Urlop wypoczynkowy. Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Paweł Nosowski
18.07.2004 , aktualizacja: 16.07.2004 18:17
A A A
Ile wolnego ci się należy, kiedy możesz wziąć urlop "z dnia na dzień" i jak długo możesz go chomikować
Każdy pracownik ma prawo do płatnego corocznego urlopu wypoczynkowego. Nie może się tego prawa zrzec. Pracodawca ma zaś obowiązek dać podwładnemu wolne dni na odpoczynek i za nie zapłacić. Jeśli tego nie zrobi, łamie prawo.

Komu wolne

Urlop przysługuje ci tylko wtedy, kiedy jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Pracujesz na czas określony? Należy ci się odpowiednia część urlopu - np. umowa na pół roku daje 50 proc. rocznego wymiaru urlopu (jest to tzw. urlop proporcjonalny).

Jeśli pracujesz na podstawie umowy cywilnoprawnej - o dzieło lub zlecenia - nie masz prawa do urlopu wypoczynkowego ani żadnego innego wynikającego z kodeksu pracy (np. urlopu bezpłatnego, urlopu na żądanie).

Kiedy

Już po miesiącu swojej pierwszej pracy masz prawo do odpoczynku. Należy ci się wtedy 1/12 rocznego urlopu (z każdym kolejnym miesiącem liczba dni wolnych proporcjonalnie rośnie).

Przykład. Jesteś absolwentem szkoły wyższej i zacząłeś pierwszą pracę 1 kwietnia 2004 r. Prawo do urlopu nabyłeś po 30 kwietnia, od tego momentu możesz dostać 1/12 z 20 przysługujących ci dni, czyli 1,6 dnia urlopu. To rodzi ciekawe konsekwencje - jeśli rozstaniesz się z firmą (albo ona z tobą) np. po trzech miesiącach pracy, a nie wykorzystasz urlopu, dostaniesz ekwiwalent.

Pamiętaj. Minimalny roczny urlop to 20 dni - jeżeli pracujesz krócej niż dziesięć lat. Kiedy twój staż pracy jest większy, masz prawo do 26 dni wolnego.

Dla mniej zapracowanych...

Do końca 2003 r. było tak, że jeśli pracowałeś na część etatu, miałeś prawo do takiego samego wymiaru urlopu jak twój kolega na całym etacie. Już nie masz tak dobrze! Twój urlop kadry ustalają teraz proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, zaokrąglając niepełny dzień urlopu w górę.

Przykład. Pracujesz na jedną trzecią etatu, przysługuje ci 20 dni urlopu (przy zatrudnieniu na pełnym etacie). Dostaniesz siedem dni urlopu w roku (20 : 3 = 6,67).

...i zapracowanych bardziej

Pracujesz w dwóch, a może i trzech firmach? Od tego roku korzystniej liczy ci się urlop!

Przykład. Zaczynasz pracę w firmie komputerowej X, ale nadal jesteś zatrudniony w firmie transportowej Y. Przy naliczaniu ci urlopu w firmie X kadrowa musi uwzględnić twój staż w firmie Y.

Najlepiej po studiach

Do stażu pracy, od którego zależy długość urlopu, wlicza się czas nauki.

Jeśli skończyłeś jedynie szkołę podstawową lub zawodową, dolicza ci się trzy lata. Za technikum (również po zawodówce) - pięć lat, za naukę zakończoną na liceum ogólnokształcącym - cztery lata, za szkołę policealną włącznie - sześć lat. Najbardziej jednak opłaca się skończyć studia. Tu będziesz miał zaliczone osiem lat pracy (nie ma znaczenia, czy skończysz studia magisterskie pięcioletnie, czy licencjackie trzyletnie).

Wymienionych wyżej lat nauki nie można sumować.

Ważne. Jeżeli jednocześnie uczyłeś się i pracowałeś, możesz sobie wybrać korzystniejszą opcję.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Wydarzenia rynku pracy