Lis, Durczok i Olejnik - ile zarabiają najlepsi dziennikarze?

bsn
07.02.2012 , aktualizacja: 14.01.2013 16:46
A A A
Co roku tysiące studentów wierzy w to, że zostaną kolejnym Kamilem Durczokiem lub Moniką Olejnik i zdobędą porównywalną sławę oraz pieniądze. Prawda jest jednak taka, że dziennikarstwo to kiepsko płatny zawód. Statystycznie zarabia się w nim od 2 do 4 tys. złotych - tak wynika z danych Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Krocie otrzymuje zaledwie garstka osób. Oto kilka, którym się to udało.

Fot. Albert Zawada / AG

Dane dotyczące gaż najlepszych dziennikarzy bardzo rzadko wyciekają do opinii publicznej. Ze szczątkowych informacji wynika jednak, że zarabiają oni bajońskie sumy. Dla przykładu, Tomaszowi Lisowi, który został zwolniony z TVN w lutym 2004, sąd przyznał odszkodowanie w wysokości jego trzymiesięcznej pensji. Kwota? Bagatela 240 tys. złotych. Jeśli więc już osiem lat temu Lis zarabiał 80 tys. miesięcznie, nie należy się spodziewać, że dziś jego uposażenie jest niższe.

 

Choć Lis nie prowadzi już głównych wydań programów informacyjnych, jego program publicystyczny "Tomasz Lis na żywo" goszczący na antenie "Dwójki" jest jednym z najpopularniejszych w kraju. W ubiegłym roku zarobił dla swojej stacji ponad 21 mln złotych, co daje Lisowi 4. miejsce w zestawieniu najbardziej dochodowych polskich dziennikarzy przygotowanym przez dom mediowy PanMedia Western.

 

Przez prawie dwa lata (od maja 2010 r.) dziennikarz był też redaktorem naczelnym poczytnego tygodnika "Wprost". 7 lutego 2012 r. (czyli dziś) media obiegła jednak informacja o zwolnieniu Lisa. Jednym z powodów miał być fakt, że zaangażował się on w budowę serwisu internetowego, który sam określał mianem polskiego "Huffington Post".

 

Kupony od swojej popularności Lis mógłby również odcinać występując w reklamach. Jak wynika z rankingu najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu 2011 przygotowanego przez miesięcznik "Forbes", Lis za udział w kampanii reklamowej mógłby zarobić 566 tys. złotych. Jak przekonują redaktorzy miesięcznika, gaże są miernikiem uznania publiczności i sławy.

Zobacz także