Praca tak, własna firma - nie

dab
01.03.2010 , aktualizacja: 01.03.2010 11:35
A A A
Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie sprawdziła, jak na rynku pracy radzą sobie jej absolwenci. Okazuje się, że nie mają problemu ze znalezieniem pracy, choć nie czują się na siłach, by założyć firmę.
Losom blisko czterystu absolwentów warszawskiej uczelni, którzy ukończyli studia w latach 2006-08 przyglądał się zespół badaczy Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej. Z raportu wynika, że już podczas studiów 70 proc. żaków pracowało na pełen etat, z czego połowa miała pracę niezgodną z kierunkiem studiów. Po ukończeniu studiów połowa studentów chciała wykonywać pracę zgodną z wyuczonym zawodem. Obecnie 90 proc. absolwentów warszawskiej WSP TWP nie musi szukać pracy (85 proc. z nich ma pracę; 3,8 proc. nie pracuje i nie poszukuje pracy).

Potwierdzają to sami absolwenci - w 91,8 proc. przypadków odpowiedzi wskazali, że studia dały im wiedzę i umiejętności potrzebne na rynku pracy. Prawie co druga osoba wskazała, że studentom kończącym edukację w 2006 r. i 2008 r. brakowało większej ilości praktyk zawodowych. Uczelnia postanowiła to zmienić. - Zaczęliśmy współpracę z sześcioma partnerami, u których nasi studenci mogą odbywać płatne praktyki i staże aż do 2013 r. - mówi Magdalena Tywonek z akademickiego biura karier WSP TWP w Warszawie.

Gorzej wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o prowadzenie własnej działalności gospodarczej przez byłych studentów. Tylko 4,5 proc. absolwentów prowadzi własny biznes. - Niestety, aż 20,7 proc. absolwentów stwierdziło, że kończąc studia, nie czuli się odpowiednio przygotowani do prowadzenia własnej firmy - czytamy w raporcie.

Badania realizowano na przełomie 2009 i 2010 r. w ramach projektu "Przedsiębiorcza uczelnia", które było współfinansowane ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.Zobacz także