W tych zawodach nie zabraknie pracy przez najbliższe dziesięciolecia

red
06.06.2017 19:36
A A A

(fot. Shutterstock)

W 1908 roku nie więcej niż 1 proc. populacji mógł spodziewać się dożycia setnych urodzin. W 2050 r. stulatkowie mają stanowić 23,6 proc. wszystkich emerytów. To nie tylko powód do radości, ale również informacja o tym, na jakie zawody będzie zapotrzebowanie w przyszłości.

- Żyjemy coraz dłużej i coraz starsi ludzie będą potrzebowali opieki medycznej. Dlatego młodzi ludzie, którzy wybiorą ten kierunek rozwoju, mogą być pewni, że w przyszłości będą mieli dużo pracy – komentuje Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland.

Zdaniem ekspertki wśród zawodów, na które będzie zapotrzebowanie w przyszłości,wymienić można:

Lekarze

W szczególności obawiać się nie muszą lekarze wyspecjalizowani w dziedzinach powiązanych z podeszłym wiekiem, na przykład kardiolodzy, reumatolodzy czy geriatrzy.

Pielęgniarki i opiekunowie osób starszych

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa, wzrośnie zapotrzebowanie na personel zapewniający opiekę, na przykład pielęgniarki, pielęgniarzy, asystentów osób starszych i opiekunów. Oprócz personelu pracującego w domach opieki, szpitalach i przychodniach zwiększy się zapotrzebowanie na opiekunów dojeżdżających do osób starszych w ich domach.

Przemysł rozrywki

Zdaniem Anny Wicha coraz starsze społeczeństwo oznacza wzrost liczby ludzi, którzy mają więcej wolnego czasu.

– Ludzie na emeryturze nie mają już kredytów, mają za to stabilne źródła dochodów oraz czas wolny – mówi Anna Wicha – W Polsce panuje wiele stereotypów dotyczących osób starszych. Dlatego tym bardziej specjaliści zapewniający rozrywkę, od warsztatów z nordic walking, przez kursy językowe i muzyczne, aż po bardziej innowacyjne formy, stanowią w naszym kraju wciąż niezagospodarowaną niszę.

Specjaliści od nowych technologii

Starsze, bardziej schorowane społeczeństwo jest kolejnym bodźcem do rozwoju nowoczesnych technologii. Kurczący się zasób pracowników i osób do opieki w połączeniu z coraz większą grupą osób, którymi trzeba się opiekować, poskutkuje rozwojem telemedycyny, automatycznych asystentów czy internet of things.

– Włoskie miasteczko Bolzano już kilka lat temu wdrożyło program opieki nad starszymi mieszkańcami poprzez rozbudowane systemy sensorów w domach oraz oprogramowanie do analizy pozyskiwanych danych w czasie rzeczywistym – mówi Anna Wicha – Sensory kontrolują temperaturę, sprawdzają, czy lokator jest przytomny oraz gdzie się orientacyjnie znajduje. Niektórzy ludzie mają nawet piekarniki ze specjalnymi kodami paskowymi, które zmieniają się w zależności od temperatury. Gdy wkładane jedzenie jest zamrożone, rozpozna to po zeskanowaniu kodu i włączy inny program – tłumaczy ekspertka. – Dzięki zaawansowanej technologii starsi ludzie dłużej są samodzielni i niezależni, a specjaliści odpowiedzialni za projektowanie takich rozwiązań z pewnością nie będą mogli narzekać na pracę.

Komentarze (10)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • wesslingharald

  Oceniono 5 razy 5

  Acha. I oni wszyscy beda czekali na hydraulika jak na Mesjasza. Jak zawsze.

 • Gość: PiotrG

  Oceniono 4 razy 4

  Zawody na które warto stawiać i nie ma ich w artykule: Psycholog i psychiatra- ze względu na szalone tempo życia ludzi, którzy ciężko pracują za nieadekwatne wynagrodzenie, nie pobierając żadnych świadczeń od Państwa; okuliści- ze względu na powszechność stosowania urządzeń tj. smartfon, tablet, pc/laptop itp. itd.

 • jan.go

  Oceniono 3 razy 3

  Jedyni pewni to policjanci i strażnicy więzienni Tych nawet potężny kryzys nie ruszy Ktoś musi bronić rządzących Na dzień dzisiejszy faktycznie w służbie zdrowia dramat w zatrudnieniu ale proszę pani co bardzo ważne niedobory w służbie zdrowia nie wynikają z potrzeb tylko z tego że nikt nie chce pracować w zawodzie pielęgniarki a państwo nie kształci specjalistów w specjalnościach lekarskich oraz nie chce płacić za leczenie osób starszych Tacy specjaliści jak pani Ania piszą raporty a później politycy z nich korzystają Niestety nie mądrzejsi

 • djarev

  Oceniono 1 raz 1

  "Jeśli coś w zachowaniu lekarza pacjentowi się nie podoba, powinien stanowczo zwrócić mu uwagę"

  Nie do końca rozumiem, jakie jest powiązanie powyższej konkluzji (pod zdjęciem) z tematem przewodnim artykułu, ale wnioskuję, że nie chodzi o niestosowne zachowanie lekarza, tylko takie, które pacjentowi z dowolnego powodu po prostu "się nie podoba".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX