Nietypowe sposoby motywowania pracowników

Marta Piątkowska
29.08.2013 , aktualizacja: 04.10.2013 15:37
A A A
Siedziba Google we Wrocławiu

Siedziba Google we Wrocławiu (Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta)

Bezpłatny dowóz zakupów do domu czy spotkania z celebrytami - to tylko niektóre z niestandardowych sposobów motywowania pracowników, jakie stosują amerykańskie firmy. Czym jeszcze potrafią zachęcić zespół do efektywnej pracy?
Karnet na siłownię czy prywatna opieka medyczna straciły rangę benefitów i przez wielu pracowników traktowane są jak podstawowe świadczenia oferowane przez pracodawcę. Dlatego nowe metody motywowania zakładają rozwijanie zainteresowań i umiejętności podwładnych, oraz ułatwienie im godzenia życia zawodowego z pracą.

Zdaje się, że w loterii na najlepsze udogodnienie w miejscy pracy zwycięski los wyciągnęli inżynierowie z projektowej firmy Sagmeister & Walsh. Powód? Co siedem lat mogą się udać na roczny, płatny urlop. Podarowany czas mogą wykorzystać na podróże, hobby, naukę lub dowolną formę wypoczynku. W zamian firma liczy na to, że po powrocie będą mieli energię i pomysły na kolejnych siedem lat.

Z kolei w Google organizowane są warsztaty z inspirującymi osobowościami i celebrytami. W ich trakcie zaproszeni goście opowiadają, jak odnieśli sukces i co miało wpływ na ich karierę czy wynalezienie niestandardowych rozwiązań. Wszystko po to, żeby zachęcić pracowników do większej kreatywności i odwagi.

Microsoft dba o to, żeby jego inżynierowie nie zawracali sobie głowy tak przyziemnymi sprawami jak sprzątanie domu, odwożenie rzeczy do pralni, czy robienie zakupów spożywczych. Pierwsze dwie usługi finansuje, zakupy pracownicy robią sami, ale darmowy dowóz do domu gwarantuje im firma.

Popularne rozwiązania to również refundacja części kosztów poniesionych z tytułu zakupu ekologicznego samochodu, bony na zakupy w sklepach ekologicznych, bilety na ligowe mecze koszykówki czy baseballa, oddzielne pomieszczenie w którym można się zrelaksować, a nawet zdrzemnąć.

Amerykanie są specjalistami od wymyślania niestandardowych sposobów motywowania pracowników. Dodatkowo tamtejsi specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi opracowali kilkadziesiąt sposobów na to, jak robić to bezpłatnie. Z proponowanych rozwiązań korzystać mogą wszyscy pracodawcy, niezależnie od tego, czy prowadzą niewielką firmę rodzinną, czy stoją na czele korporacji.

Nietypowe sposoby motywowania pracowników:

- Zachęcaj klientów do pisania opinii i komentarzy na temat Twoich pracowników. Te pozytywne należy przekazać zainteresowanym, z negatywnych wyciągać wnioski.

- Pochwała przesłana mailem jest darmowa, a jej napisanie nie zajmuje wiele czasu. Jeżeli pracownik dobrze wywiązał się ze swoich obowiązków - napisz mu o tym.

- Przypominaj pracownikom o tym, jak ważna jest praca, którą wykonują. "Bez ciebie nie udałoby się...", "Nikt tak jak ty, nie potrafi rozmawiać z klientami/zrobić czegoś..."

- Jeżeli załatwiasz coś z pracownikiem przez telefon, po zakończeniu rozmowy podziękuj mu za pomoc.

- Kartki na święta/kartki okolicznościowe adresuj również do rodziny pracownika.

- Korzystaj z Intranetu. Jeżeli ktoś z Twojego zespołu odniósł pozazawodowy sukces, np. zwyciężył w amatorskich zawodach sportowych, pochwal go publicznie.

- Obchodzenie urodzin/imienin pracowników dobrze wpływa na atmosferę w zespole.

- Pod Waszą firmą codziennie trwa bitwa o miejsce parkingowe? Wyznacz najlepsze dla pracownika miesiąca.

- Wspieraj pracownika, który jest pod wpływem silnej presji i powoli przestaje wywiązywać się ze swoich zadań. Zapytaj, co możesz zrobić, żeby mu pomóc?

- Dostajesz zaproszenia na branżowe konferencje i szkolenia z których nie korzystasz? Wysyłaj na nie pracowników, którzy najwięcej na nich skorzystają.

- Zapytaj pracownika, który bryluje w danej dziedzinie, czy nie chciałby przeprowadzić szkolenia/prezentacji dla pozostałych członków zespołu.

- Raz na jakiś organizuj spotkania w trakcie których wszyscy członkowie zespołu będą opowiadali np. o swoich sposobach walki ze stresem, sporcie który uprawiają, ulubionych kierunkach podróży. To pozwoli nie tylko lepiej poznać się grupie, ale również stworzy swobodną, koleżeńską atmosferę. Dopilnuj, aby spotkanie odbyło się w momencie, kiedy wszyscy mają zamknięte sprawy służbowe i nikogo nie gonią terminy. Dobra pora to piątek po południu.

- Załóż w firmie bibliotekę, w której umieścisz branżowe książki, magazyny, poradniki coachingowe i wszystko to, czym chciałbyś się podzielić ze swoimi pracownikami.

- Zgłaszaj swoich pracowników do wystąpień w seminariach i konferencjach branżowych, niech wiedzą, że cenisz ich wiedzę i doświadczenie.

Komentarze (1)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: marek43899

    0

    Ja bym do tego dodał jeszcze karty benefitowe – to naprawdę działa i świetnie motywuje pracowników. Ja mam u siebie w firmie Biznes Benefit, rewelacja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX