Skuteczne metody poszukiwania pracy

Sedlak&Sedlak
13.06.2013 , aktualizacja: 13.06.2013 14:21
A A A
Urząd pracy

Urząd pracy (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

Jeśli umiesz liczyć, licz na siebie. 35% respondentów Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń swoją obecną pracę znalazło dzięki samodzielnym poszukiwaniom.
Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w 2012 roku przez firmę Sedlak & Sedlak, respondenci o stażu pracy nieprzekraczającym 1 roku znaleźli wykonywaną pracę w efekcie różnych działań. - Najczęściej badani deklarowali, że znaleźli ją w wyniku samodzielnych poszukiwań (34%). Stosunkowo często informację o pracy zasięgnęli również z ogłoszenia (27%) oraz z polecenia znajomych (23%). Pozostałe sposoby znalezienia pracy były zdecydowanie mniej popularne - na rekrutację wewnętrzną, Urząd Pracy, pośrednictwo biura karier wskazał niski odsetek ankietowanych (3-5%). Nieliczni korzystali z pomocy firm doradztwa personalnego, otrzymali awans lub sami założyli firmę - komentuje Diana Turek z Sedlak & Sedlak.Jak podaje portal rynekpracy.pl, powołując się na dane z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności Polski za III kwartał 2012 roku, wśród najczęściej wymienianych metod poszukiwania pracy przez bezrobotnych znalazły się: krewni i znajomi, powiatowy urząd pracy oraz bezpośredni kontakt z zakładem pracy. Aktywne sposoby poszukiwania pracy, polegające na kontaktach z pracodawcami oraz budowaniu swojego wizerunku specjalisty w jakiejś dziedzinie wśród bliskich stanowią jedne ze skuteczniejszych metod poszukiwania pracy.

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!

Zobacz także
  • Skuteczne metody poszukiwania pracy monoekann 14.06.13, 13:27

    do skutecznosci, przydala by sie jeszcze statystyka. jak z polecenia dostajesz prace 1 z dwu, a z samemu na 100 cv dostajesz 4 odpowiedzi, z ktorych masz 1 prace, to jest roznica.Malo ludzi »

  • Re: Skuteczne metody poszukiwania pracy sondziarz 14.06.13, 17:38

    Jeśli musisz wysłać 100cv aby dostać 4 odpowiedzi, to znaczy, że nie masz żadnych kwalifikacji, którymi mógłbyś wyróżnić się na rynku albo sam nie do końca wiesz co chcesz robić.»