Turcja chce zatrzymać uchodźców. Da im pozwolenia na pracę

agataki
11.01.2016 , aktualizacja: 25.03.2016 10:28
A A A
Uchodźcy przekraczają
granicę z Turcją

Uchodźcy przekraczają granicę z Turcją (Fot. Gregorio Borgia AP)

Turcja planuje wydać pozwolenia na pracę syryjskim uchodźcom, poinformował w poniedziałek Volkan Bozkir, turecki minister ds. europejskich. W ten sposób chce zapobiec dalszej migracji uchodźców, głównie do Europy.
Na ostatnim spotkaniu z Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, Bozkir usłyszał, że Unia nie jest zadowolona z tego, jak Turcja radzi sobie z uchodźcami. Pokonując Morze Egejskie, mogą bez trudu dostać się do Grecji. - Staramy się walczyć z nielegalną migracją, dlatego damy Syryjczykom pozwolenia na pracę - obiecał po spotkaniu z Timmermansem Bozkir.

Dodał też, że liczba nielegalnych imigrantów przekroczyła w 2015 roku 150 tys. a tureckie władze zatrzymywały 500 migrantów dziennie. Podkreślił, że Turcja jest w tej chwili przyjmuje najwięcej imigrantów ze wszystkich państw na świecie. Po 6 latach konfliktu syryjskiego w Turcji schronienie znalazło łącznie ponad 2 miliony Syryjczyków. Turcja przyjęła też 200 tys. imigrantów z Iraku, a także z krajów takich jak Iran czy Afganistan i z Afryki. Większość z nich traktuje Turcję jako przystanek w drodze do Europy.

Bezrobocie w Turcji sięga 10 proc., dlatego wcześniej władze wstrzymywały się z decyzją o pozwoleniach na pracę dla uchodźców. Setki tysięcy z nich pracują na czarno za najniższe pensja, ale do tej pory legalne pozwolenie na pracę uzyskało tylko około 6 tys. Syryjczyków. Niedługo ma się to zmienić. Obecnie uchodźcy mogą pracować w zamkniętych wspólnotach, np. nauczyciel lub doktor może wykonywać swój zawód, ale tylko w ośrodku dla uchodźców.Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX