Pensja minimalna w górę. O 80 złotych

bsn, PAP
11.06.2013 , aktualizacja: 11.06.2013 16:48
A A A
Szykuje się podwyżka?

Szykuje się podwyżka? (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Rząd chce, aby w przyszłym roku płaca minimalna zwiększyła się o 5 proc. i wyniosła co najmniej 1 680 zł - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Dodano, że w przypadku emerytur i rent waloryzacja miałaby wynieść 20 proc.
- "Rząd proponuje, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r. wynosiło co najmniej 1 680 zł (wzrost o 5 proc.). Taką propozycję przedstawi Komisji Trójstronnej do spraw Społeczno-Gospodarczych do 15 czerwca br." - napisano w komunikacie CIR po posiedzeniu rządu. Obecnie minimalna pensja wynosi 1,6 tys. zł.

Proponowana kwota stanowiłaby 44,8 proc. prognozowanego przez resort finansów przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na ten rok, czyli 3746 zł.

Rząd przyjął też we wtorek propozycję dotyczącą wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2014 r. - "Rząd proponuje Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2014 r. na ustawowym minimum wynoszącym 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r." - wskazano w rządowym komunikacie.

Dodano, że przedstawiając tę propozycję, wzięto pod uwagę: bardzo trudną sytuację finansów publicznych, w tym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych; potrzebę podejmowania działań zmierzających do wyhamowania tempa wzrostu wydatków sztywnych budżetu państwa; cel obecnie realizowanej polityki rządu, którym jest ograniczenie nadmiernego deficytu budżetu państwa, poprzez ograniczanie wydatków.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX