Praca sezonowa - jak jej szukać?

red.
05.07.2011 , aktualizacja: 05.07.2011 15:26
A A A
Język obcy to podstawa

Język obcy to podstawa (kotek.pl)

Znawca polskiego rynku pracy i ekspert GazetaPraca.pl Rafał Glogier-Osiński odpowiadał na pytania o pracę na wakacje. Oto najciekawsze z nich.
Sezon wakacyjny to świetny sposób na zarobek. Wiele firm poszukuje osób zastępujących stałych pracowników, organizowane są wyjazdy do prac sezonowych, firmy z kilku branż (jak np. gastronomia) zwiększają w tym czasie zatrudnienie. Jak w gąszczu ogłoszeń znaleźć rzetelne propozycje pracy? Na co uważać, by nie dać się oszukać pracodawcom? Jakie prawa przysługują sezonowemu pracownikowi i na jakie rodzaje umów może liczyć?

~poszukiwacz: Ja mam pytanie, odnośnie pracy sezonowej za granicą. Słyszałem, że nawet w przypadku pracy "legalnej", wciąż aktualne są obozy pracy. Co powinno obudzić naszą czujność w sytuacji podpisywania umowy?

Rafał Glogier-Osiński: To jest bardzo celne pytanie. Rzeczywiście, w dalszym ciągu można spotkać się z przypadkami łamania prawa przez zagranicznych pracodawców, dlatego należy, przed podjęciem pracy, a w ogóle podjęciem decyzji o wyjeździe do pracy za granicę, sprawdzić kilka podstawowych rzeczy:

1. Samo ogłoszenie o pracę: unikajmy zbyt lapidarnych, nie zawierających danych pozwalających zidentyfikować firmę pośrednika/pracodawcę, zawierających jedynie numer komórkowy. Unikajmy także ofert zawierających obietnice ogromnych zarobków za granicą. Ponadto - zwracajmy uwagę na samą treść ogłoszenia - jeżeli pojawi się w niej zapis o ciężkiej pracy fizycznej - to najpewniej właśnie taka praca nas czeka.

2. Firma. Polski pośrednik pracy musi być wpisany do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Warto, a właściwie trzeba, sprawdzić czy firma figuruje w ewidencji pośredników.

3. Umowa. W umowie musi być zawarty opis pracy, wymagań, czasu pracy, muszą być dane pracodawcy końcowego. Sprawdźmy samego pracodawcę, czy to jest rzeczywiście firma.

4. Nawet jeżeli te warunki są spełnione - mimo to zaopatrzmy się w środki ostrożności - poczynając od kilku kopii dokumentów (nota bene - nie wolno nam tych dokumentów zabrać, pracodawcy wystarczy kopia), zapas gotówki - jeżeli na miejscu stwierdzimy, że to nie to - miejmy środki, żeby wrócić, albo przynajmniej dojechać do Konsulatu.

kierowca_troka: Od jakiego wieku można zacząć pracować praca sezonową?

~gosia17: Witam, jak to jest z pracą dla osób, które nie maja ukończone 18 lat?

~elle> Czy osoba bez dowodu osobistego może iść do pracy?

Rafał Glogier-Osiński: Polskie prawo pozwala zatrudnić osobę, która ukończyła 16. rok życia, a nie osiągnęła jeszcze pełnoletniości. Jest to tak zwany młodociany. W szczególnych przypadkach do pracy można też przyjąć osobę, która ma mniej niż 16 lat. Co istotne, do zawarcia umowy z młodocianym potrzebna jest zgoda jego rodziców lub opiekunów ustawowych. Młodociany nieposiadający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego. Ponadto, pracodawca nie może kazać pracować młodocianemu dłużej niż 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo.

Lavelit: Co jest szczególnym przypadkiem, aby przyjąć do pracy osobę, która ma mniej niż 16 lat?

Rafał Glogier-Osiński: Z młodocianym, który nie ma jeszcze 16 lat, ale ukończył gimnazjum, można zawrzeć umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu, może on/ona też pracować na rzecz organizacji prowadzących działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową ale tylko za zgodą przedstawiciela ustawowego lub opiekuna dziecka.

Dirty24: Jakie jest prawdopodobieństwo w Polsce, że nasz szef od pracy sezonowej przedłuży nam kontrakt na np. pół etatu albo etat, tak jak to jest za granicą?

Rafał Glogier-Osiński: Niestety, nie ma reguły. Pewną wskazówką jest entuzjazm, z jakim przyjęto nowelizację ustawy o pracy tymczasowej, przedłużającą dopuszczalny maksymalny czas pracy u jednego pracodawcy-użytkownika do 18 miesięcy.

Sezon wakacyjny to świetny sposób na zarobek. Wiele firm poszukuje osób zastępujących stałych pracowników, organizowane są wyjazdy do prac sezonowych, firmy z kilku branż (jak np. gastronomia) zwiększają w tym czasie zatrudnienie. Jak w gąszczu ogłoszeń znaleźć rzetelne propozycje pracy? Na co uważać, by nie dać się oszukać pracodawcom? Jakie prawa przysługują sezonowemu pracownikowi i na jakie rodzaje umów może liczyć?

~siwres20: Czy warto szukać pracy poprzez agencje pracy?

Rafał Glogier-Osiński:To jest celne pytanie. Agencje są gwarantem bezpieczeństwa od strony prawnej, pod warunkiem że są rzetelne i uczciwe wobec pracowników. Według mnie absolutnie tak, natomiast musimy być informowani, i to na piśmie, o warunkach, stawkach, typie pracy etc. Jeżeli zaczynamy pracę bez umowy - musi być ona dostarczona najpóźniej 2 dnia od rozpoczęcia pracy. Agencje pomagają "odfiltrować" wszystkie niepoważne oferty, oszustów etc.

~TOM: Jak sprawdzić agencję, że jest rzetelna?

Rafał Glogier-Osiński: Sprawdzamy czy figuruje w KRAZ-ie, czy ma certyfikaty MPiPS, co o niej "słychać" na forach, jakimi Klientami może się pochwalić (często na stronach agencje o tym piszą).

~niesmiala: Czy agencja potrącają coś z naszej pensji?

Rafał Glogier-Osiński: Agencja nie tyle potrąca z pensji, ile pobiera wynagrodzenie za obsługę pracodawcy, z którego wypłaca pracownikowi stawkę, którą uzgodniła z pracownikiem. Agencja nie może pobierać wynagrodzenia od pracownika za znalezienie pracy.

~niesmiala: Czy są jakieś prace tymczasowe dla osób z wykształceniem wyższym? tzn. takie w których to wykształcenie może być wykorzystane?

Rafał Glogier-Osiński: Oczywiście, że są, jest cała skala prac biurowych. Nawet praca na kontrakcie menedżerskim, albo praca w firmie konsultingowej "użyczającej" pracowników (często wysokiej klasy specjalistów) firmom - to przecież forma pracy tymczasowej :)

~blanco56: Jestem studentem studiów dziennych. Na początku lipca zaczynam pracę tymczasową u pracodawcy niemieckiego. Dostałem od niego informację żebym się ubezpieczył samodzielnie w Polsce przed wyjazdem. Nie za bardzo wiem dlaczego muszę wykupywać ubezpieczenie jeśli pracodawca mnie ubezpiecza z dniem podpisania umowy. Posiadam również kartę EKUZ(europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego)

~blanco56: O jaki typ ubezpieczenia może chodzić mojemu pracodawcy? Czy przypadkiem nie ma tu próby naciągnięcia mnie na dodatkowe koszty?

Rafał Glogier-Osiński: Ubezpieczenie w pracy to jedna sprawa - i dobrze że pracodawca to zapewnia - natomiast ubezpieczenie na czas podróży (też NNW) w tym zdrowotne - jest w zakresie pracownika. Jeżeli pracodawca nie nalega żeby kupił Pan to ubezpieczenie u niego, a ni nie poleca agenta lub konkretnej firmy - to nie zyska na tym. Proszę dopytać pracodawcę, pokazać mu polisę, jeżeli już Pan taką ma. Być może pracodawca nie wie, że jest już Pan ubezpieczony, proszę mu wysłać kopie dokumentów, upewniwszy się, że Pana ubezpieczenie rzeczywiście jest adekwatne - NNW, opieka zdrowotna na terenie Niemiec.

*Pytania oraz odpowiedzi eksperta pochodzą z czatu, który został zorganizowany 22 czerwca 2011 r. przez portal onet.pl. Pełny zapis rozmowy znajduje się na stronie http://czat.onet.pl/1645864,1,0,praca_sezonowa_-_jak_szukac,archiwum_dyskusji.html

Zobacz także