Kolejne cięcia w TVP. Po wakacjach pracę straci 78 osób, także znani dziennikarze i prezenterzy

agataki
16.04.2015 , aktualizacja: 16.04.2015 13:16
A A A
Siedziba TVP

Siedziba TVP (Fot. Wojciech Olkunik / Agencja Gazeta)

Do września LeasingTeam planuje przeprowadzenie procesu zwolnień grupowych. Pracę ma stracić 78 pracowników TVP. ?Procedura już ruszyła, a osoby wytypowane do zwolnienia zostały o tym poinformowane? ustalił dziś portal Wirtualnemedia.pl.
Proces zwolnień grupowych dotyczyć będzie dziennikarzy, prezenterów, grafików, montażystów i charakteryzatorów. To osoby, które wcześniej agencja Leasing Team przejęła od TVP. Większość z nich musiała założyć własną działalność gospodarczą i jako pracownicy outsourcingowani świadczyć usługi dla telewizji.

Powodem zwolnień są zmiany w TVP, związane z mniejszym zapotrzebowaniem na pracowników, mające dostosować telewizję do zmian na rynku mediów. W marcu rzecznik TVP, Jacek rakowiecki, tłumaczył "Wyborczej": - Zamówień jest mniej, bo zwiększyliśmy wydajność naszych etatowych pracowników. I skarżył się na zbyt niskie finansowanie: - Zasilenie publiczne jest niższe, niż byśmy chcieli. TVP musi oszczędzać na wszystkim. Za tej kadencji zarządu koszty spadły o jedną trzecią.

Wiosną ubiegłego roku Leasing Team wygrała przetarg na przejęcie do 550 pracowników Telewizji Polskiej. Agencja zatrudnienia zaoferowała najkorzystniejszą pod względem finansowym propozycję. Była to część planu restrukturyzacyjnego spółki.

Z takim postępowaniem nie zgadzały się i nie zgadzają działające w TVP związki zawodowe. W ubiegłym roku proces outsourcingu badała Najwyższa Izba Kontroli. Jednak nie dopatrzyła się uchybień podczas przenoszenia pracowników do firmy LeasingTeam. NIK uznała, że było to działanie zgodne z planem restrukturyzacji. Kontrolę w TVP przeprowadziła też Państwowa Inspekcja Pracy. Związek Wizja TVP poskarżył się też do Ministerstwa Skarbu i premiera, ale związkowcy nie dostali od nich odpowiedzi.

Teraz LeasingTeam twierdzi, że konsultowała proces zwolnień grupowych ze związkami zawodowymi działającymi w TVP i w marcu zostały one poinformowane o wdrażanej procedurze. Jednak sprawę inaczej relacjonują związki. Wizja poinformowała media, że konsultacji nie było, a Leasing Team jedynie ogłosiła decyzje o zwolnieniach. Związek wydał w środę oświadczenie:

" Związek wskazuje, iż udostępniony przez Pracodawcę regulamin zwolnień grupowych z dnia 10 kwietnia 2015 roku został wydany z naruszeniem procedury zwolnień grupowych, określonej w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników z dnia 13 marca 2003 roku (Dz. U. 2013,Nr 90, poz. 844, ze zm., dalej ustawa). W konsekwencji, wypowiedzenie warunków pracy i płacy, którym pracodawca planuje objąć grupę 243 osób a także wypowiedzenie umów o pracę, w tym w szczególności rozwiązanie umów bez wypowiedzenia, Związek uznaje za rażące naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów o pracę."

Co więcej, Wizja nie uznaje przeprowadzonego w TVP w ubiegłym roku procesu outsourcingu i 20 lutego złożyła pozew cywilny przeciwko TVP i firmie LeasingTeam. Zarzuca im m.in. naruszenie ustawy o radiofonii i telewizji, ustawy prawo prasowe, kodeksu pracy i pozbawienie dziennikarzy ich statusu zawodowego.

W 2014 roku do Leasing Team przeniesiono ostatecznie 411 osób. Do tej pory pracowało tam 341 osób przeniesionych z Telewizji Publicznej.

Według doniesień serwisu Wirtualnemedia.pl proces zwolnień grupowych planowany na wrzesień dotyczyć będzie dziennikarzy, prezenterów, grafików, montażystów i charakteryzatorów, a w gronie pracowników, którzy mają zakończyć pracę znaleźli się m.in.: Piotr Górecki (wieloletni dziennikarz i korespondent wojenny TVP), Edyta Lewandowska (prezenterka serwisów w TVP Info), Mirosław Cichy (reporter "Panoramy"), Jarosław Kuś (reporter "Panoramy"), Edyta Suchacka (wydawca "Wiadomości") oraz Ewa Strzelec (redaktor w "Wiadomościach" oraz wydawca TVP Info).

Zwolnione osoby mają zakończyć współprace z TVP najpóźniej do końca roku.

Zobacz także