Gdzie zarobisz najwięcej?

Bartosz Sendrowicz
09.02.2015 , aktualizacja: 06.02.2015 18:00
A A A
wynagrodzenie na wybranych stanowiskach

wynagrodzenie na wybranych stanowiskach

Eksperci przekonują, że w tym roku odczujemy w naszych portfelach poprawę sytuacji na rynku pracy. Sprawdzamy, w jakich branżach zarobki są najlepsze
W minionym roku bezrobocie spadało, a pensje rosły. - Realnie siła nabywcza Polaków wzrosła o 4 proc. - mówi Łukasz Kozłowski z organizacji Pracodawcy RP. Jego zdaniem podobny realny wzrost czeka nas w tym roku. - Inflacja będzie niska, w pierwszej połowie roku możemy mieć znów do czynienia z deflacją, a do tego może wzrosnąć presja płacowa ze strony pracowników - uważa.

Zdaniem Kozłowskiego analiza danych dotyczących bezrobocia pozwala przypuszczać, że firmy będą zmuszone płacić nieco hojniej. Z danych Eurostatu - które jako bezrobotnych nie traktują osób zarejestrowanych, ale pracujących na czarno - wynika, że bezrobocie w Polsce wynosi 8 proc. (według GUS bezrobocie rejestrowane sięgało w grudniu 11,5 proc.). - Tak dobrze nie było od 2007 roku, wtedy firmom naprawdę trudno było zdobyć dobrych pracowników, dlatego były bardziej skore do dawania podwyżek, aby zatrzymać ich u siebie. Taka sama sytuacja może mieć miejsce w tym roku - komentuje ekspert.

Komu lepiej, komu gorzej

Analitycy z agencji doradztwa personalnego Hays przygotowali obszerny, prognostyczny "Raport płacowy 2015. Trendy na rynku pracy". Dotyczy on najbliższych kilku miesięcy. Ich zdaniem na brak zajęcia nie powinni narzekać informatycy, ale też przedstawiciele zawodów związanych z internetem, np. specjaliści od e-marketingu. To w tych obszarach powstaje najwięcej miejsc pracy, a rok 2015 będzie kolejnym, w którym firmy będą rozpieszczały kandydatów.

Do tworzenia nowych miejsc pracy przyczyni się też coraz powszechniejsze wykorzystanie wiedzy z zakresu inżynierii ochrony środowiska oraz biotechnologii. A zatem inżynierowie z kierunkowym wykształceniem mogą spać spokojnie. Ze względu na przybierający na sile niż demograficzny, starzenie się społeczeństwa i wydłużanie okresu aktywności, w tym i kolejnych latach na znaczeniu jeszcze bardziej zyskają zawody związane z medycyną, ochroną zdrowia i wsparciem osób starszych.

Trudniej za to będzie np. prawnikom. Ciągle mogą przyzwoicie zarabiać, ale muszą liczyć się z koniecznością pogłębienia specjalizacji. "Prawnicy odczuwają skutki wzrostu konkurencji na rynku usług. Wynika to z coraz większej liczby absolwentów prawa oraz aplikantów na rynku pracy" - czytamy w raporcie.

Zmiany czekają także sprzedawców. Na znaczeniu zyskają tzw. punkty sprzedaży (sklepy), bo tam dokonywanych jest aż 70 proc. decyzji zakupowych. W związku z tym - przekonują analitycy Hays - będzie duże zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru tzw. shopper marketingu. To osoby zajmujące się działaniami marketingowymi na obszarze sklepu, np. odpowiednią ekspozycją towarów.

Lekkie turbulencje odczują też pracownicy działów marketingu. Większość kampanii realizowanych będzie za pośrednictwem kanałów cyfrowych, bo pozwalają one mierzyć skuteczność kampanii. Stąd marketingowcy, którzy nie są biegli w nowoczesnych mediach, powinni zacząć się doszkalać.

Wysoka pensja informatyka

Na najlepsze pensje mogą liczyć informatycy. Nie jest to zaskoczeniem, bo od kilku lat to właśnie przedstawiciele tej branży zajmują stanowiska na szczycie płacowej piramidy. Tuzami w 2015 roku dalej będą dyrektorzy (nawet 40 tys. zł), najlepsi architekci systemowi, czy szefowie zespołów programistów - oni mogą zarobić około 25 tys. zł brutto. Około 10 tys. zł brutto zarobią np. programiści (około 2 tys. zł brutto więcej "wyciągną" twórcy aplikacji mobilnych), czy kierownicy projektów. Najmniej w branży zarabiają sprzedawcy, podstawa ich pensji to około 4 tys. zł brutto. Nie zmieni się to w tym roku.

Nieźle zarobią też marketingowcy. Nietrudno w tej branży o pensje bliskie 10 tys. zł brutto. Na tyle może liczyć np. product menedżer, czyli osoba zajmująca się promocją i rozwojem konkretnego produktu. Tyle samo zarobią kierownicy w działach mediów społecznościowych i analitycy e-commerce. Podobną kwotę otrzyma w tym roku też koordynator komunikacji marketingowej w branży technicznej. Najniżej w finansowej drabinie są specjaliści ds. marketingu i PR, czy e-commerce. Ich pensje wahają się od 5 do 7,5 tys. zł brutto. To ciągle znacznie więcej niż wynosi średnia krajowa, ale na tle branży to najniższy poziom.

Zachęcająco wyglądają też dochody prawników. Z danych Hays wynika, że młodszy prawnik może liczyć "tylko" na średnią krajową, co jest jednym z najniższych wyników w całym zestawieniu. Ale już po 5 latach pracy jego pensja rośnie ponaddwukrotnie - do 10, a nawet 12 tys. zł brutto. Jeśli zrobi aplikację, np. radcowską, może liczyć już na pensję w wysokości 15 tys. zł brutto.

Pensję na poziomie 7-8 tys. zł brutto otrzyma co miesiąc specjalista lub konsultant podatkowy. Gdy awansuje na stanowisko kierownicze, pensje podskoczą do nawet 15 tys. zł.

Skromna wypłata dla przedstawiciela

W sprzedaży najbogatsi - jak zwykle - są dyrektorzy. Ich wynagrodzenia mogą sięgać nawet 40 tys. zł, ale najważniejsze ogniwo branży - przedstawiciele handlowi zarabiają dziesięciokrotnie mniej.

Mniej więcej tyle zarabiał 32-letni Łukasz, który przez 11 lat był przedstawicielem handlowym. Najpierw sprzedawał aktywacje klientom jednej z sieci telefonii komórkowej, potem przez klika lat powierzchnię reklamową. - Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek zarobił więcej niż 5 tys. zł - przyznaje. Jednocześnie potwierdza, że eldorado w tej branży zaczyna się dopiero na niektórych stanowiskach kierowniczych. Z raportu Hays wynika, że np. kierownicy regionów mogą liczyć na około 8 tys. zł brutto, ale już menedżerowie zajmujący się kluczowymi klientami wzbogacą się o 12 tys. zł brutto miesięcznie. Ale nawet perspektywa takich zarobków nie zatrzymała Łukasza w branży. - Po dekadzie gonienia nieracjonalnych planów sprzedażowych miałem po prostu dość - mówi. Teraz zajmuje się marketingiem internetowym w dużej agencji.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX