Kto zarobi na zbliżających się świętach?

raf
16.11.2016 17:22
A A A
Święty Mikołaj

Święty Mikołaj (Fot. Shutterstock)

Okres przedświąteczny to najbardziej gorący okres handlowy w roku i doskonała okazja na dorobienie pieniędzy. Gdzie znaleźć oferty oraz na jakie stawki możemy liczyć?

Czas przedświątecznych żniw przypada na przełom listopada i grudnia. Ta zasada dotyczy handlu, usług i dystrybucji oraz branży hotelowo-gastronomicznej (HoReCa). Z ich ofert pracy tymczasowej chętnie korzystają studenci, osoby bezrobotne jak i te mające prace, ale chcące dorobić. Stawki oferowane przez pracodawców przed świętami są naprawdę atrakcyjne.

Gdzie szukają pracowników?

Większa liczba przesyłek to więcej ofert pracy w logistyce i dystrybucji, firmach kurierskich i magazynach. Pakowacz, operator wózka widłowego, magazynier - tych ogłoszeń może być dużo.

Przed świętami tłoczno jest w centrach handlowych i tu zawsze jest szeroki wybór ofert. Praca będzie przy akcjach promocyjnych, pakowaniu prezentów czy w przy rozładunku towaru i wsparciu poszczególnych działów w supermarketach. Centra szukać będą też animatorów zabaw dla dzieci, którzy w przebraniach Świętego Mikołaja lub Śnieżynki będą organizować i prowadzić zajęcia dla najmłodszych.

Coraz więcej osób wyjeżdża do hoteli i pensjonatów na wypoczynek i uroczystą Wigilię, firmy robiąc przedświąteczne spotkania korzystają z usług restauracji i firm cateringowych. Poszukiwani są więc kelnerzy, pomoce kuchenne i osoby sprzątające. - Czas największego zapotrzebowania na ich pracę to okres od 22 grudnia do 7 stycznia - twierdzi Marta Pilipowicz, dyrektor regionu w LeasingTeam. Przed świętami rośnie popyt na słodycze, alkohol i kosmetyki, jest więc szansa do znalezienia pracy przy ich produkcji.

Kto zarobi więcej?

Marta Pilipowicz z LeasingTeam: - Stawki dla pracowników tymczasowych przed świętami są atrakcyjne. Najwięcej zarobią animatorzy i chętni do wcielenia się w postać Świętego Mikołaja. Może być to nawet od 40 do 60 zł netto za godzinę - wylicza. Dodaje, że jeżeli konieczny będzie dojazd do klienta, to stawka może wzrosnąć nawet do 100 zł netto za godzinę.

- Dobrze zarobią magazynierzy, którzy otrzymają średnio 20 zł brutto na godzinę. Osoby wybierające pracę na stanowisku hostessy mogą liczyć na stawkę w wysokości od 13 do 16 zł brutto na godzinę - wylicza Pilipowicz.

Firmy muszą też zaproponować bezpieczną i legalną formę zatrudnienia. Będą dominować umowy zlecenia i o pracę tymczasową podpisywane na czas określony. Średni czas pracy to zwykle 8 godz. Często pracuje się w weekendy, popołudniami i wieczorami. Dotyczy to choćby kasjerów w supermarkecie i w centrach handlowych, które przed mogą być otwarte nawet do godz. 23.00

Dla pracodawcy jednym z głównych kryteriów zatrudnienia będzie nasza elastyczność. Oczywiście prócz kwalifikacji i umiejętności: - Na te ostatnie bardzo zwraca się uwagę u osób, które chcą pracować jako animatorzy z dziećmi. Muszą mieć odpowiednie podejście, fantazję i być kreatywne - uważa Marta Pilipowicz z LeasingTeam.

Gdzie szukać ofert?

Przedświąteczne oferty pracy zaczynają pojawiać się już pod koniec października. Warto regularnie śledzić specjalistyczne portale i duże portale ogłoszeniowe, rozpytywać znajomych. Ogłoszenia pojawią się też na tablicach z ogłoszeniami lokalnymi, w prasie ogólnopolskiej i lokalnej. Pamiętajmy, że ciekawe i najlepiej płatne oferty szybko znikają, więc szukać trzeba regularnie.

- Dobrym pomysłem jest przesłanie swojego CV do agencji zatrudnienia, która, gdy tylko pojawi się odpowiednia oferta, skontaktuje się z kandydatem. Niewykluczone, że pierwsza praca dla takiej agencji, którą pracownik zacznie w okresie przedświątecznym, przerodzi się w dłuższą współpracę - uważa Marta Pilipowicz.

Komentarze (13)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: gosc

  Oceniono 34 razy 30

  Do Agencji Zatrudnienia? Wtedy Agencja zarabia, a naiwny pracuje za pol stawki.

 • fredaster

  Oceniono 27 razy 23

  Magazynierzy 20 zł netto? Chyba tyle zgarnie agencja pracy, a pracownik dostanie 12-13 zł.

 • jan.w2

  Oceniono 21 razy 15

  Artykulik z dupy wzięty, ale za to sponsorowany przez agencje dymania jelonków, zwanymi agencjami pośrednictwa pracy.

 • Gość: dr.hayd

  Oceniono 10 razy 10

  "Dobrze zarobią magazynierzy, którzy otrzymają średnio 20 zł brutto na godzinę."
  20 zł brutto za godzinę to jest mniej niż średnia krajowa, więc to nie jest DOBRA płaca. TO jest płaca poniżej średniej.

 • Gość: Aki

  Oceniono 8 razy 8

  Agencje Pośrednictwa podobnie jak towarzyskie - dymają.

 • Gość: Andrzej

  Oceniono 8 razy 8

  "Hostessy mogą liczyć na stawkę w wysokości od 13 zł brutto za godzinę", czyli obecnie niemal minimalną. I tę stawkę wskazujecie jako atrakcyjną w artykule o żniwach przedświątecznych?

 • sselrats

  Oceniono 9 razy 3

  Skad pracodawcy wiedza jaka bedzie stawka netto dla podatnika???

 • welcometopoland

  Oceniono 3 razy 1

  Snieżynka zarobi 500 netto za lodzika....

 • s0nar

  Oceniono 3 razy -1

  O czym wy tu piszecie. Ja zarabiam 150zł netto za godzinę i nie potrzebuję do tego świąt, a także nie muszę się dzielić z żadnymi agencjami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX