KE chce wzmocnić współdziałanie urzędów pracy w krajach UE

PAP, bsn
17.06.2013 , aktualizacja: 17.06.2013 16:21
A A A
Komisja Europejska zaproponowała w poniedziałek wzmocnienie współpracy urzędów pracy w krajach UE, aby lepiej walczyć z bezrobociem. Zgodnie z pomysłem KE, wyznaczeni przez państwa eksperci mieliby wymieniać się informacjami dotyczącymi sposobów działania urzędów pracy
Jak wskazał unijny komisarz ds. zatrudnienia Laszlo Andor, bezrobocie w Unii Europejskiej jest rekordowe, a jednocześnie jest 1,7 mln wolnych miejsc pracy.

- Ważnym zadaniem publicznych służb zatrudnienia jest pomoc 26 milionom bezrobotnych Europejczyków w znalezieniu pracy. (...) To z pewnością ta dziedzina, w której lepsza koordynacja pomiędzy publicznymi służbami zatrudnienia powinna przynieść korzyści zarówno dla poszukujących pracy, jak dla i pracodawców - powiedział komisarz.

Według niego najnowsza inicjatywa KE ma na celu poprawę wydajności i skuteczności urzędów pracy w krajach UE poprzez wzmocnienie współpracy tych instytucji, porównywanie ich osiągnięć oraz wskazanie najlepszych praktyk. - Instytucje te na pewno mogą się bardzo dużo nauczyć od siebie wzajemnie - powiedział Andor na konferencji prasowej.

W praktyce pomysł KE przewiduje, że państwa wyznaczałyby po jednym ekspercie wysokiego szczebla i jego zastępcy, którzy będą zasiadać w "radzie sieci publicznych służb zatrudnienia". Już od 1997 roku istnieje podobna grupa ekspertów europejskich publicznych służb zatrudnienia, która jednak ma nieformalny charakter. Jeśli propozycję KE zaakceptują kraje Unii i Parlament Europejski, zostanie ona wdrożona w 2014 roku.

KE podkreśla, że służby zatrudnienia w krajach UE nadal będą też współpracować ze sobą w ramach sieci EURES, czyli europejskich służb zatrudnienia, których zadaniem jest ułatwianie swobodnego przepływu pracowników w Unii. Od przyszłego roku EURES ma zostać przekształcony tak, by koncentrował się przede wszystkim na międzynarodowym pośrednictwie pracy oraz potrzebach pracodawców.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX