Randstad: 20 proc. firm chce zwiększyć zatrudnienie

bsn, PAP
18.06.2013 , aktualizacja: 18.06.2013 15:06
A A A
Firma Jabil, która ma siedzibę przy ul. Fordońskiej zatrudnia teraz 1000 osób.

Firma Jabil, która ma siedzibę przy ul. Fordońskiej zatrudnia teraz 1000 osób. (Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja gazeta)

Co piąta firma planuje w ciągu najbliższych 6 miesięcy zwiększyć zatrudnienie - tak wynika z badania firmy doradztwa personalnego i pośrednictwa pracy Randstad.
- W drugim kwartale tego roku poprawiła się sytuacja na rynku pracy. Jest więcej pracodawców, którzy zatrudniają niż tych, którzy zwalniają. Odwrotną tendencję mieliśmy po pierwszym kwartale tego roku - mówił we wtorek na konferencji prasowej dyrektor zarządzający agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad Kajetan Słonina. Zaznaczył jednak, że sytuacja na rynku pracy nadal jest trudna.

Połowa pracodawców nie zmieniła ostatnio stanu zatrudnienia; zdecydowana większość firm nie zmieniła też wynagrodzeń. W najbliższym czasie najtrudniej o podwyżkę będzie we wschodniej części Polski - powiedział.

Słonina poinformował, że większość badanych pracodawców nie przewiduje zmian w zatrudnieniu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, ponieważ spodziewa się stagnacji na rynku pracy. Z badania wynika, że taką sytuację przewiduje 53 proc. firm. 20 proc. przedsiębiorstw przewiduje recesję, a 14 proc. wzrost gospodarczy. 13 proc. badanych nie potrafi ocenić, jak będzie wyglądała sytuacja gospodarcza w drugim półroczu.

87 proc. firm działających w branży transportowej, magazynowej oraz łączności zamierza pozostawić zatrudnienie na obecnym poziomie. - Przedsiębiorstwa zajmujące się pozostałą działalnością usługową częściej planują zmniejszyć zatrudnienie - wskazał Słonina.

Obecny na konferencji dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych i Prognoz w resorcie pracy i polityki społecznej Grzegorz Baczewski zwrócił uwagę, że w poprzednim badaniu firmy Randstad 19 proc. pracodawców oczekiwało zwiększenia zatrudnienia w pierwszym kwartale tego roku; faktycznie zwiększyło je 27 proc. Dodał, że firmy planują wzrost zatrudnienia ostrożnie. Według niego w najbliższym czasie możemy spodziewać się nowych miejsc pracy w przemyśle, budownictwie, rolnictwie, finansach i ubezpieczeniach.

Z badania wynika też, że 77 proc. pracodawców nie planuje w ciągu najbliższego półrocza zmiany poziomu wynagrodzeń, ich wzrost bierze pod uwagę 10 proc. firm, a spadek 4 proc. przedsiębiorstw. 8 proc. badanych nie potrafiło tego ocenić.

- Trudno wskazać na jednoznacznych liderów zatrudnienia w nadchodzącym półroczu. Żadna z branż nie jest całkowicie odporna na wpływ spowolnienia gospodarczego - podkreślił Słonina.

73 proc. firm opowiada się za wzrostem wynagrodzenia minimalnego w 2014 r., zaś 23 proc. jest przeciwnego zdania. 33 proc. badanych przedsiębiorstw uważa, że płaca minimalna powinna zostać podwyższona o ok. 6,66 proc., czyli podobnie, jak rok wcześniej. Co czwarta firma opowiada się za jej wzrostem w przedziale ok. 7-10 proc., zaś 27 proc. badanych za wzrostem wyższym niż 10 proc.

Badanie zostało przeprowadzone w pierwszej połowie maja. Wzięło w nim udział 300 przedsiębiorstw.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX