Od elastycznych godzin pracy wolimy wyższe pensje

red
05.04.2017 19:37
A A A
Czynniki motywujące pracowników

Czynniki motywujące pracowników (ADP/mat. prasowe)

W Europie rośnie popularność elastycznych form zatrudnienia. Już blisko siedem na dziesięć osób zgłasza zainteresowanie samozatrudnieniem. Od sztywnego etatu częściej chcą uciekać osoby po 50. roku życia.

Jak wynika z badania The Workforce View in Europe 2017* przeprowadzonego przez ADP, europejscy pracownicy są gotowi na nadejście gospodarki wolnych strzelców (ang. gig economy). Aż 68 proc. respondentów zadeklarowało zainteresowanie samozatrudnieniem lub pracą w charakterze wolnego strzelca, bądź też gotowość rozważenia takiego rozwiązania. Skąd bierze się rosnąca popularność takiego sposobu zarobkowania?

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym

Wzrost liczby osób zatrudnionych na zasadach innych niż umowa o pracę jest spowodowany wieloma czynnikami. Obecnie 28 proc. pracowników twierdzi, że najważniejszym czynnikiem pozwalającym im zachować odpowiedni poziom motywacji jest właściwa równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.

Z kolei 22 proc. pracowników chciałoby posiadać całkowitą swobodę w planowaniu czasu pracy. Odsetek ten rośnie wraz z wiekiem – w grupie wiekowej 55+ aż 32 proc. badanych chciałoby pracować w ustalonych przez siebie godzinach, podczas gdy w przedziale wiekowym 16-24 takie życzenie wyraża mniej, bo 17 proc. osób. Może to sugerować, że na zmianę modelu zatrudnienia najczęściej decydują się osoby przekonane, że praca w charakterze wolnego strzelca umożliwi im prowadzenie bardziej zrównoważonego trybu życia.

Osoby, które zdecydowały się na samozatrudnienie deklarują wyższy poziom zadowolenia z pracy – 75 proc. w porównaniu ze średnią wynoszącą 70 proc. Istotnym źródłem motywacji dla samozatrudnionych jest możliwość pracy w dowolnie wybranym miejscu i czasie (39 proc.) oraz zapewnienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym (30 proc.).

Czy chodzi tylko o pieniądze?

Najważniejszym czynnikiem budującym motywację i zaangażowanie europejskich pracowników jest wynagrodzenie – wskazało tak 47 proc. badanych.

W Polsce wynik jest znacznie wyższy. Aż 65 proc. pracowników wskazało pensję jako argument decydujący zarówno przy wyborze nowego miejsca pracy, jak i pozostaniu u obecnego pracodawcy.

Dla porównania, w Hiszpanii wynagrodzenie jako główną motywację do pracy wskazało 40 proc. respondentów. Wśród innych czynników motywujących, polscy pracownicy wskazali dobre relacje z kolegami (33 proc.) i możliwość zachowania odpowiedniej równowagi pomiędzy pracą, a życiem prywatnym (23 proc.).

* Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie ADP przez niezależną agencję badań rynku Opinion Matters w lipcu 2016 r. W ankiecie wzięło udział niemal 10 tys. aktywnych zawodowo, dorosłych pracowników, reprezentujących osiem europejskich gospodarek: Francję, Niemcy, Włochy, Holandię, Polskę, Hiszpanię, Szwajcarię i Wielką Brytanię.

        

Komentarze (7)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Mike

  Oceniono 21 razy 15

  Co za bzdury!
  Nie liczac moze 1% populacji ktore zarabiaja 2-3 krotnie wiecej niz srednia krajowa (informatycy zy prawnicy) - ZADNA umowa "elastyczna" (czyli smieciowa) nie posiada zadnej przewagi nad umowa o prace - jesli chodzi o prawa pracownicze ktore wywalczylismy 100 lat temu i ktore sa nam ponownie odbierane.

  Badanie zostalo przeprowadzone przez organizacje zrzeszajace firmy oferujace tzw "prace tymaczasowe" wiec nie sa w zaden sposob obiektywne.

  Ku przestrodze: Pamietam jak przed 2004 Wyborcza rowniez lansowalla rozne teorie ze polacy sa leniwi i malo mobillni i daltego sa tacy biedni. Gdy po wejsciu do UE nagle okazalo sie ze 2 MILIONY(!) osob wyjechalo za chlebem - juz wiecej nie gadaliscie takich glupot.

  Tuz przed kryzysem 2008 GW chwalila rowniez umowy elastyczne w hiszpani i ze dzielni mlodzi hiszpanie sa lepsi od polakow bo 70% z nich pracuje na umowach smieciowych, bez emerytur czy skladek bezrobotnych. Potem nadszedl kryzys i efekt jest taki ze miliony mlodych hiszpanow (bezrobocie dalej w okolicach 40%!) zostalo pozbawione nie tylko pracy z dnia na dzien, ale tez pozsostali bez jakichkolwiek swiadczen socjalnych czy ubezpieczen zdrowotnych.

  Blagam - przestancie lansowac szkodliwe spolecznie ideee. Jesli GW to gazeta lewicowa za jaka sie uwaza - to powinna wspierac to co wywalczono w wieku XX jesli chodzi o prawa pracownicze. Cos co w latach 60" bylo norma zarowno na zachodzie jak i u nas.

 • micawber7

  Oceniono 4 razy 4

  Polacy lubia jak sie nimi pomiata. Dlatego sa tacy nieudolni i niezorganizowani. Lubie tez niskie pensje, ponizanie w pracy, nieoplacone nadgodziny, "sprawiedliwe" sady itd.

  My Polacy tak mamy.

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 3 razy 3

  elastyczne godziny pracy nie maja nic wspólnego z praca na zlecenie, umowę czy stalą prace.
  Chodzi o mozliwosc regulowania godzin pracy, np 8-16, 9-17, itd.

 • Gość: Pseudo

  Oceniono 2 razy 2

  Polski pseudo pracodawca myśli kategorią, że pracownicy nic nie potrafią i nie dość, że daje im prace to jeszcze musi im płacić. Gdyby im nie płacił to miałby już nowy dom i nowy samochód. Pracownik to same problemy i dodatkowe koszta. Do tego codziennie pracownik jest informowany, że tak mało zarabia, bo nic nie potrafi, jest głąbem kapuścianym i powinien całować pracodawcę po rękach, że ma pracę. Dla takiego pracodawcy pracownik to samo zło i zawsze ma gotową odpowiedź. Załóż firmę i płać więcej.

 • Gość: proste

  Oceniono 9 razy 1

  A ja wolę samozatrudnienie i co mi zrobicie ? Umowa o pracę daje całkowicie fałszywe poczucie bezpieczeństwa - 3-miesięczny okres wypowiedzenia nie rozwiąże problemu osoby z kredytem, która w ciągu tych 3 miesięcy nie znajdzie kolejnego zatrudnienia. Prawidłowo sformułowana umowa B2B również zawiera klauzulę dot. warunków jej wypowiedzenia. Przy tym na B2B płaci się 19% podatku, a nie 30% + horrendalne składki na ubezpieczenia społeczne. Na B2B przez dwa lata można płacić minimalny zus, można odliczać koszty. Tylko trzeba mieć trochę głowy na karku. Sprzątaczce faktycznie pewnie nie opłaca się własna działalność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX