Dla pracodawców

Jest praca dla niepełnosprawnych

Aneta Zadroga
15.05.2008 , aktualizacja: 17.01.2007 12:23
A A A Drukuj
Zajęcia dla niepełnosprawnych na os. Dywizjonów 303

Zajęcia dla niepełnosprawnych na os. Dywizjonów 303 (Fot. Tomasz Wiech / AG)

Kampanie reklamowe i zaangażowanie instytucji pozarządowych poprawiają sytuację osób niepełnosprawnych na małopolskim rynku pracy. Pracodawcy szukają chętnych na miejsce tych, którzy wyjechali za granicę.
Urzędy pracy i organizacje pozarządowe podsumowały 2006 rok w kwestii zatrudniania niepełnosprawnych. Wyniki są optymistyczne - pracodawcy coraz chętniej szukają pracowników wśród tej grupy bezrobotnych. - Przedsiębiorcy z jednej strony są świadomi ulg i korzyści związanych z zatrudnianiem niepełnosprawnych, z drugiej zwyczajnie potrzebują rąk do pracy i szukają ich wszędzie - uważa Paweł Wolski z Centrum Integracja w Krakowie.

To dobrzy pracownicy

W krakowskim Grodzkim Urzędzie Pracy pod koniec zeszłego roku zarejestrowanych było ponad 1800 bezrobotnych niepełnosprawnych. W ubiegłym roku 943 osoby znalazły pracę, w tym ponad 500 za pośrednictwem urzędu. Dodatkowo z różnego rodzaju prac interwencyjnych i staży skorzystało 75 osób. - Z naszą pomocą rekrutował 36 pracowników Urząd Miasta Krakowa w ramach projektu "Osoba niepełnosprawna w służbie publicznej". Ta oferta cieszyła się dużym zainteresowaniem, głównie ze względu na dobre zarobki i szansę awansu - wyjaśnia Iwona Krzemińska z GUP.

Jeśli szukasz pracy, sprawdź nasze oferty.

W jakich zawodach niepełnosprawni mogą liczyć na zatrudnienie? - Chętnie są widziani jako portierzy, dozorcy, sprzątający, pracownicy biurowi, księgowi, magazynierzy, elektrycy, sprzedawcy, kasjerzy - wymieniają pracownicy GUP. Wiele z tych osób, zanim znalazło pracę, brało udział w kursach i szkoleniach. - Najbardziej przydatna jest nauka obsługi komputera, dziś bowiem pracodawca niemal na każdym stanowisku wymaga tej umiejętności. To szansa na podniesienie kwalifikacji zwłaszcza dla osób starszych - zaznacza Iwona Krzemińska. - Kurs oczywiście nie gwarantuje zatrudnienia, ale przyczynia się do integracji społecznej. Ludzie wymieniają się doświadczeniami. Nieraz było tak, że osoby poznane podczas szkoleń pomogły innym w znalezieniu pracy - dodaje.

Bo pracownicy wyjeżdżają za granicę

Pomocy w znalezieniu pracy nie potrzebują programiści komputerowi i osoby z wyższym wykształceniem. Jednak osób wysoko wykwalifikowanych w grupie niepełnosprawnych nadal jest bardzo mało. - W ubiegłym roku 90 osobom znaleźliśmy pracę na otwartym rynku pracy, 21 w miejscach, gdzie zatrudnienie było dofinansowane - mówi Paweł Wolski z Centrum Integracja. - Jednak w większości są to stanowiska z tzw. "niższej półki", związane z pracą biurową, sprzątaniem, obsługą maszyn, pracą w gastronomii - przyznaje. Zdarzają się też oferty takie, jak specjalista ds. marketingu czy public relations, ale są one jeszcze rzadkością.

Jak podkreśla Paweł Wolski, połowa pracodawców, którzy zgłaszają się do Centrum Integracja, zatrudnia niepełnosprawnych nie dlatego, że jest zainteresowana ulgami wynikającymi z tego tytułu, ale dlatego, że brakuje im zwyczajnie rąk do pracy. - Wiele osób wyjeżdża za granicę, pracownicy są więc dziś na wagę złota - podkreśla. - Nie mamy problemu z pracodawcami: sami się do nas zgłaszają z konkretną ofertą pracy - dodaje. Według Centrum Integracja w tym roku z pracą dla niepełnosprawnych powinno być jeszcze lepiej.

Skorzystaj z naszych poradników: zobacz jak napisać CV, list motywacyjny oraz jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Zobacz także