Wystawiał fałszywe zaświadczenia pracownikom. Co za to grozi?

bsn, pap
02.07.2013 , aktualizacja: 02.07.2013 17:47
A A A
Lekarz

Lekarz (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

Pięćdziesiąt zaświadczeń potwierdzających zdolność do pracy wystawił za łapówki lekarz medycyny pracy zatrudniony w jednej z poradni w Jaworznie (woj. śląskie). Akt oskarżenia przeciw niemu oraz pięciu osobom, które wręczyły łapówki, jest już w sądzie
O sprawie poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach - Marta Zawada-Dybek. Według jej wyjaśnień, prokuratorzy z Jaworzna udokumentowali pięćdziesiąt przypadków poświadczenia przez lekarza - w zamian za korzyści majątkowe - nieprawdy w dokumentach stwierdzających zdolność do pracy i potwierdzających przeprowadzenie odpowiedniego badania.

Przedstawione specjaliście zarzuty dotyczą okresu od maja 2005 r. do kwietnia 2012 r.

- Dowody wskazują, iż lekarz w zamian za łapówki od 20 do 200 zł wydawał zaświadczenia o zdolności do pracy bez przeprowadzenia stosownych badań. Oskarżony nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień - powiedziała Zawada-Dybek.

W tym samym akcie oskarżenia prokuratorzy ujęli zarzuty wobec pięciorga osób oskarżonych o wręczanie łapówek lekarzowi. Spośród nich do winy przyznała się tylko jedna osoba.

Wszystkim oskarżonym w procesie może grozić kara do 10 lat więzienia.

To kolejne w ostatnim czasie w regionie śledztwo w sprawie zaświadczeń o zdolności do pracy za łapówki.

Wiosną tego roku katowiccy policjanci udokumentowali ponad 300 przypadków wydania takich zaświadczeń przez lekarza medycyny pracy z Katowic. Korzystały z nich głównie firmy wysyłające pracowników do pracy za granicę. Lekarz wydawał je od 1997 r.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX