Język obcy z sieci

Marta Piątkowska
27.07.2015 , aktualizacja: 30.07.2015 15:17
A A A
Blogerzy językowi zdobywają coraz większą popularność. Ich siłą jest pasja połączona z nietypowymi metodami nauczania.
Wkuwanie słówek, nudne ćwiczenia gramatyczne lub czytanki przedstawiające nieżyciowe sytuacje - tak większość z nas wspomina naukę języków obcych. Po latach w głowie zostaje niewiele, a perspektywa ponownego przechodzenia przez podobny proces nauki potrafi skutecznie zniechęcić do jej podjęcia. W efekcie postanowienie "zapisać się na angielski" przesuwa się nie tylko z miesiąca na miesiąc, ale nawet z roku na rok.

Jeżeli jesteś jedną z tych osób, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. W internecie znajdziesz zapaleńców, którzy nieodpłatnie dzielą się swoją wiedzą w sposób, który nie przypomina metod rodem ze szkolnej ławy.

Są wśród nich dyplomowani nauczyciele, właściciele szkół językowych, absolwenci filologii i hobbyści. Wystarczy wybrać osoby, których metody i sposób przekazywania wiedzy najbardziej odpowiadają naszym potrzebom.

Na początek proponujemy skorzystać z rankingu blogów językowych przygotowanego przez ekspertów ze szkoły językowej Education Firts. Aby wybrać dziesiątkę najlepszych, dokładnie sprawdzili blisko 110 blogów. Ostatecznie w topie znalazły się strony, które są regularnie aktualizowane oraz prowadzone w ciekawy i przejrzysty sposób.

Najlepsze Blogi Językowe 2015

blog.tyczkowski.com

Blog prowadzony przez Łukasza Tyczkowskiego poświęcony nauce języka niemieckiego. Dzięki niemu poznacie m.in. 10 niemieckich słówek na określenie ukochanej osoby albo nazwę ulubionej sałatki.

woofla.pl

Blog tworzy otwarta społeczność miłośników języków obcych. Jest pełen inspiracji i pomysłów na naukę. Jednym z polecanych sposobów jest oglądanie zagranicznych "talent shows"

kreatywa.net

Strona Klaudyny Maciąg ogólnie wpisana jest w kategorię "lifestyle", ale zakładka poświęcona nauce języków obcych to jeden z jej najmocniejszych punktów.

polishpolyglot.org

Blog prowadzony przez Sandrę Scholz. W swoich artykułach Sandra pokazuje triki, których używa, ucząc się słówek czy gramatyki. Jeden z najczęściej odwiedzanych blogów językowych.

languagelifestyle.pl

Autorka bloga Weronika Sokołowska to - jak sama o sobie mówi - "pasjonatka podróży i poznawania krajów i kultur". Opowiada głównie o metodach skutecznej nauki języka, dzięki czemu jest niewyczerpanym źródłem motywacji.

niemieckasofa.pl

Sympatyczny blog o języku niemieckim prowadzony przez Olę Jakubowską. Znajdziemy tam wiele ciekawych materiałów dotyczących nauki języka, a także będziemy mogli wspólnie z autorką podejmować wyzwania językowe.

kirgiski.pl

Kirgiski choć mało znany jest niezwykle barwnym językiem, co Jolanta Piaseczna udowadnia w każdym poście.

wloskielove.wordpress.com

O języku włoskim z uśmiechem, radością i słoneczną południową energią opowiada Natalia. Blogerka, która w ciekawy sposób przedstawia aspekty życia we Włoszech oraz niuanse tego gorącego języka.

dianakorzeb.pl

Blog nosi nazwę "Językowy precel" i można tam znaleźć artykuły o wszelkich aspektach języka niemieckiego. Diana pisze o podróżach, udziela porad językowych, podpowiada, co czytać i co oglądać, by nauczyć się perfekcyjnie niemieckiego.

angielskic2.pl

Agnieszka Otłowska, znana jako Otloaga, jest lingwistką z wykształcenia i anglistką z zamiłowania, więc artykuły, które znajdują się na jej blogu, są nie tylko ciekawe, ale i bogate w profesjonalne angielskie słownictwo, idiomy i kolokacje.

Aby nauka była skuteczna

Nawet najlepszy bloger nie pomoże, jeżeli nauce języków obcych nie będzie towarzyszyła systematyczność. Najlepsze, co możemy zrobić, to wykorzystać każdą wolną chwilę na zapamiętywanie słówek, na przykład podczas dojazdów do pracy. Jeszcze nigdy nie było to łatwiejsze niż w dobie smartfonów z dostępem do internetu i bezpłatnych słowników.

Przykładem może posłużyć ogólnodostępna aplikacja Google Translate. Jej atut to nie tylko bogata oferta językowa, ale również możliwość usłyszenia poprawnej wymowy każdego słowa i poznania jego synonimów. Wada - trzeba samemu generować słówka/wyrażenia, których chcemy się nauczyć.

Ciekawym sposobem na walkę z brakiem kreatywności jest wykorzystywanie tego, co mamy pod ręką. Można po kolei wpisywać do słownika pozycje, które znajdują się na paragonie ze sklepu lub wyciąć z gazety artykuł i szukać słów lub wyrażeń, których nie umiemy przetłumaczyć.Zobacz także

Jak szukać pracy