Sprawdź, czy masz predyspozycje do pracy w IT

Jerzy Mardaus*
22.08.2016 00:00
A A A

123RF

Większość z nas wyobraża sobie, że zawód programisty mogą wykonywać nieliczni, którzy posiadają wyjątkowe umiejętności. Tymczasem lista predyspozycji niezbędnych na tym stanowisku wygląda całkiem zwyczajnie.

Rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT, wizja wysokich zarobków oraz perspektywa stabilności zatrudnienia i kariery w międzynarodowych firmach sprawiają, że coraz więcej osób rozważa rozpoczęcie pracy w zawodzie programisty. Niestety, w większości przypadków przygoda z IT na tym się kończy.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie międzynarodowej sieci szkół programowania Codecool wynika, że 45 proc. ankietowanych za główną barierę w rozpoczęciu nauki programowania uważa brak predyspozycji. Wśród osób w wieku 18-24 lata jest to aż 61 proc. Ale czy istnieje zestaw konkretnych umiejętności potrzebnych, by zostać programistą?

Test na programistę

Choć programowanie jest dość rozległą dziedziną, to można wyróżnić kilka podstawowych kwalifikacji, których posiadanie jest pomocne zarówno w czasie nauki, jak i po podjęciu pracy. Przyjrzyjmy się im dokładniej:

Umiejętności logiczne i analityczne
Głównym wyzwaniem w codziennej pracy programisty jest rozwiązywanie problemów. Łatwość w dostrzeganiu poszczególnych składowych danego zagadnienia i zależności między nimi jest więc nieoceniona.
Zdolność abstrakcyjnego myślenia pozwala spojrzeć na różne kwestie z szerszej perspektywy i zaproponować najbardziej optymalne rozwiązanie. W trakcie pisania nowego rozwiązania kluczowa jest z kolei umiejętność ułożenia poszczególnych fragmentów we właściwym porządku, tak by wszystko działało prawidłowo.

Znajomość angielskiego
Angielski to po prostu „ojczysty” język programistów. Na etapie nauki szczególnie istotna jest zdolność czytania ze zrozumieniem w języku angielskim – większość materiałów naukowych powstała i jest dostępna w tym języku. Z kolei w trakcie pracy z kodem kluczowe jest tworzenie anglojęzycznej dokumentacji i opisowych komentarzy. Angielski jest też niezbędny w zrozumieniu całej terminologii tworzenia rozwiązań informatycznych.

Dociekliwość i chęć ciągłego rozwoju
Choć wiele osób postrzega pracę programistów jako dość monotonną, to w rzeczywistości jest ona niesamowicie urozmaicona. Każdy dzień przynosi nowe wyzwania, wymagające innego podejścia i różnych metod. Celem programisty jest pisanie kodu, który będzie mógł być użyty wielokrotnie. Dlatego tak ceniona jest chęć poszukiwania możliwie najlepszego rozwiązania o jak najszerszym zastosowaniu i ciągłe tworzenie nowych, co wymaga pewnego rodzaju wewnętrznej motywacji. W konsekwencji programista musi ciągle przyswajać nową wiedzę. Tak dynamiczne środowisko najzwyczajniej wymusza ciągłe poszerzanie własnych horyzontów.

Determinacja
Jak w każdej branży, tak i w IT największą wartość ma finalny produkt. Tyle że w przypadku tworzenia oprogramowania proces jego powstawania jest często bardzo czasochłonny i wymaga wielu modyfikacji. Programista musi nieustannie tworzyć i testować swoje propozycje, by wybrać z nich najlepszą i najbardziej efektywną. Sukces dalszego rozwoju programu tkwi w szczegółach, a sprawdzanie ich prawidłowego funkcjonowania jest koniecznością. Cały ten proces zajmuje więc dużo czasu. Upór i konsekwencja w dążeniu do celu to wysoce pożądane cechy u programisty.

Pasja
Nie jest nowością fakt, że jeśli robimy to, co lubimy, osiągamy o wiele lepsze wyniki. Dokładnie tak samo jest z programowaniem. Oczywiście nie sposób z góry stwierdzić, czy ma się pasję do czegoś, czego nigdy się nie próbowało. Każdy jest jednak w stanie sam ocenić, czy jest typem osoby, która całkowicie angażuje się w realizowane projekty i przywiązuje wagę do najmniejszych detali, czy też lubi zgłębiać różne zagadnienia tylko na dużym poziomie ogólności. To właśnie entuzjazm i poczucie satysfakcji zachęca większość programistów do samodzielnego szukania najlepszych rozwiązań, zdobywania nowej wiedzy i doprowadzania projektów do końca.

Jak widać, to nie zdolności komputerowe czy ścisłe mają największy wpływ na powodzenie w nauce programowania. Dzieje się tak, ponieważ łatwiej nauczyć się obsługi programów i pisania algorytmów, niż wykształcić w sobie pewne postawy i konkretny sposób myślenia.

Jak się sprawdzić?

To trudne, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z programowaniem. Naturalnym środowiskiem pracy każdego informatyka jest komputer, dlatego warto zacząć od internetu. Z łatwością można tam znaleźć mnóstwo narzędzi, które pozwalają „oswoić się” z programowaniem: kanały na YouTube, blogi, samouczki i poradniki czy nawet proste aplikacje do programowania wizualnego.

Również w realnym świecie powstaje coraz więcej inicjatyw wokół programowania, także dla początkujących. To głównie imprezy organizowane oddolnie przez społeczności entuzjastów programowania – otwarte warsztaty, bezpłatne lekcje, hackathony, spotkania czy konferencje. Takie wydarzenia to okazja, by porozmawiać z nieco bardziej doświadczonymi, rozwiać wątpliwości, wymienić się opiniami i zobaczyć, jak to wygląda w praktyce. Na pewno warto, bo im bardziej świadoma będzie decyzja o rozpoczęciu nauki programowania w profesjonalnej szkole pod okiem mentora, tym lepiej. Programowanie potrafi dać wielką satysfakcję, ale tylko tym, którzy są do niego w pełni przekonani.


*Jerzy Mardaus, menedżer regionalny międzynarodowej sieci szkół programowania Codecool
 

Komentarze (3)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  Oceniono 1 raz 1

  Reklama sponsorowana...

 • Gość: Marek

  0

  Wbrew powszechnemu zdaniu o programistach dodałbym, że potrzebne są również umiejętności miękkie. W końcu w większości przypadków nie pracujesz sam - masz team, z którym musisz nie tylko się dogadać, ale też stworzyć produkt, więc nie do końca możesz być żyjącym w swoim świecie, zamkniętym informatykiem z memów :) W Codete dzielenie się wiedzą stoi na piedestale pracy, więc ciężko by było, gdyby przyszła osoba, pracowała i nie mówiła co zrobiła, jakie rozwiązanie wypracowała. Entuzjazm, pasja, umiejętności to wszystko da się wykorzystać jeszcze bardziej pracując z dobrym teamem.

 • Gość: wojas

  Oceniono 1 raz -1

  W tej branży trzeba pamiętać że trzeba się ciągle rozwijać, IT to taki kawałek chleba który jest dobrze płatny, ale i własnego zaangażowania trzeba. Ja np na bieżąco przerabiam nowe kursy eduweb z działu programowania. Bardzo ciekawe podejście mają w tych materiałach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX