Pracownicy IT też chcą na wcześniejszą emeryturę

agataki
15.01.2016 , aktualizacja: 18.01.2016 11:53
A A A
IT to branża, w której najłatwiej znaleźć zatrudnienie. Nowoczesne technologie stale poszukują rąk do pracy a dobrych specjalistów brakuje na rynku. Okazuje się, że w przyszłości może być o nich jeszcze trudniej.
Już teraz firmy rekrutujące programistów, specjalistów zabezpieczeń, informatyków i menedżerów potrafiących prowadzić duże projekty IT mają problemy ze znalezieniem odpowiedniej kadry. Okazuje się, że specjaliści z branży IT także chcieliby odchodzić na wcześniejsze emerytury. Tak przynajmniej wynika z nowego raportu Randstad Technologies. Według zawartych tam danych 49 proc. pracowników z sektora IT chce przejść na emeryturę wcześniej niż zakłada system emerytalny w ich kraju. W innych branżach odsetek osób, które złożyły takie deklaracje nie przekracza 35 proc.

Jakie powody podawali żądni wcześniejszej emerytury informatycy? 78 proc. uważa, że w pewnym wieku ich wiedza będzie po prostu przestarzała i nie będzie odpowiadać wymaganiom rynku. Pozostałe 12 proc. obawia się dyskryminacji ze względu na wiek.

Do tego dochodzą choroby zawodowe związane z ciągłym siedzeniem przy komputerze. Wydaje się to mało obciążające w porównaniu z pracą górnika, magazyniera czy ogrodnika, jednak nie na darmo siedzenie nazywane jest nowym paleniem - przesiadywanie godzinami za biurkiem to jedna z najbardziej szkodliwych dla naszego organizmu czynności. Obciąża kręgosłup, sprzyja tyciu, rozwojowi cukrzycy, nowotworów i chorób układu krwionośnego.

Ruth Jacobs, dyrektor zarządzająca Randstad Technologies ostrzega, że generacja tzw. baby-boomers, czyli osób, które obecnie mają ok. 50-60 lat odchodzi z branży. Młodszym z czytelników może się wydawać, że takie osoby faktycznie są już za stare, żeby robić nowe rzeczy, ale to właśnie to pokolenie zmieniło całkowicie branżę technologiczną w latach 80. Bill Gates ma dziś 60 lat. W tym samym wieku byłby dziś Steve Jobs. Trudno im i ich współpracownikom odmówić innowacyjności.

Dlatego rekruterzy zajmując się branżą IT w Stanach Zjednoczonych boja się, że o doświadczonych i najcenniejszych pracowników może być niedługo wyjątkowo trudno.Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX