Absolwenci tych uniwersytetów zarabiają najwięcej

map
13.06.2017 17:12
A A A
Główna brama Uniwersytetu Warszawskiego

Główna brama Uniwersytetu Warszawskiego (Fot. Albert Zawada / AG)

W 2016 r. mediana zarobków absolwentów państwowych uniwersytetów wyniosła 4200 zł brutto. Połowa ankietowanych otrzymywała wynagrodzenie w przedziale od 3000 do 6320 zł brutto. Są jednak uczelnie, po których zarabia się dużo więcej, oto one.

Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przygotowanego przez firmę Sedlak&Sedlak wynika, że najwyższą medianę zarobków w 2016 r. mieli magistrowie, którzy ukończyli studia na Uniwersytecie Warszawskim (5500 zł brutto). Kolejni w zestawieniu są absolwenci Uniwersytetu Gdańskiego (4500 zł brutto) i Uniwersytetu Jagiellońskiego (4430 zł brutto). Na równi wiodło się osobom, które ukończyły Uniwersytet Łódzki i Wrocławski - ich mediana zarobków wyniosła 4300 zł brutto.

Niewiele ponad 4000 zł brutto zarabiali jeszcze absolwenci Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Najmniej zarabiali magistrowie po uniwersytetach w Białymstoku (3300 zł brutto), Rzeszowie (3258 zł brutto) oraz Kielcach (3055 zł brutto). Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na znaczne różnice w liczbie badanych z poszczególnych uniwersytetów. Przypominamy zatem, że poniższe zestawienie ma charakter poglądowy.

Co istotne, więcej zarabiały osoby, które ukończyły studia w trybie stacjonarnym (4300 zł bruitto) niż te, który kończyły studia w trybie zaocznym (3873 zł brutto).

Ważne były również ukończone kierunki, a raczej to, to pracy w jakiej branży przygotowywały. 

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2016 roku *dla których próba przekroczyła 1 000 badanych

Komentarze (4)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Abs

  Oceniono 16 razy 14

  To przede wszystkim pokazuje przeciętne zarobki w danym regionie, a nie jakość nauczania.

 • Gość: fafafafa

  Oceniono 11 razy 9

  Po UW pracują w Warszawie, a po UJ w Krakowie. Różnice w zarobkach to cała tajemnica

 • Gość: Janek

  Oceniono 10 razy 8

  Kiedyś Sedlaki przyjechały do naszej firmy i zaprezentowały wykres, z którego wynikało, ze sprzątaczka powinna zarabiać więcej niż informatyk. 38 osób miało ubaw, ot taka rzetelna firma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX