Uber tylko z działalnością gospodarczą. Po 19 lutego firma będzie współpracować tylko z kierowcami odprowadzającymi podatki

Bartosz Sendrowicz
27.01.2016 , aktualizacja: 27.01.2016 15:45
A A A
UBer

UBer (SERGIO PEREZ/REUTERS)

Platforma łącząca kierowców z pasażerami zmienia zasady współpracy. Od 19 lutego kierowcy ubera muszą mieć działalność gospodarczą. Cześć z nich ukrywa dochody przed fiskusem i teraz mówią wprost: To przestaje mieć sens
W Polsce Uber działa od połowy 2014 r. i niemal przez cały czas musi odpierać zarzuty o to, że jest nieuczciwą konkurencją dla taksówek. Kawalkady "taryf" niejednokrotnie paraliżowały ruch w największych polskich miastach, by zaprotestować przeciwko polityce Ubera. - Ich kierowcy nie muszą robić licencji, nie płacą podatków, jak mamy z nimi konkurować - mówił mi podczas jednego z protestów szofer z popularnej warszawskiej korporacji.

Ten zarzut to zresztą jeden z najpopularniejszych wobec kierowców ubera. Faktycznie część z nich jeździła w strefie cienia, firma początkowo nie wymagała, by kierowcy mieli działalność gospodarczą. Oczekiwała tylko w miarę nowego i przynajmniej czterodrzwiowego, ubezpieczonego samochodu, a także historii mandatowej kierowcy.Firma szybko zaczęła więc rosnąć w siłę na rynku miejskich przewozów. Część kierowców woziła pasażerów, zarabiała na tym, ale wszystko w tajemnicy przed fiskusem. - Zarabiam do ręki trochę ponad trzysta złotych tygodniowo [Uber przelewa pieniądze w cyklu tygodniowym], jeżdżę 3 wieczory w tygodniu - opowiada nam Krzysztof.

Oczywiście dodatkowe źródło dochodów ukrywa przed urzędem skarbowym. Z doświadczenia innych kierowców wie, że pochwalenie się przed organem skarbowym tym źródłem dochodów oznacza drobiazgową kontrolę uprawnień, masę wyjaśnień i potencjalne kary. Koszty związane z utrzymaniem działalności gospodarczej (niższe, bo ma etat w innej firmie), wydatki na księgową i 18-proc. podatek dochodowy sprawią, że z tysiąca złotych miesięcznie zostanie mu mniej połowa. - W takim razie dziękuję - mówi.

Koniec lewych dochodów

I dlatego zamierza zrezygnować z Ubera po 19 lutego. Do tego dnia każdy szofer musi działać legalnie. Firma oczekuje, że poda jej swój NIP i europejski nr identyfikacji podatkowej, tzw. VAT UE, a także nazwę działalności i adres, pod którym jest zarejestrowana. Do tego firma chce zobaczyć potwierdzenie złożenia dokumentów w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG).

Jak czytamy w mailu przesłanym do kierowców "wszyscy korzystający z platformy będą zobowiązani do uzupełnienia danych do 19.02.2016. Partnerzy, którzy nie dostarczą nam wyżej wymienionych informacji, stracą dostęp do platformy Uber. A także: - "Częścią umowy, warunkującej współpracę z Uber, jest zapis o obowiązkowym rozliczeniu podatków od uzyskanego przychodu". Firma zaznacza też, że nie zamierza podpowiadać jak rozliczać podatek. - "(...) upoważnieni do tego są tylko certyfikowani doradcy podatkowi". - czytamy w mailu.

Ale rzeczniczka prasowa Ubera w Polsce Ilona Grzywińska mówi w rozmowie z GazetaPraca.pl, że firma rozpoczęła współpracę z trzema cyfrowymi biurami księgowymi. - Wielu partnerów prosiło nas o wsparcie w zakresie właściwego rozliczania podatków z przychodów uzyskanych za pomocą aplikacji Uber - przyznaje."Gwiżdżę na nich"

Dla wielu kierowców zmiany oznaczają koniec przygody z popularną platformą przewozową. Krzystof: - Jak mam zakładać firmę, płacić ZUS i podatki, to mi się nie opłaca. Traktowałem to jako dodatkowe źródło dochodu, a nie pracę na cały etat - pisze w mailu do GazetaPraca.pl. Rozgoryczonych kierowców jest więcej. - Gwiżdżę na nich. Miał być łatwy i przyjemny zarobek po godzinach, ale zanosi się na to, że Uber będzie kolejną taksówkarską korpo - słyszę od naciskającego na ukrycie jego tożsamości kierowcy. W ciągu dnia jest handlowcem, wieczorami dorabia na Uberze. Też do 19 lutego.Platforma, nie korporacja

Nie jest to firma przewozowa, ale jedynie platforma która łączy kierowców i pasażerów. Sztandarowy przykład tzw. sharing economy - zakładającej podział dóbr pomiędzy członków społeczeństwa. Dzięki Uberowi kierowcy teoretycznie mogli zabrać pasażera, który akurat przebywa w okolicy i podróżuje w tym samym kierunku.

Ale we wszystko wplątały się pieniądze. Niby płacone za usługę skojarzenia z kierowcą, ale jednak tym większe im dłuższy kurs. Opłata była pobierana prosto z karty klienta i wpływała na konto ubera. Ten przelewał ją - minus prowizja - na konto szofera. Z wierzchu, taka działalność niewiele różniła się od korporacji taksówkowej.Komentarze (5)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: As

  0

  A od kiedy to taksówkarze płacą podatki.
  Są na karcie podatkowej i odluczeniu zdrowotnego zostaje nic lub 10, 20 zł podatku.
  Uberowcy płacą napewno więcej dochodowego i dodatkowo VAT. Pazerne zlotówy nie chcą się dzielić z bliźnim.

 • Gość: W-wiak

  0

  Consam z Miedzianej 11 w W-wie współpracujący z Uberem,zmusza kierowców do minimum 72 godz. tygodniowo,limity czasowe,dziwne kary i potrącenia,przestarzała zwaieszająca się nawigacja i kilka samochodów że hałas zmusza do wolnej jazdy. Za 282 godz. aż 950 zł wypłaty. Ostrzegam chętnych przed podpisaniem umowy z nimi bez czytania bo zniszczą Cię wekslem na 20000 który musisz podpisać przed podjęciem współpracy. Stanowczo nie polecam tej firmy. A desperatom polecam spytać się tam o "Saszę". Pierwszy raz widziałem jak facet płacze -108 godz.tygodniowo i firmie wisi kasę.

 • Gość: jerzy

  0

  tylko z uber

 • Gość: ala22

  Oceniono 4 razy 0

  jutro pojade uberem, dojczland dojczland uber alles...

 • Gość: jh

  Oceniono 8 razy 0

  Zapraszam nowy kod na UBER 50 ZŁ na przejazd darmowy

  vww25wvnue

  Serdecznie zapraszam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX