Praca w Reserved - jak ją dostać i ile można zarobić?

bsn
10.04.2015 , aktualizacja: 14.04.2015 16:16
A A A
Sklep Reserved

Sklep Reserved (fot. materiały prasowe)

Jak można zdobyć pracę w jednej z największych odzieżowych sieci handlowych w Polsce? Jakie warunki trzeba spełnić i ile można zarobić? Wszystko, co chcecie wiedzieć o pracy w reserved, ale nie wiecie kogo zapytać
Reserved założyli panowie Marek Piechocki i Jerzy Lubianiec. Firma ma już około 20 lat, a prowadzona jest przez spółkę LPP SA. Obecnie LPP ma 235 sklepów Reserved w Polsce, a ich łączna powierzchnia to ponad 209 tys. m kw.. Głównie umiejscowione są one w dużych centrach handlowych. Firma ma też szereg zagranicznych placówek, pierwszy sklep poza Polską uruchomiła w lutym 2002 r. w Tallinnie, stolicy Estonii. Obecnie poza Polską działa aż 190 salonów a ich powierzchnia jest prawie dwukrotnie większa, niż powierzchnia sklepów firmy nad Wisłą. Poza Estonią Reserved działa na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Węgrzech i Słowacji, a także w Rosji, Czechach, Rumunii, Bułgarii, Niemczech oraz w Egipcie i Katarze. Oprócz Reserved do firmy należą też inne marki - House, Cropp, Mohito i Sinsay. Od 2001 r. LPP notowane jest na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Firma jest też właścicielem największego centrum dystrybucyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej. Mieści się ono w Pruszczu Gdańskim i obecnie jest rozbudowywane i modernizowane. Już w tym roku centrum będzie w stanie obsługiwać jednocześnie niemal 1,3 tys. salonów i wysyłać do sieci sprzedaży nawet ponad milion produktów dziennie.

LPP nie ma własnych fabryk, a odzież marek grupy produkowana jest gównie w Azji, choć jej część powstaje także w Polsce i innych krajach europejskich. Firma od 1997 roku posiada placówkę w Szanghaju - zadaniem chińskiego biura jest pozyskiwanie dostawców, wsparcie poszczególnych etapów produkcji, a także kontrola warunków panujących w zakładach produkcyjnych.

Praca w Reserved: trudne warunki dla podwykonawców

Firma chwali się, że dostawcy, z usług których korzysta, prowadzą swoją działalność w oparciu o dobre praktyki. W tym celu firmy te podpisały dokument "Code of Conduct", w którym zawarte są wytyczne oparte o konwencje Międzynarodowej Organizacji Pracy i Zapisy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Co z tego dokumentu wynika dla podwykonawców? M.in. zakaz pracy przymusowej oraz pracy dzieci, zakazu stosowania przemocy psychicznej, fizycznej oraz seksualnej, zakazu dyskryminacji ze względu na: płeć, wiek, niepełnosprawność, narodowość, rasę, stan cywilny, orientację seksualną, poglądy polityczne oraz przynależność związkową, czy religijną, konieczność przestrzegania standardów bezpieczeństwa i higieny pracy, a także zapewnienie wolności zrzeszania się.

Tyle szczytne hasła, ale w praktyce nie jest tak wspaniale. W kwietniu 2013 r., doszło do katastrofy w budowlanej w jednej ze szwalni w Bangladeszu. Zawalił się wówczas budynek, w którym funkcjonowało pięć fabryk odzieżowych, w których produkowane były ubrania dla zachodnich firm odzieżowych, w tym dla LPP. Łącznie zginęło ponad tysiąc pracowników szwalni. Dopiero po tej tragedii warunkami pracy w fabrykach zainteresowali się zachodni zleceniodawcy. Jako pierwsza ich poprawy zaczęła domagać się szwedzka firma H&M, która jest największym odbiorcą odzieży produkowanej w Bangladeszu. W sukurs poszły inne europejskie i amerykańskie firmy odzieżowe. Podpisały one dwa osobne porozumienia, które nakładały na sygnatariuszy zobowiązania finansowe wobec właścicieli fabryk. Europejscy producenci zapowiedzieli dotacje, a amerykańscy tanie pożyczki. Co ciekawe z podpisaniem ociągali się....właśnie Polacy. Ostatecznie i LPP przystąpiło do koalicji na rzecz podniesienia jakości pracy w szwalniach w Bangladeszu.

Praca w Reserved: jak ją dostać?

Jak w przypadku każdej dużej korporacji, pracę w LPP najłatwiej zdobyć śledząc stronę internetową firmy. W chwili pisania artykułu na stronie dostępnych było ponad kilkadziesiąt ofert rekrutacyjnych. Dotyczyły one zarówno pracy w centrali, jak i w sieci sprzedaży, czyli w salonach odzieżowych Reserved, Cropp, House i Mohito.

Do centrali Reserved poszukiwany jest np. projektant odzieży. Do jego obowiązków należeć będzie m.in. współtworzenie i projektowanie produktów zgodnych z linią stylistyki marki.

Dobór materiałów, kolorów i akcesoriów do kolekcji, a także monitoring jakości wykonania projektu od momentu powstania do produkcji. Ważne będzie także śledzenie trendów obowiązujących w modzie.

Pracodawca wymaga stosownego wykształcenia kierunkowego, doświadczenia w pracy na stanowisku projektanta, bardzo dobrej znajomości trendów w modzie, znajomości języka angielskiego i programu komputerowego Corel Draw. Do tego oczekiwane są: poczucie estetyki i kreatywność, znajomość zasad kroju i szycia, a także umiejętności pracy w zespole. W zamian firma oferuje stabilne miejsce zatrudnienia, atrakcyjne wynagrodzenie - adekwatne do umiejętności i doświadczenia, ciekawą pracę w kreatywnym zespole oraz możliwość rozwoju zawodowego.

Inny wolne stanowisko w centrali? Na przykład grafik nadruków odzieżowych w Reserved. Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie projektować grafiki odzieżowe, przy wykorzystaniu różnych technik - photoprint, grafika wektorowa, grafiki rysunkowe czy odręczne. Potencjalny pracownik będzie współtworzył kolekcję Reserved, ale też kontrolował zaprojektowane wzory pod względem wizualnym i jakościowym.

Żeby to jednak robić musi mieć minimum roczne doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, biegle obsługiwać programy graficzne (Corel Draw, Photoshop), znac się na modzie i grafice, mieć zdolności rysunkowe i malarskie. Pracodawca wymaga m.in. wykształcenia artystycznego, umiejętności pracy w grupie i dobrej znajomości języka angielskiego. W zamian za to wszystko pracodawca zapewnia, że zaoferuje przyzwoitą pensję, stabilne miejsce zatrudnienia w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku odzieżowym, możliwości rozwoju zawodowego i ciekawą pracę w kreatywnym zespole.

Wszyscy, którzy nie chcą lub nie mają kwalifikacji, by pracować w centrali firmy mogą wybrać jeden z wielu salonów odzieżowych należących do LPP. Wakatów w salonach Reserved nie brakuje. Obecnie firma poszukuje np. kierownika salonu w Gorzowie. Chętni powinni mieć doświadczenie w zarządzaniu zespołem sprzedażowym, najlepiej w branży odzieżowej, znać się na modzie, cechować się samodzielnością i dobrą organizacją pracy. Mile widziane przez pracodawcę będzie wykształcenie wyższe, a pożądana kreatywność i otwartość na zmiany. Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za realizację wyznaczonego planu sprzedaży, efektywne zarządzanie zespołem oraz zapewnienie profesjonalnej obsługi w salonie;= i dbanie o jego dobry wizerunek. Firma kusi stabilną współpracą, przyjazną atmosferą, możliwościami rozwoju zawodowego, pracą opartą o przejrzyste standardy i zakupami na preferencyjnych warunkach

Tak wyglądał dzień otwarty w LPPPraca w Reserved: jak jest naprawdę

Nietrudno w internecie znaleźć opinie o pracy w sieci LPP. Na forum gowork.pl pojawiają się zarówno złe, jak i dobre recenzje. - "W Reserved spędziłem ponad 4 lata. łącznie 3 różne salony jeden regionalny. Praca jak każda inna ciężka , momentami wyczerpująca psychicznie ale też mająca wiele pozytywnych aspektów" - pisze użytkownik o nicku "były pracownik". - Atmosferę w pracy tworzy zespół i kierownicy. Nie należy mierzyć każdego salonu w ten sam sposób. Z pozytywów mogę wymienić: możliwość awansu, elastyczny grafik, stabilne zatrudnienie, ciekawą pracę z klientem. Z negatywów: marną płace, poza tym pracownik jest od wszystkiego, coraz dziwniejsze wymagania centrali. Ogólnie praca dla studentów, którzy chcą sobie nieco zarobić a przy okazji "otrzaskać się" z klientami i współpracownikami - opisuje swoje doświadczenia z Reserved ten sam użytkownik. Choć nie brak też takich opinii: - "Witajcie piszę, aby was uprzedzić, żeby wam do głowy nie przyszło pracować w tej firmie. To, co się tam się wyprawia przechodzi ludzkie pojecie. Pisze o oddziale w Koninie: wyzyskiwanie człowieka, ci z umową zlecenia zasuwają tak samo jak ci z umową o pracę. Do tego stanie na nogach 12 godz. w tym przerwa 10, max 15 min. Za salon wzięła się Państwowa Inspekcja Pracy. Gdy mieli przyjść kierowniczka zwołała wszystkie dziewczyny i powiedziała im wprost ze maja z nikim nie rozmawiać i nie udzielać informacji, żeby ona nie miała później problemów - pisze rozgoryczona internautka o nicku "Konin". - Jeżeli brakuje pieniędzy w kasie to składa się każda, jeżeli jest za dużo nikt nie wie co się dzieje z tymi pieniędzmi. Nasz salon wygrał konkurs i obiecano nam po 400 zl nagrody, do tej pory cisza...Stawka godzinowa - 7,4 zł - kończy swój wpis użytkowniczka "Konin"

Praca w Reserved: ile można zarobić

Konkretnych informacji o zarobkach w Reserved jest jak na lekarstwo. W każdej wzmiance na ten temat, na forach dyskusyjnych przejawia się informacja o "naprawdę niskich" zarobkach. 7,4 zł za godzinę, o których wspomina jedna z internautek pasowałoby do tego schematu. Z drugiej strony firma na kondycje finansową nie może narzekać. Marża na jednej sztuce to około 55 proc. a w 2012 r. przychód firmy wynosił 3,1 mld złotych, w 2013 r. było to już 4,1 mld zł.

Zobacz także