Chcesz zrobić wrażenie na szefie? Naucz się angielskiego. Nie musisz nawet wychodzić z domu, wystarczy, że sięgniesz po te aplikacje mobilne

bsn
27.01.2016 , aktualizacja: 27.01.2016 16:03
A A A
Język obcy to podstawa

Język obcy to podstawa (kotek.pl)

Polacy uparcie przekonują pracodawców, że biegle mówią po angielsku. Ale to spora przesada. Poziom znajomości języka obcego to obszar, w którym najczęściej kłamiemy w naszym CV. Zawyża go aż 85 proc. kandydatów. Na szczęście łatwo te braki kompetencyjne nadrobić. GazetaPraca.pl podpowiada, jak doszlifować angielski, mając tylko smartphone'a
Jeśli chcemy szybko poprawić poziom znajomości będziemy musieli znaleźć kilka naście minut dziennie na kontakt z językiem obcym. To - przekonują eksperci - fundamentalna zasada nauki. Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy nam do tego nowoczesny telefon z dostępem do internetu. Reszta to już kwestia naszych oczekiwań. Możemy wybierać spośród platform e-learningowych, aplikacji mobilnych, klas wirtualnych, gier językowych, czy mediów społecznościowych. Dla każdego coś dobrego. Oto kilka narzędzi internetowych, głównie aplikacji mobilnych, na smartphone'y z systemem Android lub iOS. Większość z nich jest zupełnie bezpłatna. Wybrać je pomogła agencja tłumaczeń i szkoła językowa nam Skrivanek.

Słuchanie

Żeby skutecznie komunikować się w danym języku, najpierw musimy się z nim "osłuchać", oswoić z jego brzmieniem i dźwiękami. Możliwości jest wiele. Począwszy od piosenek i filmów zagranicznych, poprzez stacje radiowe i telewizyjne (np. BBC, CNN, Euronews, Deutsche Welle, BBC Mundo, ABC.es, itp.), aż po podcasty i audiobooki (np. na Audible). Ciekawe materiały audio znajdziemy również na BBC Academy, Ted Talks, NPR, YouTube (np. "Ask Misterduncan" z ponad 60 milionami wyświetleń, "Easy Languages" z ponad 30 milionami wyświetleń, "Luke's English Podcast", "Notes in Spanish", itp.). Większość z nich dostępna jest na Facebooku. Wystarczy je "zalajkować", by na bieżąco otrzymywać powiadomienia o nowo zamieszczonych materiałach językowych.Ale to nie wszystko. Umiejętność słuchania ze zrozumieniem możemy potrenować również, korzystając z aplikacji Lyrics Training. Tu przyjemne łączy się z pożytecznym. Uczymy się poprzez słuchanie klipów z piosenkami i uzupełnianie brakujących słów. Jeśli się pomylimy, piosenka automatycznie zatrzyma się i będzie kontynuowana dopiero po wpisaniu poprawnej odpowiedzi. W zależności od wybranego stopnia trudności, w tekście brakuje 10 proc., 25 proc., 50 proc. lub 100 proc. słów.

Zwolennicy bardziej usystematyzowanego podejścia mogą skorzystać z gotowych aplikacji, które szczególny nacisk kładą na rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem. Choćby Rocket Languages. Jeśli znamy angielski, aplikację możemy wykorzystać do nauki, m.in. francuskiego, niemieckiego, włoskiego, portugalskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego czy japońskiego. Wszelkie komunikaty, polecenia i wyjaśnienia są bowiem w języku angielskim. Dzięki interaktywnym materiałom, nagraniom audio, grom i ćwiczeniom, osłuchamy się z językiem, poćwiczymy własną wymowę i poznamy nowe słówka i zwroty. Początkujący mogą skorzystać z Learn English Elementary Podcasts - aplikacji British Council, zawierającej podcasty poświęcone różnym zagadnieniom życia codziennego. Po odsłuchaniu materiałów, można zapoznać się z ich transkrypcją, wykonać szereg ćwiczeń, odpowiadając na pytania sprawdzające zrozumienie, usystematyzować wiedzę, a także oswoić się z tempem wymowy (w aplikacji można regulować tempo odtwarzania).

Mówienie

Jeśli chodzi o ćwiczenie mowy oferta jest niestety uboższa. W wielu aplikacjach mobilnych można, co prawda, odsłuchiwać słowa i zdania, powtarzać je, ale nie otrzymamy szczegółowej analizy naszej wypowiedzi. Ta funkcja dostępna jest tylko w bardziej zaawansowanych kursach e-learningowych, np. Rosetta Stone Advantage oraz Rosetta Stone Foundations.

Mniej zaawansowaną, ale również bardzo dobrą aplikacją online ćwiczącą umiejętność słuchania i mówienia jest English Central. w której do dyspozycji jest kilkaset klipów z filmów, rozmaitych programów rozrywkowych i informacyjnych oraz reklam, podzielonych ze względu na poziom trudności i tematykę. Po ich obejrzeniu, będziemy mogli wykonać szereg ćwiczeń utrwalających nowo poznane słówka i zwroty, następnie nagrać własne wypowiedzi.Warto też przyjrzeć się aplikacji Blondynka na językach (tylko iOS). Ta metoda nauki polega na powtarzaniu na głos całych zwrotów i zdań podzielonych tematycznie. Następnie, w oparciu o poznane wyrażenia i konstrukcje, można budować własne przykłady, nagrywać własne wypowiedzi, odsłuchiwać je i porównywać z wypowiedziami lektora. Aplikacja umożliwia naukę angielskiego, niemieckiego oraz hiszpańskiego.

Świetnym sposobem nauki są też aplikacje społecznościowe, które wykorzystują formułę tandem learning, czyli konwersacje pomiędzy osobami z różnych krajów. Takich aplikacje jak Hello Talk, Conversation Exchange, Babel Village czy Speaky powstały z założeniem, że najlepszym sposobem na poznanie języka obcego jest rozmowa.

Zobacz także