(Nie)pełnosprawni na rynku pracy

bsn, pap
30.10.2013 , aktualizacja: 30.10.2013 16:28
A A A
Wózki inwalidzkie

Wózki inwalidzkie (Fot. Agnieszka Sadowska / AG)

- W obliczu niekorzystnych zmian demograficznych w Europie zatrudnianie osób niepełnosprawnych staje się coraz ważniejszym elementem polityki rynku pracy - podkreslali uczestnicy środowej konferencji "Niepełnosprawność i praca - nowe perspektywy, nowe rozwiązania"
Konferencja zorganizowana przez Brytyjsko-Polską Izbę Handlową (BPCC) i Fundację Aktywnej Rehabilitacji (FAR) odbyła się w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie.

Spotkanie otworzył ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Robin Barnett. Przemawiając zaznaczył, że jesteśmy świadkami bardzo niekorzystnych trendów demograficznych w Europie - starzejącego się społeczeństwa, spadku liczby urodzeń oraz kurczenia się grupy osób w wieku produkcyjnym.

Jak ocenił, wymaga to uelastycznienia rynku pracy. - Większość osób długotrwale bezrobotnych, samotnych rodziców i niepełnosprawnych może zostać

zatrudniona. Potrzebuje do tego odpowiedniego wsparcia i dostosowania miejsca pracy - mówił. Dodał, że nie trzeba nikogo przekonywać, jak zdolne, pracowite i lojalne są osoby niepełnosprawne. - Warto pokazywać pracodawcom, że zatrudnianie ich jest opłacalne - podkreślił ambasador.

Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Teresa Hernik zaznaczyła, że w Polsce trzy czwarte (72 proc.) osób niepełnosprawnych pozostaje biernych zawodowo. W 2012 r. takie osoby stanowiły12,2 proc. polskiego społeczeństwa (4,7 mln), a niepełnosprawni w wieku produkcyjnym 8,4 proc. (2 mln).

Z kolei John Crosbie z organizacji Outward Bound ocenił, że pracodawca, który nie bierze pod uwagę zatrudniania niepełnosprawnych, wyklucza dużą grupę osób utalentowanych, doświadczonych, z innowacyjnymi pomysłami. Zaznaczył, że przedsiębiorca, który zatrudnia osoby niepełnosprawne, buduje pozytywny obraz swojej firmy. - Jeśli blisko 18 proc. brytyjskiego społeczeństwa to niepełnosprawni klienci, budowanie wizerunku w ten sposób to dobry ruch - powiedział.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że współczesne technologie umożliwiają znaczne niwelowanie barier związanych z niepełnosprawnością: wózek, który osoba niepełnosprawna może sama złożyć i włożyć do samochodu, komputery i telefony z funkcją transformacji tekstu, video tłumacze dla osób głuchych. - Pracodawcy często nie doceniają kompetencji osób niepełnosprawnych, roli nowoczesnej techniki w niwelowaniu skutków niepełnosprawności oraz systemu dopłat, jakie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oferuje firmom zatrudniającym osoby z niepełnosprawnością - uważa prezes FAR Elżbieta Głogowska.

O korzyściach finansowych płynących z rehabilitacji osób niepełnosprawnych i ich aktywizacji zawodowej mówił z kolei były paraolimpijczyk Arkadiusz Jabłoński. Przypomniał, że rocznie ok. 500 osób w wyniku wypadku zostaje zmuszona do poruszania się na wózku inwalidzkim. Podkreślił, że renta inwalidzka wypłacana miesięcznie przez 10 lat przez państwo to koszt dla budżetu 96 tys. zł, pracująca osoba niepełnosprawna w tym samym czasie może wypracować 408 tys. zł dochodu.

Zobacz także
Komentarze (1)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • nella4nella

    0

    Bardzo fajny tekst; dużo o tym jak znaleźć pracę będąc niepełnosprawnym tutaj jakzarabiacjakoszczedzac.blogspot.de

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX