Od 1 maja polski rynek pracy w pełni otwarty dla zagranicznych studentów

bsn
04.05.2015 , aktualizacja: 06.05.2015 12:38
A A A
Odsetek studentów zagranicznych w krajach UE w 2012 r.

Odsetek studentów zagranicznych w krajach UE w 2012 r. (Fot. nauka.gov.pl)

Zagraniczni studenci kształcący się w Polsce na studiach stacjonarnych będą mogli pracować cały rok bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę. Takie przepisy weszły w życie w Święto Pracy
- To ważna część naszej strategii umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego - mówi prof. Lena Kolarska Bobińska. Dotychczas studiujący w Polsce obcokrajowcy mogli pracować w Polsce, bez konieczności uzyskania zezwolenia, tylko w trakcie trzech miesięcy wakacyjnych. Przedłużenie tego okresu wymagało uzyskania zezwolenia, o które występował pracodawca studenta i dotyczyło to wyłącznie określonego stanowiska pracy.

Nowe przepisy pozwalają obcokrajowcom pracować w naszym kraju przez cały okres ważności wizy studenckiej, czyli przez pełny rok. Dotyczą one wszystkich studentów studiów stacjonarnych pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, którzy przebywają w Polsce na podstawie wizy studenckiej. Studenci przebywający w Polsce na podstawie pozwolenia na pobyt czasowy już są objęci zwolnieniem z wymogu posiadania pozwolenia na pracę.

- Chcemy zachęcić do studiowania w Polsce jeszcze więcej zagranicznych studentów. Ich liczba z roku na rok rośnie, ale w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej jest ciągle niska. Ważna jest edukacyjna oferta uczelni, ale wielu studentów-cudzoziemców chce również zdobyć doświadczenie w polskich firmach. Nowe przepisy stworzą taką możliwość i będą dużą zachętą do studiowania w naszym kraju - komentuje minister.

Gdzie studiują zagraniczni studenci? W których miastach jest ich najwięcej? Zobacz na BIQdata.pl

Na polskich uczelniach kształci się obecnie ok. 46 tys. obcokrajowców. W porównaniu z rokiem ubiegłym, ich liczba wzrosła o 10 tys. W Polsce kształcą się obywatele 158 krajów. Nowe rozporządzenie to kolejne, po zmianach w ustawie o języku polskim, dzięki którym łatwiej o certyfikat językowy, ułatwienie dla cudzoziemców chcących podjąć naukę w Polsce.

Na jakich polskich uczelniach studiują obcokrajowcy? Biorąc pod uwagę publiczne szkoły wyższe, najwięcej obcokrajowców jest w Warszawie (4,8 tys. osób). Sporo zagranicznych studentów jest też w Krakowie (2,9 tys.) i Wrocławiu(prawie 2,5 tys.), a nieznacznie mniej - w Poznaniu i Lublinie (w obu miastach prawie 2 tys.).

Podziel się z nami opinią o tym artykule

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX