Przed ważnym spotkaniem zjada cię stres? 5 sposobów jak go pokonać

bsn
31.12.2015 , aktualizacja: 04.01.2016 12:52
A A A
Stres

Stres (fot. Shutterstock)

Co zrobić, aby nasze zdenerwowanie nie zaważyło na losach ważnej rozmowy handlowej? Czy można opanować nerwy na spotkaniu rekrutacyjnym? Jak zapanować nad emocjami podczas egzaminu? Eksperci z GoldenLine podpowiadają, jak pokonać stres w istotnych momentach naszego życia, także zawodowego
Zredukowanie bez walki

Stres z jednej strony dopinguje - z drugiej może przyczynić się do porażki. Podczas ważnych dla nas wydarzeń życiowych, takich jak rozmowa kwalifikacyjna, negocjacje handlowe czy egzaminy, stres ma prawo się pojawić. Nawet osoby doświadczone w takich sytuacjach nie zawsze są w stanie nad nim zapanować. Nie powinno się jednak mówić o stresie w kategoriach walki z nim, gdyż jest on naturalną reakcją organizmu. Można natomiast próbować go redukować. Co zatem powinniśmy robić? Na początku musimy uświadomić sobie, że w czasie ważnego dla nas spotkania zaczynamy czuć się niepewnie i często wątpić we własne umiejętności. Zaakceptowanie tego jest podstawowym krokiem, który pomoże nam uwierzyć w siebie, a tym samym poczuć się lepiej. Warto przy okazji zrozumieć strategię STOP - autorstwa dr Elishy Goldstein. STOP - S - stań, T - teraz weź oddech, O - obserwuj, P - pójdź dalej. Technika ta pomaga radzić sobie z nerwami i napięciem i jest bardzo prosta w zastosowaniu. Koncentracja na oddechu i wrażeniach z ciała oraz chwilowe zatrzymanie się pozwala aktywować układ parasympatyczny odpowiedzialny przede wszystkim za odczuwanie relaksu. Z tej metody można skorzystać nie tylko przed spotkaniem, ale również w jego trakcie.

Przygotowanie wpływa na zestresowanie

Mniejsze obawy przed spotkaniem będziemy mieć wówczas, kiedy się do niego dobrze przygotujemy. Rozeznanie w temacie, obszarach zainteresowań klienta, działalności pracodawcy, itd., będzie miało duży wpływ na nasz stan psychiczny i pewność siebie podczas spotkania. Poza tym warto ustalić, co jest dla nas ważne i jakie są cele spotkania. Skupmy się na swoich mocnych stronach. Przypomnijmy sobie sukcesy i przykłady, które potwierdzą nasze kwalifikacje.

Pozytywne nastawienie

Wiara w zwycięstwo to część sukcesu. Lepiej więc iść na spotkanie z przekonaniem o możliwości jego odniesienia. Jest to o wiele bardziej budujące i napawające nadzieją niż przekonanie, że może się nie udać. Pozytywne myślenie pomaga także rozładować stres. Warto wcześniej wyobrazić sobie nasze zwycięstwo i sytuację, w której je osiągniemy. Jest to technika często stosowana przez aktorów, prelegentów, sprzedawców czy sportowców. Na spotkanie warto też przyjść trochę wcześniej, aby oswoić się z otoczeniem. Unikajmy spóźnienia, które może wywołać w nas dodatkowe negatywne emocje.

Aktywność i wypoczynek

Idealnym sposobem na stres jest aktywność fizyczna. Spacer na miejsce spotkania może zmniejszyć nasze zdenerwowanie. Podczas trwania przyjemnego wysiłku fizycznego organizm wytwarza hormony szczęścia, czyli tzw. endorfiny, które wyzwalają uczucie przyjemności i odprężenia. Co więcej - ruch wpływa na pracę mózgu, wspomaga proces koncentracji i naszą kreatywność. Warto też przed takim ważnym spotkaniem wypocząć, np. dobrze się wyspać.

Prawidłowe oddychanie

Istotnym czynnikiem podczas próby ukojenia nerwów może okazać się prawidłowy oddech. Płytki oddech nie tylko towarzyszy stresowi, ale dodatkowo go potęguje. Tego rodzaju oddychanie to dla naszego mózgu sygnał, że coś jest nie tak. Kiedy organizm odczuwa zdenerwowanie, zaczyna wyłączać podstawowe funkcje, za które odpowiedzialny jest mózg, takie jak m.in. myślenie. Tym, czego potrzebujemy w takiej sytuacji, jest oddychanie przeponowe, które stosujemy np. przy spalaniu pożywienia i produkcji energii.Zobacz także
Komentarze (2)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: bodziu

    0

    Mnie zjada stres jak jade do jakiegoś sklepu lub spotykam kogos na ulicy

  • Gość: rexa

    Oceniono 1 raz -1

    Mnie zjadał i to bardzo, przed każdym ważnym spotkaniem, występem czy publicznym przemówieniem. Pamiętam nawet w kościele na kuzyna komunii miałam przeczytać fragment pisma i wyprosiłam, żeby wybrali do tego kogoś innego :) To jest na prawdę uciążliwe. Teraz już jestem mądrzejsza i za wczasu biorę ziołowy nervomix, po którym jestem spokojna, nie mam uczucia lęku i niepokoju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX