Wygraj swoją rozmowę

Aneta Zadroga
06.05.2013 , aktualizacja: 06.05.2013 13:14
A A A
Dziś zaczynają się rozmowy kwalifikacyjne ze studentami i absolwentami, którzy najlepiej rozwiązali zadania w 18. edycji konkursu "Grasz o staż", który organizują "Gazeta Wyborcza" i firma PwC. Jak się przygotować, by wygrać praktykę?
Zanim dojdzie do rozmowy, trzeba się do niej przygotować jak do szukania pracy. Staż może się okazać początkiem kariery zawodowej - badania losów laureatów "Grasz o staż" pokazują, że ponad połowa z nich została na dłużej w firmie, w której wygrała praktykę. Wielu zrobiło w nich kariery.

Bądź uważny i przygotowany!

Na początek warto dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, do której zostało się zaproszonym na rozmowę. Tu pomoże internet, albo - jeśli jest to możliwe - zapytanie o opinię obecnych, czy byłych pracowników. Jeśli to firma z jakiejś branży, o której uczyło się na studiach, warto przypomnieć sobie fachowe słownictwo. Na koniec przygotowań dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie: "Dlaczego chce pani/pan odbyć staż właśnie w naszej firmie?".

Można też poprosić znajomego o "odegranie" rozmowy kwalifikacyjnej. To pomoże oswoić się ze swoim głosem, czy uniknąć zaskoczenia.

Bądź swoją wizytówką!

Nie szata zdobi człowieka, ale na rozmowę kwalifikacyjną trzeba się odpowiednio ubrać. I pomyśleć, co się założy dzień wcześniej. - Uprasuj koszulę, spódnicę, sukienkę, krawat. Lepiej przyjść ubranym za dobrze niż źle. Warto dowiedzieć się, czy w danej firmie obowiązuje dress code i jakie są standardy. Wtedy lepiej dopasować nasz ubiór do wymogów pracodawcy - radzi Dominik Krzywiński z firmy Hays Polska.

Naturalnie nie kłam

Podczas spotkania będziesz chciał wypaść jak najlepiej, to nie możesz zapomnieć o szczerości i naturalności. Jeżeli na rozmowie zbytnio skoncentrujesz się na autoprezentacji, za bardzo "podkoloryzujesz" pewne fakty, to potem możesz tego pożałować. Rozmowę będzie prowadził doświadczony pracownik, często profesjonalny rekruter. Łatwo wyczuje brak naturalności i wyłapie kłamstwa oraz nieścisłości.

Przedstawiciela firmy warto pytać o to, co najbardziej interesuje. O charakter stażu, o to, co najbardziej ceni pracodawca, o to, jakie są możliwości kariery w firmie. Dobre pytania będą przemawiać na korzyść chcącego wygrać staż.

Nie tylko Ty się starasz!

Rozmowy kwalifikacyjne będą służyły wyłonieniu finalistów spośród grupy kilku chętnych, którzy najlepiej rozwiązali zadania. - O tym, czy wygrasz, mogą więc zadecydować nawet drobne wypowiedzi lub fakty, które nie spodobają się osobom rekrutującym. Mogą to być na przykład zbyt lekko wypowiadane prywatne poglądy, nadmiernie długie odpowiedzi na pytania lub przesadne tyrady autopromocyjne - zauważa Paweł Gniazdowski z firmy DBM Polska.

Nie bój się dziwnych pytań!

Google.com podczas rozmów pyta: "Ilu ludzi używa Facebooka w San Francisco o 14.30 w piątek?", a firma Deloitte: "Czy Mahatma Gandhi byłby dobrym inżynierem oprogramowania?". Takie zaskakujące pytania często padają podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Są zaskakujące, ale pomagają sprawdzić kreatywność.

- Ważne jest zadawanie pytań, które mają sprowokować kandydata do przedstawienia, jak pracuje, a nie co wykonuje. Możemy wtedy ocenić, czy sposób pracy - bardziej indywidualny lub zespołowy, wymagający samodzielnej organizacji pracy, lub nadzorowany przez przełożonego - pasuje do naszej organizacji i czy osoba się sprawdzi. To klucz do udanej rekrutacji - mówi Paweł Wierzbicki z firmy Michael Page International.Ponad 220 płatnych praktyk

W 18. edycji "Grasz o staż" otrzymaliśmy ponad 2,6 tys. rozwiązań zadań konkursowych, a ponad 2 tys. chętnych stara się o praktyki. Najwięcej chętnych w tym roku jest na staże w "Gazecie Wyborczej" i Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego - skorzysta po dwóch laureatów. Popularne były również staże w firmach z obszaru marketingu, prawa i finansów. Młodzi grają o ponad 220 staży i nagrody dodatkowe wartości 150 tys. zł. Najlepszy z najlepszych pojedzie na dwa tygodnie do Wielkiej Brytanii na dwutygodniowy kurs International Business and Negotiation Skills na Uniwersytecie St Andrews.

Tegoroczna edycja konkursu jest rekordowa ze względu na liczbę firm, które zapraszają więcej niż jednego praktykanta. Najwięcej studentów i absolwentów przyjmie Poczta Polska - 17, Lidl Polska zaprosi kolejnych 12, firma Microsoft, sieć marketów OBI oraz PKO Bank Polski - po 10. Firma z branży farmaceutycznej Adamed przyjmie 7 stażystów, firma PwC - współorganizator konkursu oraz Grupa ENERGA, Totalizator Sportowy mają po 6 miejsc.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX