W branży przyszłości brakuje pracowników

mat. prasowe
28.05.2018 12:22
A A A
Aż 20% ludzi w wieku produkcyjnym chce zmienić aktualną pracę, a 80% z tej grupy dokonuje tego w ciągu dwóch lat od podjęcia decyzji. Determinantów decyzji jest wiele: chęć zarabiania więcej, spełnienia zawodowego, odnalezienie swojej drogi zawodowej czy po prostu chęć zmiany środowiska. Większość osób poszukujących pracy robi to w obrębie tego samego, sprawdzonego sektora. Współczesny rynek pracy, który stawia na wszechstronność, elastyczność i wykwalifikowanych
pracowników, w niczym nie przypomina już rynku sprzed 15 czy 20 lat. Dziś, kiedy stopa bezrobocia oscyluje w okolicach 6%, mówi się o rynku pracownika. Pracownika, który wybiera pracę satysfakcjonującą, dającą mu poczucie ważności, podnoszącą komfort życia, a nie taką, która pozwala tylko na egzystencję.

Łatwy dostęp do różnorakich szkoleń, warsztatów certyfikowanych, studiów podyplomowych i akademii pozwala na płynne przejście z jednej branży do drugiej, często skrajnych. Dużą popularnością cieszą się zawody techniczne, związane z branżami technologiczną i IT. Na rynku edukacyjnym z dużą łatwością można znaleźć szkoły, które w kilka miesięcy uczą programowania w różnych językach i pomagają wejść na nowy rynek pracy z rozbudowanym portfolio.

Technologia jutra w zasięgu ręki

Branża IT charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem, często zagranicznym środowiskiem i realizacją projektów z zakresu nowych technologii. Okazuje się, że przedstawiciele firm prowadzących rekrutację na stanowiska powiązane z obszarem IT są przygotowani na trudności związane z zatrudnieniem poszukiwanych specjalistów. Liczba ofert pracy dla programistów z kwartału na kwartał rośnie, a w ciągu ostatnich trzech lat popyt na przedstawicieli tego zawodu zwiększył się o prawie 30%. Już dziś braki kadrowe w zakresie programistów są szacowane na 50 tys. specjalistów, a do końca 2020 roku prognozuje się powstanie kolejnych 900 tys. miejsc pracy w całej Europie. Tak wielkie zapotrzebowanie na pracownika sprawia, że programiści i specjaliści branży IT są aktualnie pracownikami, którzy mogą liczyć na największe benefity związane ze stanowiskiem pracy.

Już 5-6 czerwca w Warszawie odbędzie się piąta edycja konferencji technologicznej MCE, która łączy projektantów UX/UI i programistów.

Na 3 scenach wystąpi ponad 30 speakerów z wiodących firm (Google, IBM, BCG Ventures, Zalando), którzy przez 2 dni będą poruszać tematy programowania, AI, VR/AR, UX design etc.

Konferencja MCE od zawsze stawia na networking, , więc zachęcamy do uczestnictwa.

Bilety, agenda oraz informacje o prelegentach na stronie: 2018.mceconf.com