźniowie niejednokrotnie zajmują się odśnieżaniem i sprzątaniem ulic, porządkowaniem parków, czy innych przestrzeni publicznych.

Tymczasem władze włoskiej kolonii karnej zadecydowały, że penitencjariusze zajmą się produkcją szlachetnego trunku. Wino będzie produkowane we współpracy ze znanym, mającym 700-letnią tradycję, rodem winiarzy - rodziną Frescobaldi.

Należy do niej część obszaru wyspy. Rodzina podpisała porozumienie o współpracy z włoskimi władzami więziennymi. Rezultatem ma być 2,7 tys. butelek wysokiej jakości białego wina o nazwie "Gorgona". W czerwcu zadebiutuje ono w winiarniach i lokalach w całych Włoszech.

Porozumienie nazwane "Frescobaldi dla Gorgony", zostało uznane za wzorcowy projekt we Włoszech, gdzie gigantycznym problemem są bardzo przepełnione więzienia. Przypomina się, że w większości zakładów karnych więźniowie przebywają w celach przez 22 godziny na dobę i tylko niewielu z nich pracuje.

Kolonia karna, o której mowa leży na najmniejszej wyspie Archipelagu Toskańskiego, oddalonej od stałego lądu o 37 kilometrów. 70 mieszkańców wysepki żyje od lat obok pięćdziesięciu więźniów, osadzonych tam w kolonii karnej, utworzonej w 1869 roku.

Przyjazd na wyspę wymaga zgody władz. Nie wolno również bez pozwolenia zbliżać się do niej na odległość mniejszą niż 2 mile morskie.

Kolonia karna słynie z różnych eksperymentalnych zasad odbywania wyroku i resocjalizacji poprzez pracę, głównie w rolnictwie. Więźniowie mają na wyspie swobodę poruszania się.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX