Polacy są najbardziej zestresowani w UE

kg
08.05.2009 , aktualizacja: 08.05.2009 19:00
A A A
Według badań Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy jesteśmy w czołówce państw UE pod względem doświadczania negatywnych skutków zdrowotnych z powodu warunków pracy. - podaje Gazeta Prawna.
Okazuje się, że jesteśmy jednym z najbardziej zestresowanych narodów na świecie. Szybkie tempo pracy, zadania "na wczoraj", czy codzienne konflikty ze współpracownikami to tylko część czynników, które przyczyniają się do podnoszenia "złej" adrenaliny we krwi Polaków. Badacze Extended Disc sugerują, że wysoki poziom stresu Polaków można wiązać z niższym stopniem zamożności i wysokimi aspiracjami zawodowymi. "Jesteśmy krajem na dorobku, gotowi ponosić psychiczne koszty bogacenia się. Skutki takiej taktyki są odroczone, ale dotkliwe. To: depresja, zawały, wrzody, uzależnienia, napięcie i bóle mięśni, bezsenność, wypalenie oraz problemy rodzinne" - pisze GP.

Sytuacja ta nie jest wynikiem wyłącznie wzrostu tempa pracy, czy naszych narodowych ambicji. W epoce sprzed komputerów i telefonii komórkowej problem ten nazywano "chorobą dyrektorską", gdyż dotykał głównie osób na kierowniczych stanowiskach. Stres, pośpiech w pracy, silne poczucie obowiązku i związane z tym obawy oraz przewlekłe napięcie w znaczny sposób wpływają na zaostrzanie dolegliwości fizycznych. Osoby pozostające przez dłuższy czas w stanie nerwowej mobilizacji chętniej sięgają po kawę czy papierosa. Alkohol, kawa, nikotyna, czy ostro przyprawione posiłki zmuszają żołądek do produkcji dużej ilości kwasu, co wpływa negatywnie na stan żołądka i może prowadzić do wrzodów.

Jak minimalizować stres w pracy? Urlop czy zwolnienia lekarskie, choć tak bardzo przez nas lubiane, przynoszą jedynie doraźny efekt, ale nie mogą zwalczyć stresu na co dzień. Mantrą, którą powtarzają pracownicy, pracodawcy i szkoleniowcy jest zmiana nawyków w postrzeganiu siebie i otoczenia. Stosowanie takich technik pozwala zwalczać przekonania potęgujące stres. Należą do nich wymagania, które nieświadomie wobec siebie stawiamy: wszyscy muszą mnie lubić, zawsze muszę być najlepszy, nie mogę popełnić błędu, nie mogę odmówić, jestem niezastąpiony lub nic ode mnie nie zależy. Próba sprostania tym wymaganiom potęguje frustrację i sprawia, że pracujemy ponad normę, a efekty nigdy nas nie zadowalają.

Tajne zapiski pokładowe : Napisy na pudłach "Ekstra Mocne" nie pozostawiał cienia wątpliwości, co do charakteru tego procederu. "Ekstra Mocne" były bardzo cenione przez czarny lud za niewątpliwe wartości odurzająco-otumaniające. Nazwali je podobno "polish marihuana", czy coś.Najważniejsze w efektywnym wykonywaniu pracy jest określenie priorytetów, koniecznie z uwzględnieniem siebie samego. Rada "unikaj stresu" wydaje się absurdalna, gdy obowiązki piętrzą się z minuty na minutę, a lista nieprzeczytanych wiadomości w skrzynce rośnie szybciej niż trawa na wiosnę. Jak sobie z tym radzić, by nie popaść w panikę? Przede wszystkim należy planować pracę w sposób racjonalny, tzn. logiczny i systematyczny. Jeśli w pracy pojawiają się drobne i irytujące sytuacje, które wybijają nas z rytmu, warto zwrócić na nie uwagę podczas organizacji zadań. Często specyfika działań w firmie wymaga wsparcia innych osób - wówczas nie należy tego faktu ignorować i podejmować heroicznej walki w pojedynkę. Nadmierne ambicje są fałszywym przyjacielem w pracy.

Eksperci sugerują zachowanie tzw. life balanse'u, czyli życiowej równowagi między pracą a życiem prywatnym. Sztuka relaksu okazuje się dla Polaków prawdziwym wyzwaniem. Niezwykle istotne są przerwy w pracy. Każdemu, kto pracuje ponad 6 godzin dziennie, ustawowo przysługuje co najmniej 15 minut przerwy. Pracodawca może również wprowadzić jedną przerwę do 60 minut (nie jest ona wliczana do czasu pracy). Jeżeli natomiast praca wykonywana jest przed monitorem komputera, po każdej godzinie takiej pracy pracownikowi przysługuje 5-minutowa przerwa wliczana w czas pracy. Stres bywa mobilizujący, jednak wyniki badań Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy powinny dać nam do myślenia.

Weź udział w Internetowym Badaniu Wynagrodzeń 2009Zobacz także