PFRON pomoże wejść niepełnosprawnym na rynek pracy

bsn, pap
19.05.2014 , aktualizacja: 19.05.2014 17:58
A A A
Niepełnosprawny na wózku

Niepełnosprawny na wózku (Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta)

Szkolenia, praktyki zawodowe, staże rehabilitacyjne - takie m.in. możliwości daje udział w projekcie wsparcia niepełnosprawnych absolwentów wchodzących na rynek pracy. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych rozpoczyna nabór do jego II edycji
W poniedziałek Organizatorzy: PFRON, Fundacja Fuga Mundi i Fundacja Aktywnej Rehabilitacji podsumowali wyniki pierwszej edycji programu. Łącznie udział w nim wzięło ponad 300 osób, choć wstępnie planowano, że będzie ich około 250. Pracę znalazły 52 osoby. Pozostałe zdobyły nowe kwalifikacje i umiejętności. Np. ukończyły kursy grafiki komputerowej, czy obsługi księgowo-administracyjnej. Duża część uczestników skorzystała też z doradztwa personalnego, czy dofinansowania dalszej nauki.

Po sukcesie pierwszego etapu organizatorzy rozpoczynają nabór do kolejnego. Zainteresowani mogą sami zgłaszać się poprzez strony internetowe PFRON. Projekt skierowany jest do ludzi młodych - do 30. roku życia - o różnym stopniu niepełnosprawności zamierzających wejść na rynek pracy.

Udzielone wsparcie podobnie jak w pierwszej edycji będzie polegać m.in. na finansowej pomocy w kontynuacji nauki (opłacenie wpisowego, czesnego, kosztów podręczników itp.), organizacji praktyk i szkoleń zawodowych czy staży rehabilitacyjnych.

- Jak pokazuje projekt, wsparcie jest najbardziej skuteczne, kiedy każdy z absolwentów ma wytyczoną indywidualną ścieżkę. To specjaliści, trenerzy pracy, psychologowie określają największe predyspozycje danej osoby na rynku pracy i pomagają jej znaleźć odpowiednią pracę - uważa Robert Pudło z PFRON.

Jego zdaniem bardzo ważnym elementem w obecnie realizowanych projektach są staże, w których to PFRON pokrywa koszty wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej. - Połowa stażystów zostaje zatrudnionych w firmach. To bardzo wysoki wskaźnik - dodał.

Zalety wsparcia udzielanego w projekcie podkreślają sami jego uczestnicy. Jak mówią, nie jest to typowe szkolenie dla bezrobotnych, ale pomoc, dzięki której "zaczynają o siebie walczyć, a ich życie się zmienia". Natalia Jarosz, jedna z uczestniczek, podkreślała w trakcie poniedziałkowej konferencji podsumowującej pierwszą edycję programu, że oferowane kursy są bardzo różnorodne - od komputerowych po prawo jazdy. Inni uczestnicy konferencji wskazywali na wyzwania, które wciąż stoją przed polskim rynkiem pracy w kontekście zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Ireneusz Białek, kierownik działu ds. osób niepełnosprawnych z Uniwersytetu Jagiellońskiego uważa, że potrzeba m.in. ograniczenia niektórych przywilejów osób niepełnosprawnych na rynku pracy, takich jak wydłużone urlopy. - Nie zawsze to wszystko jest trafione i potrzebne, a często komplikuje życie i nie pomaga w przekonaniu pracodawcy, że niepełnosprawna osoba może być atrakcyjnym pracownikiem. Losy naszych absolwentów, moje osobiste doświadczenia pokazują, że nadmiar przywilejów jest tą blokadą, która zniechęca pracodawców - uważa Białek.

Wskazywał też na potrzebę szerszego włączania niepełnosprawnych dzieci w system szkolnictwa otwartego, tak by jak najwięcej osób niepełnosprawnych trafiało następnie na studia.

Pudło zwrócił z kolei uwagę, że ważne udogodnienia dla niepełnosprawnych wprowadziła ostatnia nowelizacja Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jednym z nich ma być przypisanie niepełnosprawnych do III, najtrudniejszej grupy. Czyli osób uznawanych za najbardziej oddalone od rynku pracy. - To jest bardzo ważne - niepełnosprawni nie będą jednymi z wielu, ponieważ oni potrzebują całkiem indywidualnych ścieżek. To nie jest grupa osób, która jest zwalniana z fabryki, oni potrzebują innych form wsparcia - komentował w trakcie konferencji.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX