Praca sezonowa wzywa chętnych

Marta Piątkowska
03.06.2013 , aktualizacja: 03.06.2013 14:29
A A A
Kogo szukają pracodawcy, na jaką pensję można liczyć i kiedy składać aplikacje, żeby dostać pracę?
To będą pierwsze przepracowane wakacje Kamili, tegorocznej maturzystki z Warszawy. - W tym roku mogę sobie jeszcze pozwolić na pracę jedynie dla zarobku, w przyszłym pewnie będę już szukała poważniejszych staży lub praktyk - opowiada.

- Siostra doradza mi, żebym została kelnerką, sama w ten sposób zarobiła w zeszłe lato ponad 5 tys. zł. Jej koleżanka była hostessą i uzbierała połowę tej stawki, ale pracowała znacznie mniej, więc również to zajęcie biorę pod uwagę. Znam bardzo dobrze angielski i trochę niemiecki. Do końca czerwca chcę wyrobić książeczkę sanitarno-epidemiologiczną niezbędną do pracy w gastronomii. Mam nadzieję, że przyjmą mnie pomimo braku doświadczenia - dodaje.

Kamila ma duże szanse na znalezienie zatrudnienia. Jak wynika z danych agencji doradztwa personalnego Adecco Poland, to właśnie w gastronomii oraz branży usługowej, produkcyjnej, ogrodnictwie i sadownictwie pojawia się najwięcej ofert pracy sezonowej. Proponowane stawki za godzinę wahają się od 9 do 30 zł za godzinę brutto i zależą nie tylko od stanowiska, ale również regionu.

- Najwięcej ofert dotyczy pomocy przy akcjach promocyjnych w sklepach i przy organizacji wydarzeń specjalnych, wspierających sprzedaż napojów i innych produktów spożywczych. Zatrudnienie znajdą hostessy, osoby do promocji towarów w marketach i dużych sieciach spożywczych. Jeżeli chodzi o zasięg terytorialny tego typu prac, to przede wszystkim są to supermarkety w dużych aglomeracjach. Z nadejściem wakacji akcje promocyjne i możliwości zatrudnienia przenoszą się do miejscowości nadmorskich i kurortów wypoczynkowych - wylicza Magdalena Furs, kierownik rekrutacji w Adecco Poland.

Od początku czerwca do przełomu września i października na pracę mogą też liczyć chętni do pracy przy zbiórce owoców, sortowaniu i produkcji przetworów w zakładach przetwórczych, kelnerzy oraz barmani. W tym samym okresie zatrudnienie zwiększa sektor produkcyjny, który wykorzystując moment przestoju w produkcji, przeznacza czas na prace porządkowe i serwisowe.

Specjaliści radzą, żeby przy wyborze pracy sezonowej sprawdzić jak największą liczbę ofert. Gdzie ich szukać? Poprzez agencje zatrudnienia, które specjalizują się w pracy tymczasowej, studenckie biura karier, serwisy rekrutacyjne lub tablice z ogłoszeniami. Jeżeli kogoś interesuje konkretne stanowisko czy zajęcie, warto zapytać osoby tak pracujące, jak zaczęły pracować. Sprawdza się to na pewno w przypadku zajęć opartych głównie na kontakcie z klientami, jak praca w sklepie, przy promocji produktów czy organizacji imprez.

Gdzie jeszcze są miejsca pracy sezonowej? - To dobry moment na odbycie praktyk zawodowych. Przykładem może być praca przy wprowadzaniu danych do systemów, np. w firmach outsourcingowych. Pracownicy zatrudniani są do projektów - to znaczy, że podpisuje się z nimi kontrakty na pewien okres, najczęściej od jednego do dwóch miesięcy - mówi Furs.

Ponieważ lato to sezon urlopowy, dlatego często opustoszałe firmy chętnie zatrudniają na kilka tygodni osoby, które zastąpią regularnych pracowników. - Spodziewamy się zapotrzebowania na dłuższe, nawet kilkutygodniowe zastępstwa na stanowiskach administracyjnych, głównie związanych z pracą w recepcji - mówi Magdalena Mulet, konsultant agencji zatrudnienia Manpower. - Zarobki zależą od liczby przepracowanych godzin i wynoszą od 12 do 17 zł brutto za godzinę - dodaje.

Mulet radzi, żeby CV wysłać jeszcze przed końcem roku akademickiego, ponieważ zwiększa to szansę zostania zaproszonym na rozmowę. Młodym, którzy nastawiają się na zdobywanie doświadczenia, poleca praktyki w międzynarodowych firmach, które w tym okresie chętnie widzą u siebie stażystów. - Najlepsi kandydaci często po skończeniu studiów rozpoczynają pracę w firmach, w których odbywali praktyki lub wykonywali sezonową pracę - zachęca Mulet.

Ważne, by przed podjęciem pracy sezonowej sprawdzić potencjalnego szefa czy pośrednika pracy. Warto zajrzeć na fora internetowe. Każda negatywna opinia powinna zwrócić uwagę. W przypadku pracy dorywczej nie ma co liczyć na etat, z pracownikiem powinna jednak zostać podpisana umowa-zlecenie lub dzieło.

Ile można zarobić w pracy sezonowej?

hostessa - od 10 do 30 zł * (w zależności od branży)

rozdawanie ulotek - od 9 do 12 zł

rozkładanie towaru - od 9 do 13 zł

wprowadzanie danych - 3,5 tys. zł brutto plus potwierdzenie odbycia praktyk

barman/kelner - od 15 do 20 zł

prace porządkowe - 10 zł

* przykładowe stawki za godzinę brutto, dane: Adecco Poland

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX