Chcesz dostać pracę? Zmień myślenie

Marta Piątkowska
25.03.2013 , aktualizacja: 02.10.2015 09:18
A A A

Fot. Tomasz Szambelan / Agencja Gazeta

Żeby znaleźć pracę, nie wystarczy odpowiadać na ogłoszenia i czekać. Najważniejsza jest zmiana myślenia - o rynku pracy, otaczającym świecie, ale przede wszystkim o sobie. Rozmowa z Katarzyną Ujek*


Marta Piątkowska: "W Polsce pracę można dostać tylko po znajomości", "nienawidzę tego kraju", "pracodawcy nabijają sobie kieszenie, płacąc pensję minimalną", "jedyne rozwiązanie to wyjechać", "skończyłam studia, znam dwa języki, co robię źle, że nikt nie chce mnie zatrudnić?". To fragmenty komentarzy naszych czytelników, które zostawili pod wpisami na Facebooku i pod artykułami. Co bym im pani powiedziała, gdyby przyszli na sesję coachingową?

Katarzyna Ujek: Po pierwsze, że doskonale ich rozumiem, bo sama jakiś czas temu byłam w podobnej sytuacji. Po drugie, że z racji doświadczenia i wykształcenia wiem, że ratunkiem jest zmiana myślenia. Postawa "to otoczenie jest winne, ja nic nie mogę zrobić" powoduje, że oddajemy swój los w ręce obcych osób. To blokuje nasze działania, powoduje, że słabiej radzimy sobie z tym, co nas spotyka, jesteśmy zdemotywowani, zniechęceni i sfrustrowani.

W efekcie nic nam się nie chce, nie widzimy sensu w podejmowaniu jakiejkolwiek aktywności, bo przecież "w moim mieście nie ma pracy".

Ciężko być optymistą, kiedy przez kilka miesięcy jest się odprawianym z kwitkiem.

- Zgadza się, ale to od nas zależy, jak podejdziemy do tej sytuacji. Możemy dalej się dołować i utwierdzać w przekonaniu, że znaleźliśmy się w pechowej grupie, której "w tym kraju nic już nie czeka". To tak naprawdę unikanie odpowiedzialności za siebie i swoje życie.

W zmianie myślenia nie pomagają również znajomi, którzy tylko utwierdzają nas w przekonaniu, że jest źle, bo jest źle i lepiej nie będzie. Skoro Kasi i Łukaszowi też się nie udaje, to znaczy, że coś w tym jest i mamy rację myśląc, że wina leży w okolicznościach, a nie nas samych.

Chociaż spotkania ze znajomymi lub czytanie wypowiedzi w internecie, utrzymanych zwykle w negatywnym tonie, dają nam chwilową pociechę, bo w końcu nie tkwimy w tym sami, to tak naprawdę każda nowo poznana historia staje się cegłą, którą wkładamy sobie na plecy. Im jest ich więcej, tym trudniej ruszyć do przodu.

Zgadza się, ale od pozytywnego myślenia nie przybędzie miejsc pracy.

- Nie do końca. Osoby z góry nastawione na to, że znowu im się nie uda, wysyłające kolejne CV bez większej wiary w sens tego ruchu, zauważają o wiele mniej możliwości podjęcia pracy niż ci, którzy wciąż widzą szansę na zmianę. Ci drudzy, nazwijmy ich optymistami, częściej przebywają wśród ludzi, są na nich bardziej otwarci, chętniej angażują się w bezpłatną pomoc innym, co powoduje, że zdobywają nowe umiejętności lub kontakty. Dodatkowo nie są uprzedzeni do niektórych branż lub zawodów. Weźmy na przykład sprzedaż - tutaj ofert nie brakuje, warunki pracy i płacy są różne, ale średnia wychodzi na plus. Osoba uprzedzona, czyli pesymista, nawet nie przegląda takich ogłoszeń. Optymista zastanowi się, czy ma cechy potrzebne do tego, żeby spróbować pracy w tej branży. Dla niego liczy się możliwość powrotu na rynek pracy, nawet, jeżeli oznacza to zmiany. Nie czeka na idealną ofertę, jest otwarty na nowe rozwiązania.

Kiedy już optymiści zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, to robią o wiele lepsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Można powiedzieć, że wzbudzają większe zaufanie.

No dobrze, tylko jak wykrzesać z siebie ten optymizm?

- Musimy rozprawić się sami ze sobą na poziomie własnych przekonań.

Na czym to polega?

- Trzeba się głęboko zastanowić, czy nasz odbiór otoczenia i sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, wynika z faktów, czy może tylko nam się wydaje, że jest tak źle, jak myślimy. Mark Twain mawiał: "spotkało mnie wiele okropnych rzeczy, na szczęście żadna z nich nie wydarzyła się naprawdę". Naukowcy już dawno udowodnili, że znacząca większość problemów, jakimi się przejmujemy, nie istnieje lub nie ma wpływu na nasze życie.

Jak ustalić, kiedy przesadzamy, a kiedy mamy rację?

- Wykonując proste ćwiczenie. Polega ono na wyeliminowaniu błędów w myśleniu i jest dość uniwersalne, mogą z niego skorzystać osoby z zupełnie innymi problemami.

Do jego wykonania potrzebujemy jedynie kartki papieru i kilku minut spokoju. Będziemy musieli zadać sobie siedem pytań, które pozwolą nam zweryfikować rzeczywistość.

*Pierwsze: czy myślimy katastroficznie i przepowiadamy przyszłość zakładając, że będzie lub jest źle?

*Drugie: czy bagatelizujemy lub pomijamy pozytywne informacje?

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX