Wolna niedziela w handlu? Jest kolejny projekt ustawy

bsn, pap
02.01.2014 , aktualizacja: 02.01.2014 13:29
A A A

Fot.Stanisław Rozpędzik / AG

We wtorek Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Wolna Niedziela" przesłał do Sejmu obywatelski projekt zmian w kodeksie pracy zakazujący pracy w placówkach handlowych w niedzielę. Podpisało się pod nim 114 tys. osób
Obecnie Kodeks pracy określa, że praca w placówkach handlowych jest niedozwolona tylko w święta. Inicjatorzy chcą, by rozszerzyć obowiązywanie tego zakazu także na każdą niedzielę.

Według pełnomocnika komitetu - Krzysztofa Steckiewicza - zakaz handlu w niedzielę ma przede wszystkim aspekt gospodarczy i społeczny. Podkreślił on, że projekt wspiera drobnych handlowców i producentów, którzy - jak mówił - przegrywają w konkurencji z galeriami handlowymi i dużymi marketami. - Polski handel zanika. Ustawodawcy powinni o tym pamiętać - zaznaczył.

Zdaniem autorów projektu obecne ustawowe gwarancje otrzymania za pracę w niedzielę innego dnia wolnego od pracy nie są wystarczającą rekompensatą. Przekonują, że niedziela to w polskiej tradycji dzień święty i rodzinny. Praca tego dnia odbiera zatrudnionym w handlu możliwość integracji z rodziną. - Trudno uznać, że funkcjonowanie wszystkich placówek handlowych w niedzielę jest uzasadnione koniecznością zaspokajania codziennych potrzeb ludności - podkreślono w projekcie.

Jego inicjatorzy oceniają, że zakaz pracy w placówkach handlowych w niedzielę przyniesie bardzo korzystne skutki, np. "przyczyni się do ożywienia centrów miast, wpłynie na szersze korzystanie z ofert kulturalnych i wypoczynkowych".

Zaznaczają, że wprowadzenie zakazu w niedziele nie przyniesie większych zmian w gospodarce kraju. - "Z uwagi na to, że ilość środków dostępnych w budżetach domowych nie zmieni się - to zakupy zostaną rozłożone na sześć dni, a nie siedem, a ciężar zakupów niedzielnych przełożony zostanie na sobotę i poniedziałek" - czytamy w projekcie. Zdaniem autorów projektów wpływy z podatku VAT, CIT, PIT nie zmienią się.

Za nieprawdziwy uważają oni też argument, że zakaz pracy w placówkach handlowych w niedziele spowoduje wzrost bezrobocia. Zaznaczają, że obowiązujący kodeks nakłada na pracodawcę obowiązek dania pracownikowi dnia wolnego za przepracowaną niedzielę, a więc i tak pracuje on przez maksymalnie sześć dni w tygodniu.

W Sejmie na rozpatrzenie czeka od maja poselski projekt zakładający zakaz pracy w placówkach handlowych w niedziele. Podpisali się pod nim posłowie PiS, PO, PSL i SP.

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX