Czy po praktykach będzie praca?

Marta Piątkowska
24.02.2014 , aktualizacja: 24.02.2014 15:35
A A A
Udział w "Grasz o staż" to nie tylko szansa na zdobycie doświadczenia i wpisu w CV, ale również pracy. Kogo w tym roku szukają firmy i jakie mają plany wobec stażystów?
Sylwia Łubek, specjalistka ds. rekrutacji w PGNiG

W tym roku chcemy przyjąć 11 stażystów do działów związanych z obrotem hurtowym, prawem, regulacjami rynku gazu i energii, marketingiem produktowym, zamówieniami publicznymi, analizą rynku, strategią oraz infrastrukturą techniczną.

Poszukujemy ludzi zdolnych, chętnych do współpracy, otwartych na zmiany i nowe wyzwania, chcących poszerzać wiedzę i rozwijać się w dziedzinie, z którą wiążą przyszłość zawodową. Oczekujemy od nich inicjatywy, zapału do pracy i odpowiedzialności za powierzone zadania i obowiązki. Takich osób szukamy, a udział w konkursie "Grasz o staż" ułatwia nam ich znalezienie. Jak pokazały lata, niejednokrotnie laureaci konkursu "Grasz o staż" po zakończeniu stażu otrzymywali od nas propozycję zatrudnienia. Bardzo ważnym elementem były rekomendacje i pozytywna opinia opiekuna merytorycznego. Dodatkowo otwarta postawa stażystów, obowiązkowe podejście do zadań, ich umiejętności, kompetencje oraz pozytywne relacje, jakie zbudowali ze współpracownikami podczas praktyk, sprawiły, że menedżerowie chętnie przyjmowali ich na stałe do zespołów.

Ze względu na różnorodność obszarów i szeroki wachlarz stanowisk w naszej firmie ścieżki kariery są zróżnicowane. W każdym jest możliwy awans i rozwój zawodowy. Pracownicy mają dostęp do szkoleń, kursów, konferencji oraz warsztatów krajowych i zagranicznych.

W pierwszej awanse odbywają się u nas z obecnych pracujących. Każdy ma możliwość zmiany miejsca pracy i awansu, czyli rozwoju zgodnie z jego profilem zawodowym.

Iwona Szeląg-Dudek, kierownik wydziału zapewniania zasobów ludzkich w Orange Polska

Idealni praktykanci w Orange Polska powinni być przede wszystkim ciekawi otoczenia, w którym wiele się dzieje i w którym sami mogą wiele zmienić. Powinni być dynamiczni i innowacyjni, ponieważ stają się częścią zespołu, który ma istotny wpływ na realizację naszej strategii. W Orange Polska zawsze szukamy osób, których działania są zgodne z naszymi wartościami. Do współpracy zapraszamy także tych, którzy z pasją i zaangażowaniem realizują zadania oraz potrafią działać w międzynarodowym środowisku. Jako firma staramy się postępować w sposób nowoczesny, dynamiczny i przyjazny, dlatego zależy nam, aby kandydaci aplikujący do Orange Polska myśleli podobnie.

W tym roku w "Grasz o staż" skoncentrowaliśmy się na strukturze wsparcia sprzedaży. Przyszli praktykanci będą przygotowywać analizy rynkowe i sprzedażowe, uczestniczyć w badaniach potencjału sprzedażowego Orange oraz poznają metody sprzedaży w internecie.

Nasze doświadczenia pokazują, że zatrudnienie po ukończeniu praktyki jest możliwe, jednak o zaproponowaniu stałej pracy decydują bieżące potrzeby biznesowe firmy oraz postawa praktykanta. Kiedy praktykant stanie się pracownikiem, może liczyć na przewidywalną karierę zawodową poprzez system rozwoju i oceny, ścieżki karier, klarowny system wynagradzania i premiowania.

Szymon Piwowarski, menedżer biznesu w GE Aviation

Doświadczenia poprzedniej edycji "Grasz o staż" pokazują, że stażyści wybierani na podstawie bardzo rygorystycznego regulaminu konkursu to osoby o wysokich umiejętnościach technicznych, z dużą pasją i z ogromnym zaangażowaniem w powierzone zadania. Doskonale współpracują z osobami w zespołach i wykazują dużą inicjatywę w bieżących projektach. Dlatego każdy stażysta, który sprawdzi się w swojej dziedzinie oraz wykaże się otwartością i entuzjazmem, ma szansę stać się naszym pracownikiem. W tym roku planujemy przyjąć około 200 nowych pracowników. Głównie inżynierów mechaników, elektryków, programistów oraz automatyków do wszystkich naszych biznesów - lotnictwa, przemysłu naftowego oraz energetyki.

Mamy szeroki wachlarz szkoleń i kursów. Każda nowa osoba może podnosić kwalifikacje w ramach wewnętrznego programu szkoleniowego. Nasi najlepsi pracownicy realizują globalne projekty i zarządzają wysokobudżetowymi przedsięwzięciami. Pracując dla General Electric, stają się liderami dużych zespołów inżynierskich w międzynarodowym środowisku, a także podróżują po całym świecie i rozwijają najnowocześniejsze technologie.

Andrzej Nitecki, dyrektor centrum zarządzania zasobami ludzkimi, Poczta Polska SA

Udział w konkursie to doskonały sposób na znalezienie najlepszych studentów, którzy mogą w przyszłości wesprzeć nasz zespół specjalistów z różnych dziedzin. Poznajemy młodych ludzi wchodzących na rynek pracy, ich ambicje i oczekiwania, a to pozwala nam na lepsze dopasowanie naszej oferty pracy do potrzeb młodego pokolenia. W zeszłym roku połowa stażystów została z nami i przez ostatnie miesiące skutecznie realizowała swoje zadania. W tej edycji przygotowaliśmy zróżnicowaną ofertą stażową - mamy aż 23 miejsca. Oprócz stażu w Warszawie oferujemy staż w Lublinie, Katowicach i Bydgoszczy. Poszukujemy utalentowanych przyszłych logistyków, którzy pomogą nam rozwijać produkty logistyczne oraz weryfikować procesy logistyczne. Będzie szansa poznania od kuchni tradycyjnych produktów pocztowych: listowych i paczkowych, ale także zajęcia się nowymi dziedzinami takimi jak e-commerce. Razem z naszą spółką Poczta Polska Usługi Cyfrowe (ENVELO) jesteśmy zainteresowani zatrudnieniem przyszłych informatyków, którzy zdobędą doświadczenie w informatyzacji procesów i usług, a być może w przyszłości będą razem z nami te dziedziny rozwijać. Poszukujemy osób z obszaru sprzedaży, marketingu, prawnego, HR, PR, finansowego oraz procesowego. Poszukujemy osób, które oprócz wiedzy mają odpowiednią postawę - aktywnie poszukują wyzwań i chcą mieć wpływ na swoją przyszłość zawodową. Jesteśmy przekonani, że w tym roku uda nam się znaleźć ludzi z ciekawą osobowością i olbrzymim potencjałem, którzy wspólnie z nami chcą uczestniczyć w procesie zmian u największego pracodawcy w Polsce.

Katarzyna Tokarz, odpowiada za rekrutację w Microsoft

Rozwijanie programów stażowych jest częścią naszej długoterminowej strategii biznesowej. Uważamy, że współpraca ze studentami i absolwentami pozwoli nam jeszcze lepiej zrozumieć naszych klientów i konsumentów.

Zapraszamy do współpracy osoby ambitne, nastawione na rozwijanie kompetencji i lubiące pracę zespołową. Dążenie do rezultatów, sumienność, a także szybkość uczenia się sprawią, że praca w naszej firmie będzie wiązała się z dużą frajdą i satysfakcją. Chcemy przyciągnąć osoby, które wysoko stawiają sobie poprzeczkę. Pasja, dynamizm, pozytywne nastawienie oraz zaangażowanie z pewnością pozwolą rozwinąć skrzydła osobom, które z nami współpracują.

Pracując przy konkretnych zadaniach stażyści, którzy będą laureatami tegorocznej edycji, będą mogli w pełni realizować swój potencjał. Projektem ubiegłorocznej zwyciężczyni "Grasz o staż"- Pauliny Sochy, która pracowała w zespole sprzedaży Small& Medium Business Solutions and Partners był Cloud Champs. Jej staż polegał na kontaktach z partnerami oraz wsparciem ich działań sprzedażowych i marketingowych. Realna praca od początku stażu oraz posługiwanie się najnowszymi technologiami dla zwiększenia efektywności to jedne z wielu "przedmiotów" w szkole Microsoft. Staż u nas będzie na pewno trampoliną do kariery i pozwoli laureatom odnaleźć się na obecnym rynku pracy.

Rafał Maludziński, menedżer ds. rekrutacji i wizerunku pracodawcy, PwC

Szukamy zarówno kandydatów z doświadczeniem: studentów i absolwentów. Mamy dla nich płatne praktyki oraz pracę. Czekamy na osoby zainteresowane rozwojem kariery w audycie, doradztwie prawno-podatkowym oraz doradztwie biznesowym. Najbardziej pożądani kandydaci powinni posiadać umiejętności analityczne, znać bardzo dobrze angielski, mieć motywację do pracy w konsultingu oraz ciągłego poszerzania wiedzy.

Osoby, które ukończą praktyki oraz uzyskają pozytywną ocenę, mają dużą szansę na otrzymanie oferty pracy w każdym z wyżej wymienionych działów PwC. Wielu naszych pracowników oraz partnerów rozpoczynało karierę w naszej firmie od praktyk.

Wszystko zależy od potencjału, a przede wszystkim chęci pracownika. Mamy jasno zdefiniowaną ścieżkę kariery zawodowej oraz system ocen, który wspiera rozwój pracowników. Wiąże się to ze zdobywaniem coraz ciekawszego doświadczenia zawodowego, udziału w interesujących projektach dla dużych klientów, a nawet zarządzania tymi projektami. Praca w PwC to możliwość wyjazdu do jednego z biur PwC na świecie, w zależności od uwarunkowań biznesowych, po przepracowaniu 2 lat. Dzięki wyjazdom za granicę nasi pracownicy zdobywają nowe doświadczenia i szybciej awansują.

Zobacz także