Biura karier do poprawki

bsn
28.04.2014 , aktualizacja: 28.04.2014 16:42
A A A
Biura karier szukają osób z wyższym wykształceniem

Biura karier szukają osób z wyższym wykształceniem (Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta)

Co powinien zrobić student szukający pracy? Może np. wybrać się do akademickiego biura karier. Na co może liczyć, jeśli już się tam uda?
Trzy czwarte wyższych uczelni ma akademickie biura karier, ciągle jednak studenci korzystają z nich niechętnie. - Nigdy nie korzystałem z pomocy takiego biura, bo po co? Ofert pracy szukam sam w internecie - mówi nam Jakub, student SGH.

Daria, studentka socjologii na UW korzystała z usług biura w przeszłości. Wybrała się tam, aby poprawić swoje CV. Jak mówi, otrzymała szereg wskazówek, ale bez trudu sama znalazłaby je w internecie. - Spodziewałam się, że porady będzie mi udzielał ktoś bardziej doświadczony i obeznany z rynkiem pracy - opowiada. I dodaje: - Nie sądzę, żebym jeszcze kiedyś skorzystała z pomocy biura.

Funkcjonowanie biur karier, w ramach projektu "Uczelnia przyjazna pracodawcom" zbadali eksperci z eDialog i Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. Ich badania objęły grupę blisko 6 tys. studentów i absolwentów z prawie 60 uczelni. Wynika z nich, że tylko 28 proc. respondentów korzysta z pomocy biur karier.

Inne badanie - "Akademickie Biura Karier. Perspektywy i bariery działalności", zrealizowane przez studentki Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera pokazuje, jakie są główne problemy tych instytucji. - Wielu studentów dowiaduje się o istnieniu takiego biura zbyt późno, przez przypadek lub wcale. Zdarza się też, że interesujące wydarzenia - szkolenia, spotkania - nie są dostatecznie wypromowane - przekonują autorki badania.

Tymczasem kontakt z biurem może rozpędzić karierę zawodową. Jak pokazują dane Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, niemal każde biuro (99 proc.) zajmuje się poradnictwem zawodowym - czyli informuje o ofertach staży i praktyk. Ale to nie wszystko. 87 proc. prowadzi poradnictwo zawodowe, a niemal 80 proc. organizuje szkolenia na temat poruszania się po rynku pracy i szkoli chętnych studentów z miękkich umiejętności i kompetencji.

Takie szkolenia potrzebne są m.in. studentom i absolwentom uczelni technicznych. Jak wynika z informacji Banku Danych o Inżynierach (www.bdi.com), studenci kierunków technicznych mają złe nawyki w komunikacji i brakuje im umiejętności kierowania zespołem. Na szczęście problemy widzą też przedstawiciele biur karier. - W ciągu roku organizujemy około 30 szkoleń, które dotyczą m.in. zarządzania sobą w czasie, komunikacji czy radzenia sobie ze stresem. Warsztaty cieszą się ogromną popularnością - opowiada nam Ewa Kluczek-Woźniak z Biura Karier Politechniki Warszawskiej.

Od niedawna biura badają też losy absolwentów. To efekt wprowadzonego w 2011 r. obowiązku prowadzenia przez uczelnie monitoringu karier zawodowych absolwentów. Obecnie robi to około 88 proc. biur.

Aby zwiększyć rolę biur karier, na początku 2015 r. resort nauki i szkolnictwa wyższego zamierza zorganizować konkurs na dofinansowanie Akademickich Biur Karier. - Akademickie Biura Karier mają ważną rolę do spełnienia w tworzeniu i wzmacnianiu więzi między uczelniami, studentami i rynkiem pracy. Nowy konkurs, ogłoszony specjalnie dla nich, pozwoli im na szybszy, aktywny rozwój - mówi minister Lena Kolarska-Bobińska. Biura będą miały o co się starać, bo do podziału będzie niemal 50 milionów złotych. Pieniądze pochodzić będą z funduszy Unii Europejskiej z nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020.