Idealne miejsce pracy? 10 tys. zł pensji i dobry szef

map
30.05.2017 13:17
A A A

123RF

Od idealnego miejsca pracy oczekujemy wynagrodzenia na poziomie co najmniej 10 tys. zł brutto miesięcznie, dobrych relacji z szefem, jasno określonych zadań i możliwości rozwoju zawodowego. A co oferujemy w zamian?

Z badania* „Motywacja, kariera, kompetencje pracowników na rynku pracy” zrealizowanego przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego na zlecenie Grupy GPEC płyną dość zaskakujące wnioski. Okazuje się bowiem, że do pracy w większym stopniu niż pieniądze, są nas w stanie zmotywować dobre relacje z przełożonym. Taką odpowiedź wybrało aż 93 proc. badanych. Równie istotna okazała się możliwość podnoszenia kwalifikacji (88 proc.), a dopiero na trzeciej pozycji wysokie zarobki i możliwość dorobienia (86 proc.) oraz stabilność zatrudnienia (86 proc.).

Osoby biorące udział w badaniu za najmniej motywujące do pracy czynniki uznały możliwość zabrania służbowego laptopa do domu i wykorzystywanie do celów prywatnych służbowego telefonu komórkowego (51 proc.), możliwość pracy z domu (46 proc.), zgodność pracy z wykształceniem (45 proc.) oraz renomę firmy (30 proc.).

Zdaniem autorów badania zebrane dane potwierdzają aktualne trendy. Na rynku pracownika, przy coraz większych możliwościach znalezienia zatrudniania, oczekujemy od miejsca pracy dobrej atmosfery i długoterminowych możliwości rozwoju. Brak
zainteresowania renomą firmy świetnie natomiast obrazuje zmianę pokoleniową, czyli pojawienie się na rynku generacji Y, która przywiązuje do takich elementów mniejszą wagę.

Wymarzone miejsce pracy

Ankietowanych zapytano o to, jak ich zdaniem powinno wyglądać idealne miejsce pracy. Okazuje się, że w swojej wizji byli niemal jednomyślni. Oczekiwaliby od niego jasno określonych wymagań i oczekiwań, dostępność materiałów i narzędzi
potrzebnych do wykonania pracy oraz tzw. podmiotowości pracy, czyli oczekiwania, że przełożony powinien widzieć w każdym nie tylko pracownika, ale też człowieka.

Co ciekawe, najmniejszą wagę badani przywiązują do misji organizacji i poczucia, że ich praca jest ważna.

W badaniu przyjrzano się również oczekiwaniom płacowym. Przeszło połowa ankietowanych osób pragnie zarabiać miesięcznie do 10 tys. zł brutto i więcej. Z czego 31 proc. uczestników badania oczekuje płacy do 10 tys. zł, a 21 proc. powyżej tej kwoty. Co piątego satysfakcjonowałaby pensja w wysokości do 5 tys. tys. zł.

Na pierwszym miejscu rodzina

W badaniu zapytano także o to, co jest ważne w życiu. Zdaniem 90 proc. badanych to przede wszystkim rodzina. Kolejne miejsca zajęły stabilizacja i bezpieczeństwo (89 proc.), czas wolny (85 proc.) oraz nauka i rozwój (84 proc.).

Firmy coraz częściej starają się wspierać te obszary w ramach różnych działań
wewnętrznych – prowadzą akcje promujące work-life balance, oferują benefity, które można wykorzystać z korzyścią dla zdrowia lub w ramach hobby.

Oczekujemy wiele, a co oferujemy w zamian?

Z odpowiedzi udzielonych w badaniu wynika, że postrzegamy siebie jako pracowników samodzielnych, komunikatywnych, kreatywnych, elastycznych i zdeterminowanych.

Ankietowani deklarowali, że z własnej inicjatywy poszukują informacji potrzebnych do wykonania pracy, mówią w taki sposób, aby osoba, z którą rozmawiają ich rozumiała, w trudnych sytuacjach skupiają się na szukaniu rozwiązania oraz szybko uczą się nowych zadań.

Najniżej oceniane przez respondentów są takie kompetencje jak gotowość do samodoskonalenia, przedsiębiorczość, pewność siebie i lojalność. Zdaniem ekspertów realizujących badanie to obszary, które w najmniejszym stopniu są rozwijane na drodze edukacji. Ich rozwój w znacznej mierze jest możliwy w trakcie realizacji kariery zawodowej i nabywania doświadczenia.

*O badaniu:
Badanie „Motywacja, kariera, kompetencje pracowników na rynku pracy” opracowali pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego, Instytutu Psychologii, Zakładu PEiPO na zlecenie Grupy GPEC i Dziennika Bałtyckiego. Badanie zostało przeprowadzone online od 8 kwietnia do 3 maja 2017 roku. Ankietę wypełniło 307 osób.

Komentarze (17)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ppo

  Oceniono 7 razy 7

  Czyli coś jak najbardziej do osiągnięcia dla większości na zachód od Odry.

 • komornik_wwa

  Oceniono 4 razy 4

  Niecałe 2400 euro BRUTTO? Niskie wymagania patrząc na ceny i koszty życia w Polsce.

 • Gość: magda

  Oceniono 3 razy 3

  Polska to dziwny kraj, pracujesz jak wół a nie stać cię na wynajęcie mieszkania, a przecież to podstawa normalnego życia. Człowiek pracujący nie powinien zastanawiać się czy wystarczy mu do końca miesiąca!!!!!!!

 • Gość: Objawienie sposobem jawnym

  Oceniono 1 raz 1

  Wymagania oczywiście wszyscy mają jak zwykle-niby chcący pracować tylko 10000zł brutto i żeby szef by dobry :P A rzeczywistość skrzeczy, jak nie masz kolegów,znajomych w firmie to trudno się dostać gdziekolwiek, najprostszym jest wyjazd do Londynu, gdzie praca zwyczajnie jest.
  Za to szukając pracy w Polsce dowiadujesz się:
  -nie zatrudniamy mężczyzn, a co pan tu chce?
  -szukamy studentki na 1/3 etatu, ale na umowę zlecenie/o dzieło z pensją minimum pro rata
  -owszem, zlecenie i 6-8zł/h :P
  -przyjmiemy tylko młodych, tuż po studiach ze znajomością 3-4 języków obcych, najlepiej skandynawskich, niemiecki i francuski do tego też konieczny (wszystko do backoffice)
  -no świetnie, świetnie -zadzwonimy do pana-stare głupie, chamskie odzywanie się na rozmowie o pracę z podtekstem nie zadzwonimy nigdy
  -o pracował pan za granicą, a to nie, my szukamy młodych
  - a tu przerwa w pracy była, nie nie, mamy innych kandydatów
  a w najlepszym wypadku:
  -przeanalizowaliśmy państwa dane ale mamy już kandydatów w lepszym stopniu spełniających nasze kryteria do pracy - i to w odpowiedzi na aplikację do najprostszych prac, do których nie powinno być żadnych wymagań, gdzie ponoć brakuje ludzi a pacą w sumie bardzo słabo-do człowieka po studiach i z wieloletnią praktyką :P
  Polska rzeczywistość BOLI!

 • sselrats

  Oceniono 9 razy 1

  W zamian oferujemy rodzine i lewe L4.

 • Gość: PPP

  0

  W zamian oferujemy rzetelność pracowitość sumienność zaangażowanie i uczciwość . Tylko oczekujemy od pracodawców żeby nie dyskryminowali pracowników ze względu na niepełnosprawność.........i traktowali wszystkich jednakowo.

 • majkel33

  0

  No taka pensyjka mogła by być :D 5 tys. tys. zł.

 • Gość: misio

  Oceniono 5 razy -3

  Zaskakujące w wielu kwestiach. Przygnębiające w innych.
  Wizja firmy, jej renoma, a także (o zgrozo!) sens pracy nie jest istotny. Zadania mają być określone jasno, a narzędzia potrzebne do jej wykonania dostępne. Ale uważają się za kreatywnych i samodzielnych. I to wszystko jedynie za nieco ponad 2 średnie krajowe. No i jakże urocze oczekiwanie, że szef będzie widział w pracowniku człowieka.
  Inna sprawa, że jak w badaniu istotnie pojawiło się pytanie, czy możliwość zabrania laptopa do domu jest uważana za coś atrakcyjnego, to trochę rzuca cień podejrzeń na jakość całego przedsięwzięcia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX