Staż z urzędu pracy

Michał Świech
16.12.2010 , aktualizacja: 16.12.2010 13:32
A A A Drukuj
Staż z urzędu pracy to okazja do zdobycia nowych umiejętności, doświadczenia, a przede wszystkim - pracy. W zamierzeniach stażysta powinien robić to, co każdy inny pracownik. Tyle, że pozostając bezrobotnym opłacanym przez urząd.
W samym tylko województwie śląskim stażystów w 2009 roku było prawie 24 tys. Każdy z nich otrzymywał miesięczne wynagrodzenie w wysokości 890 zł brutto, czyli około 750 zł netto. Ponieważ podstawowym celem stażu jest aktywizacja osób bezrobotnych, wymiernym wskaźnikiem ich efektywności powinna być liczba tych, którzy znaleźli pracę. Na Śląsku w 2009 roku było ich 12,5 tys. Można więc powiedzieć, że w przypadku ponad połowy sukces został osiągnięty.

Wynagrodzenie, prawa i obowiązki na stażu

Dla stażystów ważne jest, że przez cały okres trwania stażu z PUP pozostają bezrobotnymi. Pieniądze, które otrzymują - 120 proc. wysokości zasiłku - to nie wynagrodzenie, a stypendium. Co więcej, ponieważ stażysta nie jest zatrudniony w danej firmie czy instytucji, o jego czasie pracy decyduje nie szef, a starosta. Bezrobotny nie może odbywać stażu w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej ani w godzinach nadliczbowych. Czas pracy to 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Chyba, że starosta przychyli się do prośby pracodawcy.

Stażysta nie ma także prawa do urlopu. Ma za to prawo do dwóch dni wolnych na każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu. Wolne można zbierać tak samo, jak zbiera się dni urlopu w przypadku umowy o pracę. Za dni wolne przysługuje stypendium. Warto pamiętać o tym, że - w przeciwieństwie do urlopu - wolne trzeba wykorzystać przed końcem stażu, nie należą się za nie pieniądze. O tym, czy stażysta wolne dostanie, decyduje szef.

Ponieważ stażysta jest bezrobotnym, powinien pamiętać o ograniczeniach, jakie z tego tytułu wynikają. W przeciwieństwie do pracownika nie może dorabiać. Gdyby zarobił dodatkowo nawet złotówkę, straci status bezrobotnego, a więc i staż (może zasiadać w komisji wyborczej, pod warunkiem jednak, że wysokość diety z tego tytułu nie przekroczy minimalnego wynagrodzenia).

Kto może dostać się na staż?

Tylko osoby zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne mają szansę skorzystać z możliwości odbycia stażu. Stażyści muszą mieścić się w określonym przedziale wiekowym - nie mogą mieć więcej niż 25 lat (chyba, że ukończyli studia, wówczas limit przesunięty jest na 27 lat i 12 miesięcy od daty na dyplomie) lub młodsi niż 50 lat. Na staż kwalifikują się także kobiety wracające do pracy po urodzeniu dziecka, osoby długotrwale bezrobotne lub takie, którym kończy się kontrakt socjalny.

Pozostałe kryteria, po spełnieniu których jest szansa na staż, to brak kwalifikacji zawodowych, brak doświadczenia zawodowego lub wykształcenia średniego. Programem mogą być także objęte osoby samotnie wychowujące dziecko oraz niepełnosprawni. Na staż kwalifikują się również byli więźniowie, którzy nie rozpoczęli pracy po odbyciu kary.

W zależności od tego, do jakiej grupy należy bezrobotny, staż może trwać od trzech do sześciu miesięcy. Na najdłuższe mogą liczyć najmłodsi - absolwenci lub ci, którzy nie skończyli 25 lat.

Jak dostać się na staż?

Sposoby są dwa. Wybór zależy od samego bezrobotnego. Najprościej zapytać o staż w urzędzie pracy. Jeśli do urzędu zgłosili się pracodawcy oferujący taką możliwość, można uzyskać skierowanie. Kto może, ten powinien spróbować innej drogi - znaleźć pracodawcę samodzielnie. W takim wypadku firma powinna zgłosić do urzędu zapotrzebowanie na stażystę wraz z imieniem i nazwiskiem zainteresowanego. Jeśli urząd ma pieniądze i pracodawca spełnia warunki (m.in. nie zalega ze składkami) - staż zostanie przyznany.

Pracodawca zwracający się z wnioskiem o stażystę powinien opisać program stażu. W opisie musi się znaleźć określenie zawodu, zakres zadań stażysty, rodzaj kwalifikacji, które uzyska po zakończeniu stażu czy sposób potwierdzenia nabytych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych. Trzeba także umieścić dane opiekuna stażysty. Warto także pamiętać o tym, że znacznie większe szanse na staż mają te firmy, które zadeklarują, że bezrobotnego zatrudnią po ukończeniu stażu.

Od momentu złożenia wniosku do jego rozpatrzenia teoretycznie mijają dwa tygodnie. Teoretycznie, bo w praktyce na przesłanie wszystkich dokumentów, wykonanie badań lekarskich i otrzymanie daty rozpoczęcia stażu można czekać nawet miesiąc.

Jak napisać podanie o staż?

Bezrobotny zainteresowany stażem nie musi wypełniać żadnych papierów. Jeśli na staż kieruje go urząd, po prostu otrzymuje skierowanie. Jeśli sam szuka sobie firmy, wniosek wypełnia pracodawca.

Nie znaczy to jednak, że nie warto pomyśleć o podaniu. Zgłaszając się do wybranego pracodawcy dobrze jest mieć ze sobą pismo, które można zostawić w kadrach i które pozwoli przekonać przyszłego szefa, że warto przyjąć stażystę.

W podaniu powinny znaleźć się podstawowe informacje o kandydacie. Warto także zaznaczyć, jakie korzyści firma odniesie z przyjęcia stażysty. Będzie to nie tylko argument dla potencjalnego szefa, ale także pomoc przy wypełnianiu wniosku do urzędu. Firma musi w nim bowiem uzasadnić, dlaczego stażysta jest jej potrzebny.

Dobrze też dowiedzieć się wcześniej w powiatowym urzędzie pracy o szanse na staż. Może się bowiem zdarzyć, że urząd wydał już wszystkie środki i nawet gdyby pracodawca chętnie zgodził się na przyjęcie stażysty - nic z tego nie wyjdzie. Jeśli urząd ma pieniądze, dobrze jest informację o tym umieścić w podaniu.

Wnioski, które pracodawca składa do urzędu pracy, dostępne są na urzędowych stronach internetowych. Dobrze jest ściągać te pliki, które znajdują się na stronach konkretnego urzędu pracy. Bo chociaż wnioski powinny być takie same, mogą się jednak różnić w zależności od powiatu.

Wniosek składany przez pracodawcę

Wniosek, adresowany do starosty powinien zawierać podstawowe informacje o pracodawcy: jego nazwę, adres, telefon, faks i adres e-mail, a także dane na temat formy prawnej, rodzaju prowadzonej działalności czy liczby pracowników. Obowiązkowo we wniosku musi znaleźć się NIP, REGON oraz dane osoby reprezentującej pracodawcę.

Oprócz tego wniosek powinien zawierać informacje o liczbie miejsc przeznaczonych dla stażystów oraz dane opiekuna stażysty. Nie można zapomnieć o przewidywanym okresie stażu oraz opisie zadań, jakie stażysta będzie wykonywał. W tym ostatnim przypadku trzeba też wpisać zawód zgodny z klasyfikacją zawodów i specjalności. Jeśli jest taka potrzeba, we wniosku powinny znaleźć się opisy wymaganych przez firmę predyspozycji fizycznych, wykształcenia czy kwalifikacji. Po wypełnieniu wniosku należy złożyć go w odpowiednim powiatowym urzędzie pracy, a następnie czekać na decyzję.