Dla pracodawców

Ci absolwenci na zarobki nie narzekają

Grzegorz Spólnik, Sedlak & Sedlak
24.06.2010 , aktualizacja: 09.08.2010 12:15
A A A Drukuj
Program zamawianych kierunków studiów został uruchomiony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w październiku 2008 roku. Efektem realizacji jego założeń ma być wykształcenie dodatkowo kilkudziesięciu tysięcy specjalistów z dziedzin, na które rynek pracy zgłasza szczególne zapotrzebowanie. Na jakie wynagrodzenia mogą liczyć absolwenci wybranych kierunków zamawianych?

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń - Ile zarabiają Polacy?Automatyka i robotyka oraz mechanika i budowa maszyn

Absolwenci automatyki i robotyki znajdują pracę w instytutach naukowo-badawczych oraz ośrodkach badawczo-rozwojowych, wdrażających i projektujących najnowsze technologie. Miejsca pracy dla studentów tego kierunku czekają również w przemyśle budowy maszyn, elektrotechnicznym i elektronicznym. Stanowiska często zajmowane przez absolwentów tego kierunku to: robotyk, automatyk, konstruktor, inżynier procesu, inżynier (specjalista) utrzymania ruchu lub inżynier (specjalista) serwisu.

Część osób kończących studia z zakresu automatyki i robotyki rozpocznie swoją karierę jako przedstawiciele handlowi branży technicznej. Mogą oni liczyć na całkiem wysokie zarobki, zdecydowanie przekraczające średnią krajową. Mediana ich miesięcznego wynagrodzenia całkowitego to 4 900 PLN, z czego 3 900 PLN to płaca zasadnicza, a 1 000 PLN to premia.Mechanika i budowa maszyn

Na absolwentów mechaniki i budowy maszyn praca czeka przede wszystkim w firmach produkcyjnych. W wielu przypadkach mają oni możliwość aplikowania na takie same stanowiska, jak osoby kończące automatykę i robotykę. Studenci po kierunku mechanika i budowa maszyn znajdują pracę przy procesach projektowania i wytwarzania różnorodnych maszyn oraz urządzeń. Bardzo często czuwają oni nad jakością produktów i sprawnym przebiegiem procesu produkcyjnego. Wiedza posiadana przez absolwentów tego kierunku jest również nieoceniona w zajęciach związanych z eksploatacją, konserwacją i reperacją mniej lub bardziej skomplikowanych urządzeń mechanicznych. Specjalistów z dziedziny mechaniki zatrudniają także firmy akredytacyjne i certyfikujące.Biotechnologia i chemia

Studenci, kończący studia z zakresu biotechnologii powinni szukać zatrudnienia w laboratoriach przemysłu spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego i oczywiście biotechnologicznego. Praca na nich czeka również w prywatnych instytutach badawczych, laboratoriach ośrodków naukowych, a także przy udziale w badaniach klinicznych. Część absolwentów tego kierunku znajduje pracę w przedsiębiorstwach i organizacjach zajmujących się ochroną środowiska. Często zdarza się, iż biotechnolodzy pracują jako przedstawiciele medyczni koncernów farmaceutycznych.Chemia

Przed studentami chemii często otwierają się podobne możliwości rozwoju zawodowego, jak przed osobami kończącymi biotechnologię. Absolwenci kierunku chemia znajdują pracę w działach badawczo-rozwojowych ogromnych przedsiębiorstw przemysłu chemicznego, ale również w mniejszych firmach, działających w skali lokalnej. Kończący studia chemiczne są również zatrudniani w pracowniach eksperymentalnych. Z kolei chemicy z zacięciem pedagogicznym wiążą swoją karierę z zawodem nauczyciela.Chemicy, którzy dysponują umiejętnościami interpersonalnymi i cenią sobie kontakty z klientami, na pewno zrealizują się jako przedstawiciele handlowi firm chemicznych lub farmaceutycznych.Przedstawiciele medyczni zarabiają zdecydowanie więcej od handlowców z innych branż. Dotyczy to zarówno wynagrodzenia podstawowego, jak i premii. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na korzyści, jakie przynosi specjalizacja. Różnica w płacach przedstawicieli medycznych i branży technicznej jest stosunkowo niewielka, ale zarabiają oni zdecydowanie więcej niż przedstawiciele handlowi innych branż. Jest tak, gdyż od reprezentantów dwóch pierwszych grup zazwyczaj wymaga się specjalistycznej, często bardzo szczegółowej wiedzy, którą - jak widać - pracodawcy cenią.Przyjazne miejsca pracy: AmRest Sp. z o.o. | Avista Media Sp. z o.o. | Blue Media SA | Budimex SA | Capgemini | Comarch SA | e-point SA | Hewitt Associates | Imperial Tobacco Polska S.A. | KRD BI | MARS Polska | NAVO Polska Grupa Dystrybucyjna Sp. z o.o. | Neoprojecta Sp. z o.o. | Nestlé Polska S.A. | Skanska S.A. | Techland | Tieto Poland Sp. z o.o. | Volkswagen Poznań | WABCO Polska | ZEPTER INTERNATIONAL POLANDJak kształtują się zarobki Polaków w 2010 roku? Na jakich stanowiskach oferowano w tym roku najwyższe płace? Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń . Każdy zainteresowany po wypełnieniu ankiety otrzyma analizę wynagrodzenia dla wybranego stanowiska. Ponadto po zakończeniu badania, jego uczestnicy jako pierwsi otrzymają najnowsze dane o płacach w Polsce.

Weź udział w badaniu!

Zobacz także
  • Ci absolwenci na zarobki nie narzekają kontonagownie 25.06.10, 12:47

    Przedstawiciele handlowi od zawsze dużo zarabiali. Do bycia PH niepotrzebne sąstudia, a 8000 netto się wyciągnie, jak się jest obrotnym.Ktoś tu chyba nagania na mało przydatne studia z »

  • To matrix,w realu nieco inaczej. krzynia.c 25.06.10, 16:05

    skąd takie dane,chyba z jednej firmy,która zatrudniła 10 osób na dogodnychwarunkach?reszta to lipa.»

  • Naprawde,nie ma sie czym podniecac. 69daro 25.06.10, 17:06

    Przy cenach za towary i uslugi jakie sa obecnie aby normalnie zyc nalezaloby zarabiac kwoty zblizone do tych jakie pobieraja wybrancy narodu/poslowie/.Dlatego tez nie chodze na zadne »