Dla pracodawców

"Dziennik Polski": Chińczycy budują w Krakowie

pes, PAP
2008-09-10 , aktualizacja: 10.09.2008 10:10
A A A Drukuj
Chińscy robotnicy w jednolitych uniformach - to nie Kraków, ale Pekin: pokazówka przed budową wioski olimpijskiej.

Chińscy robotnicy w jednolitych uniformach - to nie Kraków, ale Pekin: pokazówka przed budową wioski olimpijskiej. (Fot. Ng Han Guan / AP)

- Praca pali się im w rękach, zdyscyplinowani, nie piją - tacy są, w opinii Polaków, robotnicy budowlani z Chin, którzy od trzech miesięcy wznoszą budynek centrum konferencyjno-hotelowego "Gromada" w Krakowie. To pierwsza inwestycja w Polsce realizowana przez chińskich budowlańców. Pierwsza, ale prawdopodobnie nie ostatnia - prognozuje "Dziennik Polski".
- Nasza budowa to dla Chińczyków poligon doświadczalny - mówi Stanisław Gawroński, prezes spółki Gromada Invest, inwestora zastępczego budowy w Krakowie. Chińczyków jest dokładnie 56: są to menedżerowie, inżynierowie, robotnicy i dwie kobiety, które pracują w biurze.

- Wszyscy przyjechaliśmy z Chin. Nie ma tu ludzi, którzy mieszkają na stałe w Polsce - tłumaczy Yi Liu, menedżer projektu z firmy China Overseas Engineering Group Co. Ltd. z Pekinu, która od czerwca zeszłego roku ma przedstawicielstwo w Warszawie. To spółka-córka China Railway Engineering Group Co. Ltd., notowanej na giełdach w Hongkongu i Szanghaju, a mającej za sobą realizację kilku tysięcy projektów infrastrukturalnych, przede wszystkim w Azji i Afryce. Współuczestniczyła też w budowie obiektów na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, m.in. słynnego stadionu - Ptasiego Gniazda. Zatrudnia łącznie 280 tys. pracowników.

- Tak zdyscyplinowanych, punktualnych i pilnujących pracy robotników nie miałem nigdy wcześniej - przyznaje kierownik budowy Mariusz Saletra, jedyny Polak w ekipie. Chińczycy też wyglądają na zadowolonych. Ile zarabiają, to tajemnica. Gdy spytać ich, co sądzą o Polsce, jeśli tylko znają język angielski, odpowiadają: "Pogoda jest piękna", po czym szczerzą zęby w uśmiechu. Narzekają natomiast - ustami menedżerów - że zbyt krótko się u nas pracuje. - My w Chinach pracujemy długo, intensywnie, dopiero po zakończeniu budowy cieszymy się i odpoczywamy. Wy Polacy lubicie to robić każdego dnia" - mówi "Dziennikowi Polskiemu" z uśmiechem Yi Liu.

  • "Dziennik Polski": Chińczycy budują w Krakowie hristoforos 10.09.08, 10:59

    No i w końcu, może ktoś wybuduje COŚ na czas, i bez afer? Może przy okazjichińczycy utrą nosa właścicielom dużych spółek, którzy "wygrywają " wszystkieprzetargi, bo brak na naszym rynku »

  • Bo w promocji zawsze tak jest: zigzaur 10.09.08, 11:33

    Tanio, czysto, szybko, porządnie, uprzejmie.Dopiero po podpisaniu długoterminowej umowy usługodawca pokazuje prawdziwą twarz.»

  • Chińczycy w Krakowie a Polacy w Warszawie szlakuls 10.09.08, 14:49

    W Warszawie od piątku wieczór do następnego poniedziałku rano czyli dziewięć i pół dnia 10 robotników ślamazarnie wymieniało dwa tory i zwrotnicę przy pl. Narutowicza, na przejeździe przez »