Polacy coraz bardziej zadowoleni z pracy, ale czekają na podwyżki

red
18.07.2017 19:44
A A A
 Fotolia

Fotolia (Fotolia)

Polacy są coraz większymi optymistami, tak wynika z badania
Confidence Index za drugi kwartał 2017 r., przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Michael Page. Aż 60 proc. ankietowanych przewiduje, że w najbliższych miesiącach poprawi się ich pozycja zawodowa oraz ogólna sytuacja na rynku pracy.

W związku ze wzrostem optymizmu nie dziwi więc, że aż 52 proc. ankietowanych spodziewa się, że w niedalekiej przyszłości dostanie podwyżkę.

Być może dlatego o zmianie pracy zaczynamy myśleć bardziej w kontekście rozwoju, niż - jak do tej pory - sposobie na uzyskanie wyższych dochodów.

W badaniu Michael Page ponad połowa ankietowanych (52 proc.) stwierdziła, że to właśnie ze względu na możliwość zdobycia wiedzy i nowych umiejętności byłaby skłonna rozpocząć pracę w innej firmie.

Optymistyczne podejście do sytuacji na rynku pracy wyróżnia nas na tle pozostałych krajów europejskich, które również brały udział w badaniu.

Z zadowoleniem na poziomie 54 proc. zajęliśmy 4. miejsce w Europie. Wyprzedza ją jedynie Szwecja (69 proc.), Niemcy (66 proc.) oraz Wielka Brytania (63 proc.).

Mniej optymizmu niż Polacy przejawiają z kolei kandydaci z Francji – 49 proc. Podobnie jest we Włoszech, Portugalii i Hiszpanii, gdzie wartość tego indeksu wyniosła
odpowiednio 36 proc., 47 proc. i 48 proc..

- Wyniki tych wskaźników – pozycja zawodowa i sytuacja na rynku pracy – ciekawie odzwierciedlają nastroje gospodarcze w danym kraju. Polska jest aktualnie w fazie dynamicznego rozwoju gospodarczego co generalnie przekłada się na pozytywne deklaracje ankietowanych w różnych aspektach rynku pracy. Potwierdzają to też dane GUS, bowiem liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy w końcu marca 2017 roku była niższa od odnotowanej w końcu czwartego kwartału 2016 o 0,8 proc., co oznacza, że sukcesywnie spada. Polacy mają więc powody do zadowolenia – mówi
Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page.

Komentarze (3)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • marek.usc

    Oceniono 4 razy 4

    spodziewałbym się 400zł zamiast 80zł gdyby nie Ukraińcy których wpuściła tutaj PO a PiSiory pielęgnują i wpuszczają jak się tylko da

  • maryjanek66

    Oceniono 1 raz 1

    a ja od 2 lat nie mam pracy... po 25 latach firma mi podziekowala

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX