Weksle pracownicze będą nielegalne?

bsn, pap
11.10.2013 , aktualizacja: 11.10.2013 15:34
A A A
Posłowie chcą by pracodawcy nie mogli zmuszać pracowników do podpisywania weksli, jako zabezpieczenia w stosunkach pracy. Takie rozwiązanie znalazło się w poselskim projekcie nowelizacji Kodeksu pracy
O problemie weksli pracowniczych pisaliśmy już w lutym. Wtedy zwróciła na niego uwagę Państwowa Inspekcja Pracy. Wtedy też usłyszeliśmy w resorcie pracy, że być może wykorzystywanie takich weksli stanie się przyczyną nowelizacji Kodeksu pracy. I być może faktycznie tak się stanie, ale nie za sprawą ministerstwa pracy, a posłów.

Projektowana przez nich zmiana przewiduje dodanie do Kodeksu pracy nowego artykułu, zgodnie z którym za nieważne uznane zostałyby weksle podpisane przez pracowników w celu zabezpieczenia roszczeń pracodawcy za ewentualnie powstałe szkody.

Według projektowanej nowelizacji samo żądanie od pracownika podpisania takiego weksla lub złożenia oświadczenia o poddaniu się egzekucji i uznaniu ewentualnego długu stanowiłoby wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Tego właśnie chciała PIP, bo mimo wielu skarg na weksle pracownicze nie mogła interweniować - formalnie weksle nie były naruszeniem prawa pracowników.

Wekslem in blanco może być zwykła kartka z napisem "weksel" i podpisem wystawcy - w tym wypadku pracownika. Nie musi być na nim podana: kwota zobowiązania, data i miejsce wystawienia, ani nazwisko osoby, która ma otrzymać zapłatę.

Niektórzy pracodawcy wymagają podpisania takich weksli już na etapie rekrutacji - by zabezpieczyć swoje interesy na wypadek, gdy zatrudniony pracownik postanowił odejść z pracy lub został z niej dyscyplinarnie zwolniony. Na podstawie podpisanego weksla in blanco pracownik może zostać zmuszony do zapłaty np. za szkolenie, które opłacił za niego pracodawca czy też do opłacenia kosztów uszkodzonego lub zniszczonego sprzętu służbowego.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX