Firmy łowią na szkoleniach. Nawet się nie zorientujesz

agataki
22.01.2016 , aktualizacja: 25.01.2016 15:48
A A A
W ostatnich latach pojawiło się sporo metod rekrutacji wychodzących poza utarte schematy - direct search, viral recruiting, scouting czy grywalizacja. Oparte są one najczęściej na rozwiązaniach marketingowych. Do niestandardowych procesów rekrutacji próbuje się wykorzystać także edukację. Z edu-recruitment mogliscie już mieć do czynienia, ale nie musicie o tym wiedzieć.
Edu-recruitment może być kojarzony przede wszystkim ze sponsorowaniem przez firmy określonego kierunku studiów lub szkół zawodowych, tak żeby wyszkolić kandydatów szytych na miarę. Pracowników szuka się wśród najlepszych absolwentów, a często nawet jeszcze w trakcie nauki. - Taki model działania rekrutacyjnego, łączący edukację i rekrutację, można zastosować głównie w przypadku praktyk, staży czy stanowisk juniorskich. Na stanowiska specjalistyczne takie osoby nie są jeszcze odpowiednio przygotowane - mówi Alicja Arndt, ekspert GoldenLine. Przy poszukiwaniu specjalistów musimy więc pójść nieco dalej.

Firmy oferują swoim pracownikom szkolenia i kursy podnoszące kompetencje zawodowe dopiero po przepracowaniu okresu próbnego i wtedy, kiedy chcą podjąć z nimi dalszą współpracę. Od procesu rekrutacyjnego mija więc sporo czasu. Można jednak spróbować odwrócić tę kolejność i wykorzystać edukację w procesie rekrutacji specjalistów.

Jak to zrobić? Najprościej zorganizować ciekawe wydarzenie branżowe i przyciągnąć specjalistów. Pracownicy, którzy chcą się rozwijać, rozglądają się za ciekawymi szkoleniami czy kursami, zwłaszcza organizowanymi bezpłatnie. - Jeżeli zatrudniamy głównie programistów Java i na to stanowisko rekrutujemy, zaangażujmy naszych ekspertów do przeprowadzenia np. specjalistycznych warsztatów z zakresu Hibernate czy Spring. Wypromujmy to szkolenie w wśród specjalistów Java, którzy mogą chcieć się podszkolić z tych frameworków - tłumaczy Alicja Arndt z GoldenLine.

- Dzięki tego typu działaniom buduje się zaangażowaną społeczność specjalistów wokół danej firmy - dodaje Arndt. Podczas szkoleń można doskonale zweryfikować potencjał uczestników pod kątem pracy w firmie, ich umiejętność uczenia się nowych rzeczy czy eliminacji starych nawyków. Plusem będzie także brak stresu towarzyszącego kandydatom podczas tradycyjnego procesu rekrutacji. Z tego właśnie powodu ten sposób sprawdza się równie dobrze w przypadku rekrutacji wewnętrznych. Kandydaci nie czują się oceniani, więc zachowują się naturalnie. Można od razu sprawdzić, w jaki sposób traktują innych uczestników i pracują w grupie. To także świetny sposób na wyłonienie nieformalnych liderów. Warto więc spróbować rekrutacji specjalistów poprzez edukację. Efekty mogą być naprawdę zaskakujące.Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX