5 specjalizacji z branży IT, na które będzie zapotrzebowanie w 2017 r.

Joanna Lebioda
19.01.2017 15:04
A A A

Fot. 123RF

W branży IT w samej Europie ma powstać do 2020 roku nawet milion nowych miejsc pracy. Badacz big data, konsultant SAP, inżynier wirtualnej rzeczywistości - sprawdź, które z zawodów są najbardziej perspektywiczne.

Komisja Europejska szacuje, że w ciągu trzech lat w Europie w branży IT przybędzie nawet milion wakatów. To 2/3 ogółu nowo powstałych miejsc pracy.

– Od wielu miesięcy w sektorze IT utrzymuje się rynek kandydata. To wpływa na wzrost wynagrodzeń w całej branży. Najbardziej poszukiwani kandydaci to programiści wszystkich specjalizacji – twierdzi Łukasz Grzeszczyk, IT Practice Head z Hays.

Oto 5 zawodów, których rozwój warto obserwować w 2017 roku

Badacz Big Data

Hal Varian, główny ekonomista Google, twierdzi, że badacz Big Data jest „najbardziej pożądaną profesją dziesięciolecia”. Jego słowa potwierdzają wyniki ankiety serwisu Glassdoor „25 Best Jobs in America” - to aktualnie najbardziej poszukiwany w USA zawód.

Warto dodać, że według prognoz IDC globalny rynek Big Data, który dziś wyceniany jest na 130 mld dol., w 2020 roku przekroczy próg 203 mld dol. To dobry znak dla planujących rozwój kariery w tym kierunku, bo również polska branża odczuwać będzie deficyt specjalistów (np. łączących wiedzę marketingową i big data).

– Zawód badacza danych na naszym rynku jeszcze nie ukształtował się. Również zarobkowo. Brakuje – nomen omen – danych do przedstawienia wiarygodnych statystyk. W dostępnych raportach płacowych zawody takie jak “Big Data Scientist” czy "Big Data Architect” praktycznie nie występują – twierdzi Piotr Prajsnar, CEO w Cloud Technologies S.A.

Jednak zarobki można przybliżyć sugerując się danymi z pokrewnych zawodów, które wymagają podobnych umiejętności. W najnowszym Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń Sedlak&Sedlak, pojawił się zawód programisty baz danych, którego pensja wynosi między 4,4 a 9 tys. zł.

Konsultant SAP

Według firmy badawczej Allied Market Research, globalny rynek rozwiązań SAP ma rosnąć w tempie przekraczającym 7 proc. rocznie i do 2020 r. osiągnąć wartość blisko 42 mld dol. Tymczasem oferty pracy mnożą się, szczególnie w Polsce.

– W naszym kraju usługi SAP rozwijają się dwa razy szybciej niż gdziekolwiek na świecie. Podczas gdy globalnie wzrost liczby wdrażanych projektów SAP wynosi około 5 proc., u nas jest to aż 10 proc. Ta branża nie boi się spowolnienia, bo wciąż pojawiają się nowe możliwe zastosowania np. w bankowości, handlu detalicznym i eCommerce – twierdzi Jacek Borek, Dyrektor Zarządzający Accenture Technology w Polsce.

Accenture to lider we wdrażaniu rozwiązań SAP na naszym rynku - zespół pracujący przy tych projektach już liczy ponad 170 osób. W ciągu najbliższych miesięcy firma chce zwiększyć tę liczbę o 30 proc.

Od kandydatów na specjalistów SAP wymaga się nie tylko znajomości technologii internetowych i języków programowania, ale również procesów biznesowych. Konsultantami SAP często zostają osoby, które mają za sobą pracę w innych branżach biznesu lub w sektorze IT. Łatwiej mają ci, którzy zetknęli się wcześniej z SAP np. jako zaawansowani użytkownicy. Dla osób w trakcie lub bezpośrednio po studiach wkroczenie na ekspercką ścieżkę zaczyna się zazwyczaj od stanowiska analityka.

Mediana ich zarobków wynosi 8318 zł, a w grupie 25 proc. najlepiej opłacanych specjalistów wynagrodzenia przekraczają 11800 zł. Z kolei Hays w raporcie płacowym 2017 szacuje pensję konsultantów SAP na 14000-23000 zł brutto miesięcznie.

Architekt Internetu Rzeczy

Do 2020 r. do sieci będzie podłączonych 20 mld urządzeń, a rynek Internetu Rzeczy będzie wart 3 bln dol. – szacuje Gartner. Im więcej inwestycji w zwiększanie funkcjonalności sieci, tym większy popyt na architektów Internetu Rzeczy, specjalistów ds. beaconów, inżynierów do analityki czy UX designerów.

Perspektywiczność zawodów związanych z branżą inteligentnych urządzeń codziennego użytku potwierdzają same firmy, mocno inwestując w ten obszar. Na krajowym rynku pracy, oprócz firm typowo technologicznych, najbardziej zainteresowane takimi pracownikami są przedsiębiorstwa z branży handlu detalicznego. Kandydaci do pracy w obszarze IoT muszą rozwijać się i kształcić równie szybko, co sama dziedzina.

A pieniądze? Choć o dane z polskiego rynku trudno, wiele startupów (np. beyond.pl, Cloud Your Car) działa w działce IoT, a firmy spoza IT, jak Energa czy Amica, coraz chętniej korzystają z możliwości stwarzanych przez tę technologię. Średnie zarobki na podobnych stanowiskach w USA kształtują się na poziomie 9-14 tys. dolarów miesięcznie.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa

Coraz więcej firm traktuje jako priorytet skuteczną strategię bezpieczeństwa i ochrony przed cyber-atakami. Według raportu Accenture „High Performance Security Report 2016”, co trzecia próba złamania systemów zabezpieczeń w przedsiębiorstwach kończy się sukcesem.

Jednak cyberataki już dawno przestały dotyczyć wyłącznie branży IT. W dobie Internetu Rzeczy, zagrożony jest niemal każdy. Nie dotyczy to wyłącznie kont mailowych, bankowych czy profili w mediach społecznościowych, ale również wszelkich urządzeń „connected” (nawet lodówki).

Sprzętów wymagających zabezpieczeń przybywa, jednocześnie hakerzy stają się coraz bardziej pomysłowi. By ich zatrzymać, potrzeba ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa. W Polsce, według Raportu Płacowego 2017 firmy Hays, Security Specialist zarabia od 12 do 22 tys. zł miesięcznie. Pensja osób na stanowiskach kierowniczych w tej branży sięga do 35 tys. zł.

Inżynier wirtualnej rzeczywistości

Tractica, firma badająca interakcje człowieka z technologią, szacuje, że rynek wirtualnej rzeczywistości osiągnie w 2020 roku wartość 21 mld dolarów. Z kolei analitycy Goldman Sachs spodziewają się, że VR to w przyszłości rynek tak pojemny jak telewizja.

Maciej Zasada, organizator festiwalu UNIT9 VR Challenge, wskazuje, że dziedzinami, w których dziś najczęściej wykorzystywana jest wirtualna rzeczywistość są rozrywka, film 360 i marketing. Dodaje, że w przyszłości VR, może być wykorzystywana na szerszą skalę np. w medycynie czy wojskowości. Jednak już dziś inżynierowie wirtualnej rzeczywistości znajdą pracę nie tylko w sektorze finansowym czy przemysłowym, ale również w wyspecjalizowanych firmach wykonujących tego typu projekty dla zewnętrznych klientów.

Co więcej, po technologie VR sięgają kolejne branże. Odzieżowa marka Topshop stworzyła wirtualną przymierzalnię. Stacja TVN wyprodukowała pierwszy polski serial w technologii 360 stopni. Na polskim rynku działają również takie rodzime firmy, jak Dreamplex, Ghost VR, New Amsterdam czy The Farm 51, które z VR uczyniły oś swego biznesu.

Potencjalni kandydaci do pracy powinni znać języki programowania lub projektowania lub mieć doświadczenie w pracy przy modelowaniu 3D. Specjaliści na amerykańskim rynku, w zależności od stanowiska, mogą liczyć na zarobki od 75-80 tys. do 120-200 tys. dol. rocznie.

Komentarze (21)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • tomalamas

  Oceniono 19 razy 15

  Ciekawe, że analiza danych należy do IT. "Rozgarnięci" CIO jeszcze nie pojęli, że to nie jest zadanie dla informatyków? Chyba, że cała "analiza" sprowadza się do pisania query i stawiania serwerów. Tymczasem zbiór danych jest tyle wart ile jego przydatność (a nie wielkość).

  Kiedyś specjalista do spraw bezpieczeństwa nazywał się szeryf. Na szczęście od tamtych czasów trochę się pozmieniało. W bezpieczeństwie informatycznym też nadejdzie taka zmiana. Żadne przedsiębiorstwo nie jest w stanie się oprzeć, więc niezbędne będą działania systemowe.
  Popularność SAP-a ciągle mnie zadziwia. Zadziwiają mnie też firmy, które go wdrażają u siebie i po napisaniu podstawowej funkcjonalności (dostępnej z pudełka u innych) orientują się, że SAP to tylko platforma i każda zmiana kosztuje sporo pieniędzy. W wielu przypadkach również zaawansowane procesy po wdrożeniu do SAPa są upraszczane, ponieważ nikt nie jest w stanie ich przestrzegać. Ciekawe...
  Generalnie zauważam, że jest tak: CIO, kierownik IT wymyśla cudowne rozwiązanie, kupuje się sprzęt, oprogramowanie, wdraża, szkoli. Po roku efektywnie działa 30% wdrożonej technologii, reszta jest bezużyteczna.

 • mariuszdd

  Oceniono 11 razy 5

  "Architekt Internetu Rzeszy"
  Allach Akbar

 • Gość: it kolega

  Oceniono 8 razy 4

  Te kwoty to nie fikcja, jaki pracownik branży IT wiem ze po kilku latach pracach można bez problemu przekroczyć próg 10 tys. Brutto.

 • mariuszdd

  Oceniono 2 razy 2

  Zarobki wg sa bardzo ciekawe ,tyle ze na centrum badan i rozwoju wydano 40 miliardów złotych i efekt jest SAP-owiec zarabiający kase ;)

 • Gość: tomasz

  Oceniono 4 razy 2

  1) proponuje tlumaczenie naukowiec danych badacz brzmi glupio albo data scientist
  2) zarobki programista baz danych x 1,5 = tak jest w europie zach np w uk okolo 20 tys pln netto

 • Gość: Weronika

  0

  Zapotrzebowanie na informatyków na pewno wzrosło w ostatnich latach i z pewnością będzie co raz większe patrząc na to jak rozwija się branża IT. Dlatego niektóre miasta przystępują do różnych programów i zajęć mających na celu uczyć dzieci programowania. Dobrze jest, to opisane na przykładzie słupskiego przedszkola tutaj:
  slupsk.dziennikarstwoobywatelskie.pl/nauka-podstaw-programowania-w-slupskim-przedszkolu/
  Według mnie deficyt nie będzie trwał długo, ale na pewno jest, to jeden z gorszych okresów, dla tego zawodu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX